15.07.2019 ДП "Прозорро"

Оскарження результатів тендеру

Коли можна подати скаргу і що робити замовнику в разі отримання скарги?

Орган оскарження публічних закупівель

Як подати скаргу до АМК

Строк подання скарги

Що відбувається зі скаргою після її подання

Рішення Органу оскарження

Дії Замовника в разі отримання ним скарги


Чому важливо дотримуватися законодавчих норм при проведенні закупівель? Тому що Ваші (як Замовників) рішення, дії або бездіяльність при проведенні процедури закупівлі можуть бути оскаржені.

Порядок оскарження процедури закупівлі регламентується ст. 18 Закону України "Про публічні закупівлі". Обов'язково ознайомтеся з нею після того, як прочитаєте цю пояснювальну статтю.

Орган оскарження публічних закупівель

Спочатку визначимося з деякими термінами:

  • Орган оскарження — Антимонопольний комітет України. Саме Антимонопольний комітет (АМКУ) розглядає скарги та приймає по них рішення.
  • Суб’єкт оскарження — це фізична чи юридична особа, яка звернулася до Органу оскарження з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи.

Як подати скаргу до АМКУ

Для розуміння процесу подання скарги напишемо декілька слів про те, як діє суб'єкт оскарження (скаржник) при поданні скарги.

Скарга до Органу оскарження подається у формі електронного документу через електронну систему закупівель.

Скарга повинна містити інформацію, що зазначена в абз. 3 п. 1 ст. 18 Закону України "Про публічні закупівлі".

Окрім того, скарга має містити документи, що на думку скаржника підтверджують порушення процедури закупівлі та документ про здійснення оплати за подання скарги до Органу оскарження та попію платіжного доручення, що підтверджує внесення плати за подання скарги.

Приклади успішних скарг до АМКУ:

UA-2019-06-07-000556-b

UA-2019-05-07-001168-b

UA-2019-05-10-001906-a

Строк подання скарги

Чіткого визначення "видів" скарг у Законі немає, але якщо розглянути ч. 2 ст. 18 Закону, то умовно можна виділити 3 варіанти оскарження. Різниця між ними полягає в предметі оскарження та в тому, на якому етапі процедури закупівлі вона може бути подана.

Скарга на тендерну документацію

Цей вид скарги подається на умови тендерної документації, прийняті рішення, дії або бездіяльність Замовника, що відбулися до завершення терміну приймання пропозицій. На що може бути подана скарга? Ну, наприклад, на дискримінаційні умови, що встановлені в тендерній документації і т.п.

Скарга може подаватися з моменту оголошення закупівлі, але не пізніше, ніж за 4 дні до кінцевої дати подання пропозицій, як ми бачимо на малюнку.

Скарга на умови тендерної документації

Оскарження результатів розгляду пропозицій

Скарга щодо прийнятих рішень, дій чи бездіяльності Замовника, які відбулися після оцінювання пропозицій Постачальників. Наприклад, на неправомірну (на думку скаржника) дискваліфікацію Постачальника, на оголошення переможцем Постачальника, який не відповідає вимогам тендерної документації Замовника тощо.

Скарга подається протягом 10 днів з дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір, як показано на малюнку.

Скарга на результати розгляду пропозицій

Оскарження результатів пре-кваліфікації

Даний вид скарг застосовується при проведенні відкритих торгів з публікацією англійською мовою.

Скарги, що подаються стосовно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності Замовника, які відбулися після розгляду тендерних пропозицій, на відповідність технічним та кваліфікаційним вимогам Замовника.

Наприклад: скарга може бути подана, якщо скаржник не згоден з відхиленням пропозиції Постачальника на підставі невідповідності технічним вимогам Замовника; якщо скаржник вважає, що пропозиція, прийнята Замовником, не відповідає вимогам тендерної документації та інші.

Скарга подається протягом 5 днів з дня оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій, як на малюнку.

Скарга на результати прекваліфікації
Після закінчення вищевказаних термінів система автоматично блокує можливість подати скаргу.

Реєстрація скарги

Давайте розглянемо, що відбувається зі скаргою після того, як Скаржник її подав через електронну систему та коли Ви отримаєте інформацію про неї.

Скарга подається Скаржником через Майданчик. Вона автоматично вноситься до реєстру скарг, формується її реєстраційна картка. Після реєстрації скарга автоматично надсилається Органу оскарження і Замовнику. Скарга (разом із реєстраційною карткою) оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.

Дата оприлюднення реєстраційної картки скарги = початок оскарження

Після отримання скарги Антимонопольний комітет протягом 3 робочих днів має прийняти рішення щодо неї. Які варіанти рішень можуть бути, підстави для прийняття цих рішень та їх наслідки Ви можете побачити на схемі.

Рішення АМКУ про розгляд скарги
Термін розгляду скарги АМКУ становить 15 робочих днів з дати початку розгляду скарги.

У разі прийняття скарги до розгляду закупівля блокується, і в оголошенні про закупівлю поряд із датами завершення періоду приймання пропозицій і початку аукціону виводиться повідомлення “Призупинено”.

Рішення АМКУ

Після розгляду скарги АМКУ може прийняти одне з наведених нижче рішень:

Рішення АМКУ по скарзі

Далі:

  • Протягом 1 робочого дня орган оскарження надає інформацію про резолютивну частину рішення*.
  • Протягом 3 робочих днів розміщує повне рішення в електронній системі закупівель. Рішення автоматично оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу, а також надсилається суб'єкту оскарження та Замовнику.
  • Не раніше, ніж через 2 дні після прийняття рішення по скарзі, система автоматично визначає дату та час проведення електронного аукціону.
* Резолютивна частина рішення містить наступну інформацію: висновок про наявність або відсутність порушення процедури закупівлі; висновок про задоволення скарги або відмову в її задоволенні повністю чи частково; заходи, які повинен вжити Замовник для усунення порушення (скасувати свої рішення та відновити процедуру закупівлі з моменту попереднього законного рішення чи правомірної дії замовника, надати певні документи чи роз'яснення суб'єкту оскарження, усунути дискримінаційні вимоги в тендерній документації або іншим чином привести її у відповідність до вимог законодавства, або, якщо неможливо усунути порушення в оскаржуваній процедурі закупівлі, відмінити її).

Рішення набирають чинності з дня їх прийняття та є обов'язковими для виконання.

Якщо Ви не задоволені рішенням Органу оскарження, у Вас є можливість його оскаржити у судовому порядку протягом 30 днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель. Суб'єкт оскарження також має на це право.

Що робити Замовнику у разі оскарження тендеру

Після отримання скарги Вам, як Замовнику, забороняється вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо закупівлі, у тому числі укладення договору про закупівлю, крім тих, що спрямовані на усунення порушень, зазначених у скарзі.

Якщо Ви усунули порушення, що зазначені в скарзі, то протягом 1 робочого дня повинні повідомити про це Орган оскарження та розмістити в електронній системі підтвердження.


  • Розгляд скарги призупиняє перебіг термінів для укладення договорів про закупівлю, установлених Законом України «Про публічні закупівлі». Перебіг цих термінів продовжиться з наступного дня після прийняття рішення Органом оскарження.
  • В будь-якому разі укладення договору про закупівлю під час оскарження забороняється.

Процес оскарження не є приємним, тож, на нашу думку, простіше дотримуватися правил здійснення публічних закупівель, щоб усе наведене в цій статті для Вас було лише ознайомчою інформацією.

При підготовці матеріалів для ресурсу Infobox ми вкладаємо свій час, сили та частинку душі, тож будемо дуже вдячні, якщо Ви оціните нашу роботу і старання та залишите ТУТ відгук.

оскарження, закупівлі, замовник, постачальник, Кваліфікація і оскарження,

Коментарі

Аветік
Чи можливо подати скаргу після аукціону у відкритих торгах з публікацією англійською мовою? (наприклад, після проведення аукціону у всіх учасників відкриваються документ "цінова пропозиція та у переможця аукціону є арифметичні помилки в "ціновій прлпозиції")