У коментарях: Ваші запитання та кейси по спрощених + звітуванню
Інфобокс Прозорро створений для того, щоб Ви мали змогу вчитися працювати в системі, дізнаватись про оновлення та загалом покращувати свій рівень знань в сфері публічних закупівель. Вивчаючи статті щодо різноманітних аспектів публічних закупівель, ви дедалі краще закріплюєте свої закупівельні навички та поглиблюєте розуміння тем.
Для Вас — започатковуємо нову дослідницьку рубрику у форматі запитання-відповідь. Коментарі, зокрема кейси, які Ви нам залишали під статтями з двох тем, ми зібрали, аби краще заакцентувати на відповідях на них. Так Отож, теми ці: спрощена закупівля та звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Почнімо зі спрощеної закупівлі.
Спрощена закупівля
Зверніть увагу: ознайомитись із інформацією щодо спрощених закупівель можна в статтях: Спрощені закупівлі, Хто має проводити спрощені закупівлі з 19 квітня 2020 року, Спрощені закупівлі. Відповіді на запитання, Спрощені закупівлі в новій редакції Закону: відповіді на запитання, Спрощені закупівлі для постачальників, Що таке спрощені закупівлі і чим вони відрізняються від допорогових.
Перелік документів
Чи є якийсь необхідний перелік документів, які необхідно вимагати від учасників в спрощеній закупівлі (наприклад, свідоцтво про реєстрацію, свідоцтво платника податків), чи достатньо цінової пропозиції і підписаного проекту договору?
Необхідного переліку нема. Ви можете вимагати ті, документи, які вважаєте необхідними. Цінової пропозиції і договору достатньо, якщо вас більше нічого не цікавить. Також не зайвим було б попросити технічні характеристики товару.
Не відбулась спрощена закупівля
Якщо спрощена закупівля не відбулася із-за відсутності учасників, другий раз спрощена закупівля з одним учасником, який відмовився заключати договір. Чи можна проводити закупівлю на цей товар без використання електронної системи і робити звіт?
Це питання регулюється ч.7 ст3. Заключити договір можна, якщо було двічі відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників.
Який тип процедури вибирати при публікації річного плану, якщо ми здійснюємо закупівлю згідно з ч.7. ст. 3 Закону? Спрощена чи без використання електронної системи закупівель? І чи потрібно обгрунтування вибору процедури закупівлі згідно з цією статтею і хто його повинен надати?
У цьому випадку слід застосувати закупівлю без використання електронної системи. Немає вимоги публікувати обгрунтування, проте, його можна відобразити в Протоколі УО/ТК. При створенні звіти ви можете зазначити щось в примітках
Пункт 25 частини першої статті 1 нової редакції Закону «Про публічні закупівлі» дає таке тлумачення публічної закупівлі «публічна закупівля (далі-закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом». Порядок проведення спрощеної закупівлі визначено статтею 13 Закону. Чи не витікає з вищезазначеного, що спрощена закупівля - це також закупівля? Відповідно до статті 13 Закону закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог. Таким чином, законодавець перелічив види конкурентних процедур закупівель, однак дана стаття не має ознак імперативності у частині використання виключно зазначених процедур закупівель. З огляду на вищенаведене чи дійсно нова редакція Закону розмежовує функції уповноваженої особи і тендерного комітету в частині їх відповідальності за організацію закупівельної діяльності замовника?
Ні, не випливає. Тому що спрощена закупівля, це, звісно, закупівля. Але це не процедура закупівлі. І ви правильно зазначили, в статті 13 вказано «Закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур». А спрощена закупівля є видом закупівлі, це зазначено в пункті 5 частини 2 статті 4 Закону.
Якщо в січні було здійснено ремонт кабінету на 48 тис. грн, а зараз виникає додаткова потреба в ремонті, чи треба проводити спрощену процедуру і складати все в одну суму? Чи можно зробити звіт, якщо сума не перевищить 50 тисяч?
Замовник планує свої закупівлі на початку року. Відповідно він здійснював закупівлі на початку року у відповідності до тих правил, які діяли на той момент, після 19 квітня він діє у відповідності до тих правил, які існують на даний момент. Приклад, Замовник планував здійснити закупівлю на 190 тис. грн. Він купив на 100 тис. в січні звітом, відповідно, після 19 квітня він купить на 90 тис. грн через спрощену закупівлю. Або на 40 тис, а потім на 50 тис. грн через спрощену закупівлю. Приклад 2, Замовник планував на 190 тис, в січні купив на 170 тис. грн, в травні купує на 20 тис грн звітом. Також роз'яснення МЕРТ з цього приводу https://www.me.gov.ua/InfoRez/Details?id=8933b204-73b3-4987-b6b1-0d865abacc4f&lang=uk-UA.
Але знову ж таки, тут у контролюючих органів може виникнути запитання, чому ви одразу не провели весь ремонт чи дійсно це додаткова потреба тощо. Тому ми б радили завчасно підготувати про всяк випадок обгрунтування своєї позиції з цього приводу. Або ж для повного убезпечення себе провести спрощену закупівлю.
Звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель
Інформацію про звіт про договір про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель можна в статтях: Звіт про договір про закупівлю, Звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи. Відповіді на запитання.
В яких випадках оприлюднювати звіт
Як оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, якщо предметом договору є придбання декількох предметів закупівлі (однієї категорії, але з різними кодами ДК, наприклад, продукти)?
Звіт оприлюднюється при закупівлі на суму від 1 копійки по кожному коду ДК окремо.
Хто оприлюднює звіт про договір про закупівлю
Хто оприлюднює звіт про укладений Договір згідно з новим законодавством?
Той, кого ви визначите. Це може бути ТК, може УО, дивлячись, що написано в ваших внутрішніх положеннях.
Якщо я прозвітувала договір без використання електронної системи, але не вказала умови оплати - це порушення? В Законі про це нічого не сказано, але в роз'ясненні МЕРТ рекомендує це поле обов'язковим.
Зараз всі поля, що є обов'язковими для заповнення є в Законі.
Проводиться закупівля товарів одним договором, найменування вказані в договорі за кількома кодами класифікатора, жодне згідно плану не перевищує 50000 грн. (суми згідно плану 100 грн, 400 грн., 600 грн., на ці ж суми і закуповується товар одним договором). При публікації Звіту окремо на кожний пункт плану необхідно вказувати суму договору. Яку суму вказувати? Загальну по договору чи суму на конкретне найменування?
Зверніть увагу: 1 предмет закупівлі - 1 звіт. Вказувати потрібно вартість предмета закупівлі, а не вартість договору в цілому. Якщо у вас в договорі, наприклад, ручки, книги та швабри загально на 20 000 грн, то ви робите: план та звіт на ручки на 2000 грн, план та звіт на книги на 5000 грн та план та звіт на швабри на 13000 грн. При цьому вказуєте в усіх звітах реквізити (номер та дату) одного й того самого договору.
Чи підпадають під поняття договір про закупівлю – рахунки-фактури, фіскальні чеки, квитки на поїзд і т.д., адже деякі товари на невеликі суми можуть купуватися на підставі даних документів. Чи потрібно про це звітувати у вигляді Звіту про договір про закупівлю ? Всі договори на комунальні послуги (вода, електрика, пожежна сигналізація і т.д.) укладаються на початку року і оплата здійснюється згідно з виставленими щомісячними рахунками або актами виконаних робіт. Чи потрібно на кожний щомісячний акт виконаних робіт чи рахунок-фактуру робити Звіт?
Якщо ви здійснюєте закупівлю без укладання договору, то можна зробити звіт на підставі видаткової тощо. Адже ця закупівля є у вас в річному плані, ви витрачаєте державні кошти, а значить звіт має бути. У вас же по комунальних укладений договір, а значить, проведена процедура закупівлі, там не потрібні звіти про договори про закупівлю.
Як бачите, на прикладі конкретних кейсів та поставлених запитань Ви можете дізнатись нове, побачити те, про що не знали або ж упевнитись, що мали рацію. Тож читайте і закупівельних успіхів Вам!
Коментарі