Як проходить аукціон в Прозорро
Статтю оновлено 16.05.2023р.
Що таке аукціон
Редукціон (або аукціон на зниження ціни) - це один із етапів закупівлі, проведеної за допомогою електронної системи публічних закупівель. У мирний час цей етап присутній у спрощених закупівлях, а також у процедурах Відкриті торги (українські та європейські), Конкурентний діалог та Торги з обмеженою участю. Зараз же (під час дії воєнного стану), це процедура Відкритих торгів з Особливостями, де 19 травня 2023 року даний етап буде повернуто. Механізм проведення аукціону однаковий для всіх цих процедур.
Аукціон є "серцем" електронної закупівлі, тому варто розглянути деталі.
Що Вам необхідно знати про аукціон:
- Дата та час аукціону визначаються системою автоматично, без втручання людей. При цьому аукціон може бути призначений лише на робочий день і на робочий час.
- До початку аукціону Ви не бачите кількості поданих тендерних пропозицій.
- Аукціон має 3 етапи (раунди).
- Після завершення аукціону відкривається інформація про всіх Постачальників та всі надані ними документи для проведення кваліфікації.
А тепер по порядку.
Дата та час аукціону визначається системою автоматично по закінченню періоду приймання пропозицій.
- Система активує модуль "Аукціон", якщо на торги прийшло декілька Постачальників (тобто більше, ніж один).
- Якщо жоден Постачальник не зареєстрував пропозицію на етапі приймання пропозицій, то система автоматично переводить Закупівлю в статус «Невдала». Аукціон не активується.
- Якщо пропозицію подав один Постачальник при проведенні спрощеної процедури, то Закупівля переводиться до статусу «Кваліфікація».
- Якщо пропозицію подав один Постачальник при проведенні процедури "Відкриті торги" (українські та європейські) або два Постачальники при проведенні процедури Конкурентний діалог, або три Постачальники при проведенні процедури Торги з обмеженою участю закупівля відміняється і не переходить до аукціону.
Для того, щоб знайти Ваш аукціон та/або прослідкувати його перебіг, Ви можете:
Мал. 1 - Пошукова система на prozorro.gov.ua / обираємо пошук за номером закупівлі / переходимо в знайдену закупівлю
Мал. 2
Порядок проведення аукціону
Тож, якщо Ви перейдете за посиланням до початку аукціону, то побачите таке вікно:
Тут вказано, що:
- аукціон в статусі “очікування”, тобто ще не розпочався;
- 48 хвилин та 2 секунди - час, який залишився до початку аукціону;
- а також вказана ключова інформація про тендер - його ID, назва Замовника, предмет закупівлі.
В час початку аукціону система бере 5-хвилинну перерву.
В цей час відображається інформація про кількість Постачальників (без назв, вони іменуються лише "Учасник 1", "Учасник 2" і т. д.) та їх початкові ставки.
В той же час формується черга Постачальників за критерієм “Ціна” (або приведена ціна) від найдорожчої до найдешевшої.
Під час раундів аукціону першим знижує ціну своєї пропозиції (або залишає її без змін) Постачальник, пропозиція якого була найдорожчою на етапі подання пропозицій/в попередньому раунді.
Отже, давайте подивимося на перший раунд:
Учасник 2 - пропозиція якого є найдорожчою, має 2 хвилини для того, щоб понизити свою ціну пропозиції. Він може понизити свою ціну на суму, не меншу, ніж крок аукціону, або ж залишити її без змін.
- Мінімальний “крок” аукціону Ви, як Замовник, вказуєте під час публікації оголошення (рекомендовані межі 0,5-3% від бюджету).
- Постачальник знижує ціну своєї пропозиції не менше, ніж на крок аукціону відносно своєї попередньої ставки.
- Постачальник може знижувати ціну своєї пропозиції (в момент понижувального аукціону) або залишати її без змін. Якщо Постачальник НЕ змінює свою початкову ставку, він все одно вважається учасником торгів.
- Постачальник може почати знижуватися в будь-якому з раундів.
Аналогічно проходять другий і третій раунди.
По завершенню третього раунду відбувається Оголошення результатів.
Виглядає це таким чином:
На “Оголошенні результатів” відкривається інформація про назви підприємств-учасників аукціону.
Також після оголошення результатів відкривається інформація про те, які ціни пропозицій надавали Постачальники в кожному з раундів, а також початкові ставки.
Проведення аукціону з застосуванням нецінових критеріїв оцінки
Якщо критерієм вибору переможця тендеру є лише ціна, то в аукціоні використовуються суми, які дорівнюють вартості пропозиції Постачальника. Якщо Ви використовуєте нецінові критерії, аукціон проводиться за приведеною ціною.
Детальніше з підставами для застосування нецінових критеріїв оцінки та практикою їх застосування Ви можете ознайомитися в статті Нецінові критерії оцінки.
Для приведеної ціни аукціон має деякі особливості, давайте розглянемо їх детальніше.
Отже, Ви, як і під час звичайного аукціону, можете бути спостерігачем. Якщо Ви перейдете за посиланням в Аукціон, то будете бачити лише приведені ціни Постачальників (без повної ціни і коефіцієнту корекції).
Але Постачальник, який подав пропозицію, бачитиме свої приведену і повну ціни.
Під час аукціону, коли настане час Постачальнику знижувати свою цінову пропозицію, у нього буде можливість змінити приведену або повну ціну, обидва поля доступні до редагування. Коефіцієнт корекції зміні не підлягає.
Виглядає це наступним чином:
Після його завершення розкриваються всі фактичні ціни Постачальників і їх коефіцієнти корекції.
Мультилотова закупівля. Особливості проведення
Про проведення аукціону для багатолотової закупівлі Вам слід знати, що аукціони проводяться за кожним лотом окремо. А розкриття інформації про Постачальників відбувається після завершення останнього аукціону в процедурі.
Коментарі