07.12.2018 Ольга Лаврова

Моніторинг Державної аудиторської служби України (ДАСУ)

З цієї статті Ви дізнаєтеся про нові повноваження Державної аудиторської служби України (далі - ДАСУ). Які підстави та порядок проведення моніторингу публічних закупівель та якими мають бути


З 27 січня 2018 року набрав чинності Закон від 21.12.2017 № 2265-19 «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законів України щодо здійснення моніторингу закупівель». Тепер ДАСУ та її територіальні органи отримують повноваження щодо моніторингу публічних закупівель на всіх стадіях закупівлі: від оголошення до укладення договору та під час його виконання.
Моніторинг буде проводитись онлайн через систему електронних закупівель ProZorro. Обмін інформацією між Вами та територіальним органом ДАСУ здійснюватиметься в електронному вигляді через Ваш особистий кабінет на електронному майданчику.
Тож, що це за моніторинг, чого від нього чекати та як до нього підготуватись - читайте далі в нашій статті.

Підстави для проведення моніторингу


Моніторинг закупівлі – аналіз дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель на всіх стадіях закупівлі з метою запобігання порушенням.

Підставами для проведення моніторингу можуть бути:
 • дані автоматичних індикаторів ризиків;

 • публікації в ЗМІ про порушення законодавства в сфері публічних закупівель;

 • інформація, отримана від громадських об’єднань, які здійснюють громадський контроль закупівель відповідно до ст. 9 Закону України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон), публікуючи результати такого моніторингу в т.ч. на моніторинговому порталі DOZORRO;

 • інформація від органів державної влади і місцевого самоврядування про наявність ознак порушень;

 • виявлені територіальним органом ДАСУ ознаки порушень в інформації, оприлюдненій в ProZorro.

Підставою для проведення моніторингу не може бути наявність в тендерній документації вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації постачальників згідно ч. 4 ст. 22 Закону.”

Підстави моніторингу

Тож давайте розберемось з першої з підстав для проведення моніторингу, а саме - автоматичними ризик-індикаторами.

Автоматичні ризик-індикатори -  це певні критерії із заданими параметрами, використання яких дасть можливість автоматично здійснювати вибір закупівель, що містять ознаки порушень. Слід зазначити, що станом на сьогодні ризик-індикатори працюють у тестовому режимі на онлайн-платформі Dozorro .

З інформацією про перелік таких ризиків можна ознайомитися за посиланням: http://risk.dozorro.org/. Для перевірки результатів моніторингу Ваших закупівель цією системою індикаторів необхідно перейти на вкладку «Тендери» і ввести Ваш код ЄДРПОУ. Детальніше про ризик-індикатори за посиланням. При цьому зауважте, що індикатори сигналізують про потенційний ризик порушення, а не встановлюють сам факт порушення.

Методика визначення автоматичних індикаторів ризиків, їх перелік та порядок застосування затверджуватимуться ДАСУ за погодженням з Міністерством економічного розвитку та торгівлі.

Порядок здійснення моніторингу публічних закупівель

Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник/заступник керівника територіального органу ДАСУ за наявності однієї або декількох підстав для цього.

Після початку моніторингу для аналізування даних, що свідчать про ознаки порушень, ДАСУ може використовувати наступні джерела:

 • інформація з ProZorro;

 • інформація з єдиних державних реєстрів;

 • інформація з баз даних, відкритих для доступу ДАСУ;

 • дані органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, замовників та постачальників у процедурах закупівель, що можуть бути отримані територіальними органами ДАСУ.

Рішення про початок моніторингу оприлюднюється в ProZorro протягом 2 робочих днів територіальним органом ДАСУ із зазначенням наступної інформації:

 • номер оголошення про проведення процедури закупівлі та дата його оприлюднення на prozorro.gov.ua;
 • та/або номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на prozorro.gov.ua;
 • опис підстав для здійснення моніторингу закупівлі.
Рішення ДАСУ про початок перевірки не зупиняє перебіг закупівлі.

Термін проведення моніторингу не може перевищувати 15 робочих днів після оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в ProZorro.
Під час моніторингу територіальний орган ДАСУ має право через систему ProZorro запитувати у Замовника пояснення щодо рішень та/або дій чи бездіяльності, що досліджуються в рамках моніторингу закупівлі.

Протягом 3 робочих днів Ви повинні надати відповідні пояснення в електронному вигляді через Ваш особистий кабінет на майданчику. До того ж, в межах цього терміну Ви маєте право з власної ініціативи надавати такі пояснення.

За результатами проведеного моніторингу посадова особа територіального органу ДАСУ складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником/заступником керівника територіального органу ДАСУ. Форма висновку та порядок його заповнення визначаються ДАСУ. Він оприлюднюється в ProZorro протягом 3 робочих днів.

У висновку обов’язково зазначаються:

1) найменування замовника, код ЄДРПОУ, місцезнаходження;

2) найменування предмета закупівлі та очікувана вартість;

3) номер оголошення закупівлі та дата його оприлюднення на prozorro.gov.ua та/або номер повідомлення про намір укласти договір та дата його

оприлюднення на prozorro.gov.ua;

4) опис порушень;

5) зобов’язання щодо їх усунення.


У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена територіальним органом ДАСУ необхідною для більш детального опису результатів перевірки.

Якщо за результатами моніторингу закупівлі не виявлено порушень, у висновку зазначається інформація про їх відсутність.

Дії Замовника після оприлюднення висновку ДАСУ


Ви маєте право протягом 3 робочих днів одноразово звернутися через Ваш особистий кабінет на майданчику до територіального органу ДАСУ за роз’ясненням змісту висновку та своїх зобов’язань, визначених у ньому.

Протягом 5 робочих днів після оприлюднення територіальним органом ДАСУ висновку Ви маєте оприлюднити через ProZorro один з варіантів, що наведені на малюнку нижче.

Інформація у висновку Держаудитслужби

У разі підтвердження територіальним органом ДАСУ факту усунення Вами порушень через ProZorro протягом 5 робочих днів після оприлюднення Вами відповідної інформації в ProZorro у ДАСУ не буде підстав для притягнення Вашої відповідальної особи до адміністративної відповідальності.

Якщо Ви не згодні з інформацією у висновку, то маєте право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів, про що зазначаєте в ProZorro протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.

Підстави для рішення про призначення перевірки закупівлі

Підстава 1

Якщо Ви не усунули порушення, і воно матиме негативний вплив для бюджетів, а також висновок не оскаржено до суду. В такому разі територіальний орган ДАСУ проводить перевірку закупівлі відповідно до Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".


Процедура закупівлі на період проведення перевірки не зупиняється.

Підстава 2

У разі виявлення під час моніторингу закупівлі порушень щодо невідповідності опублікованих в ProZorro умов договору про закупівлю від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону, переможця процедури закупівлі (або ціни пропозиції постачальника у разі застосування переговорної процедури). В такому разі територіальний орган ДАСУ може проводити перевірку закупівлі відповідно до Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".

Дія договору про закупівлю на період проведення перевірки не зупиняється.


В разі наявності підстави/підстав для проведення перевірки закупівлі керівник/заступник керівника територіального органу ДАСУ приймає рішення про призначення перевірки закупівлі, яке оприлюднюється протягом 2 робочих днів в системі ProZorro.
Також можете переглянути відео заступниці директора департаменту регулювання публічних закупівель Наталії Шимко з приводу того, як працює моніторинг ДАСУ.

Якщо є скарга до Вашої закупівлі

Якщо Антимонопольним комітетом України (далі – АМКУ) прийнято до розгляду скаргу, територіальний орган ДАСУ не приймає рішення про початок моніторингу закупівлі щодо тих порушень/обставин/підстав, які були або є предметом розгляду АМКУ, незалежно від прийнятого Антимонопольним комітетом рішення щодо таких порушень/обставин/підстав.

Якщо АМКУ прийнято до розгляду скаргу, після прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі чи після опублікування висновку:

 • протягом наступного робочого дня після розміщення скарги керівник/заступник керівника територіального органу ДАСУ до моменту опублікування рішення АМКУ зупиняє своє рішення з відповідним повідомленням в ProZorro;
 • Ви до моменту опублікування рішення АМКУ зупиняєте виконання зобов’язань щодо усунення порушень у висновку щодо тих порушень/ обставин/підстав, які стали предметом розгляду АМКУ, з відповідним повідомленням в ProZorro.
Після оприлюднення рішення АМКУ Ви усуваєте ті порушення, що наведені у висновку ДАСУ, що не були предметом розгляду АМКУ.

У разі оскарження до суду рішення АМКУ - рішення про початок моніторингу закупівлі не приймається щодо тих порушень/обставин/підстав, які були або є предметом судового розгляду.

У разі наявності підстав для моніторингу, які не були предметом розгляду АМКУ та/або оскарження у судовому порядку рішення АМКУ, рішення про початок моніторингу закупівлі щодо інших ознак порушень приймається після оприлюднення рішення АМКУ на prozorro.gov.ua або після набрання рішенням суду законної сили.


дасу, моніторинг, замовник, оскарження, амку, дозорро,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.