В ProZorro працює система, яка автоматично шукає підозрілі закупівлі та відправляє їх на моніторинг Державній аудиторській службі України (далі - Держаудитслужба). Це дозволяє аудиторам виявляти недобросовісних державних Замовників на ранніх стадіях закупівлі та боротися із тендерними правопорушеннями.
Проте із прийняттям Закону № 4738-д повноваження Держаудитслужби у сфері моніторингу закупівель розширилися. Закон зобов’язав замовників реагувати на рекомендації і зауваження в обов’язковому порядку. Технічно це стало можливим завдяки появі в ProZorro електронного кабінету Держаудитслужби, через який здійснюється моніторинг публічних закупівель.
В електронний кабінет інтегрована система ризик-індикаторів. Вона моніторить всі закупівлі та у разі виявлення підозрілих тендерів автоматично надсилає їх на перевірку державним аудиторам. Система реагує на 35 ризик-індикаторів. Приміром, Замовник не завантажив тендерну документацію, відсутній удосконалений електронний підпис, перевищені строки розгляду пропозицій, відсутній укладений договір тощо.
На основі даних від ризик-індикаторів Держаудитслужба України приймає рішення про проведення моніторингу. Окрім сигналів від системи ризик-індикаторів, приводом для моніторингу можуть стати звернення від громадських організацій, органів влади та місцевого самоврядування або ж інформація у ЗМІ.
На відміну від розгляду скарг Антимонопольним комітетом України, початок моніторингу Держаудитслужбою не зупинятиме хід закупівлі.
Моніторинг є превентивною мірою і спрямований на попередження порушень. До замовників, які вчасно реагуватимуть на зауваження аудиторів, штрафні санкції не застосовуватимуться. Якщо ж замовник так і не усуне виявлені під час моніторингу порушення, то аудитори можуть ініціювати проведення комплексної перевірки та накласти штрафи.
Весь процес моніторингу однієї процедури триває до 15 робочих днів. Всі дії в рамках моніторингу будуть публічними, що дозволить зрозуміти, наскільки ефективно працюють аудитори та чи не зловживають службовим становищем. Рішення про початок моніторингу Держаудитслужба має публікувати в ProZorro протягом двох робочих днів з початку його ініціації. Будь-хто може з ним ознайомитися. Вся комунікація аудиторів з замовником під час моніторингу також відбуватиметься через ProZorro.
Детальніше про те, як проходить моніторинг Держаудитслужби Ви можете переглянути в статті: Увага моніторинг! Або перевірки по-новому Державної аудиторської служби України.
Створення е-кабінету Держаудитслужби реалізовано в рамках програми «Ефективне державне врядування» за підтримки компанії Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та уряду Німеччини.