11.05.2019 ДП "Прозорро"

Порядок визначення предмета закупівлі

Особливості визначення предмета закупівлі

Визначення предмета закупівлі

Визначення предмета закупівлі - одне з найважливіших питань при плануванні публічних закупівель.

Порядок визначення предмета закупівлі регламентується Наказом Мінекономрозвитку №454 від 17.03.2016 р.

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, які закуповуються Замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких Постачальникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

В Законі чітко визначено, що таке Товар, Послуга та Робота. В залежності від того, що саме закуповується (товар, послуга, робота), для визначення предмету закупівлі Ви будете використовувати один або декілька класифікаторів. Тож давайте для початку визначимо поняття.

Товар - продукція, об’єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов’язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів (згідно п. 32, статті 1 Закону).

Тож з товаром все більш-менш зрозуміло. Закуповуєте Ви олівці, бензин, трактор чи якусь будівлю електропідстанції, - все це є товарами, і визначається предмет закупівлі згідно класифікаторів, що зазначені нижче.

Послуга - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема, транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, лізинг, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт (згідно п. 17 ст. 1 Закону).

Послуги можуть бути абсолютно різні. Це і ремонт машини, і послуги з навчання, і консультаційні послуги чи юридичні.

Поточний ремонт будівель, споруд чи автомобільних доріг, наприклад, є також послугою, але має деякі особливості при визначенні предмету закупівлі.

Роботи - проектування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт (згідно п. 22 ст. 1 Закону).

Роботи - це і капітальний ремонт, і реконструкція та реставрація. Об'єктом будівництва може бути як будівля, споруда, так і дорога, наприклад.

Предмет закупівлі: Товар

Для визначення предмету закупівлі для товарів застосовуються наступні класифікатори:

Визначення коду ДК товару

А тепер подивимось на схему. Ми умовно поділили способи визначення предмету закупівлі при закупівлі товарів і відповідно до цього давайте детальніше подивимось, який класифікатор коли необхідно застосовувати.

Якщо Ви закуповуєте товари (окрім будівель та споруд і медикаментів), то предмет закупівлі визначається за четвертим знаком класифікатора ДК 021:2015 із зазначенням конкретної назви предмета закупівлі.

Якщо Ви закуповуєте будівлі виробничого/невиробничого призначення або інженерні споруди різного функціонального призначення, то предмет закупівлі визначається за показником 2 цифри класифікатора ДК 018-2000.

При закупівлі медикаментів за кодом "33600000-6 Фармацевтична продукція" слід користуватись 3 знаком ДК 021:2015 та обрати з класифікаторів МНН, АТХ та НК 024:2019 відповідні значення.

Для Замовників при закупівлі лікарських препаратів є можливість обрати додаткові класифікатори, а саме:

  • МНН (Міжнародне непатентоване найменування) - обов’язковий для заповнення. Дізнайтесь Як знайти МНН лікарського засобу;
  • АТХ (Анатомо-терапевтично-хімічна класифікація) - необов’язковий для заповнення;
  • НК 024:2019 - для певних предметів закупівлі. Детальніше за посиланням.

На практиці працює це так:

  1. Замовник при створенні оголошення обирає код ДК 021:2015 "33600000-6 Фармацевтична продукція". В цей момент у нього з’явиться поле для вибору додаткових класифікаторів.
  2. Замовник обирає та заповнює поле “МНН” шляхом вибору зі списку відповідного значення.
  3. Після введення МНН, за потреби, замовник має можливість деталізувати предмет закупівлі, обравши додатковий класифікатор “АТХ”. Він реалізований у вигляді списку. Перелік доступних значень відфільтрується автоматично відповідно до значення вказаного у полі “МНН”. У випадку наявності тільки одного можливого значення - поле заповнюється автоматично.
Якщо під час здійснення закупівлі товару Ви передбачили закупівлю супутньої послуги (з установки, доставки, монтажу даного товару тощо), то предметом закупівлі в даному випадку є товари, за умови, що вартість послуги не перевищує вартості самого товару.

Предмет закупівлі: Послуги

Для визначення предмету закупівлі для послуг застосовуються наступні класифікатори:

Визначення коду ДК послуг

Послуги ми умовно поділили на 4 категорії, і в залежності від категорії предмет закупівлі визначається за різними класифікаторами. А тепер розглянемо це питання детальніше.

Предмет закупівлі для послуг визначається так само, як і для товарів, за четвертим знаком класифікатора ДК 021:2015 із зазначенням конкретної назви предмета закупівлі.

При закупівлі послуг з виконання науково-технічних робіт для визначення предмету закупівлі застосовується класифікатор ДК 021:2015 (четвертий знак) та класифікатор ДК 015-97 - державний класифікатор видів науково-технічної діяльності.

При закупівлі послуг з професійної підготовки/перепідготовки/підвищення кваліфікації, що надаються за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, застосовується класифікатор ДК 003-2010 - класифікатор професій та класифікатор ДК 021:2015.

Поточний ремонт відноситься до послуг. Предмет закупівлі послуг з поточного ремонту визначається за кожною спорудою (будівлею, будинком тощо) окремо згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" та/або ГБН Г.1-218-182:2011 "Ремонт автодоріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт". Важливо зазначити, що також необхідно зазначати код класифікатора 021:2015 (будь-яка цифра). Детальніше з приводу визначення предмета закупівлі для поточного ремонту Ви можете прочитати в інформаційному листі Мінекономрозвитку за посиланням.

ДСТУ, ДБН та ГБН - це не класифікатори, в них немає кодів, які потрібно обрати. Це термінологія (правила), за якими визначається, чи відноситься тип робіт до поточного чи до капітального ремонту.

Предмет закупівлі: Роботи

Зазвичай найбільше запитань у Замовників виникає при визначенні предмета закупівлі для робіт. Точніше, чи є та чи інша закупівля послугою чи роботою, а питання тут принципове, адже пороги для послуг та робіт різні.

В самому визначенні робіт є досить чіткий перелік, що саме можна вважати роботами. Перше і найголовніше - капітальний ремонт. Що є саме капітальним ремонтом, а не поточним, можна зрозуміти з визначень, що наведені в ДСТУ Б.Д.1.1.-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва". Окрім того, роботою є технічне переоснащення будинків, наприклад, реставрація тощо.

Визначення коду ДК робіт

Тож проектування, будівництво, капітальний ремонт та інші будівельні роботи відносяться до робіт і визначаються не за класифікаторами, а за об'єктом будівництва згідно ДСТУ Б.Д.1.1.-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" та галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 "Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт". Також при визначенні предмета закупівлі для робіт необхідно зазначати код класифікатора 021:2015 (за показником 2-5 цифри).


Послуга чи робота

Що варто зазначити: не все, що має в назві "капітальний ремонт", є роботою. Наприклад, капітальний ремонт комбайна чи капітальний ремонт трактора не можна віднести до робіт. З прикладом Ви можете ознайомитись нижче.

Визначення коду ДК: капітальний ремонт

На картинці ми можемо побачити, що в предметі закупівлі написано капітальний ремонт, але це не робота, а послуга, що підтверджує нам і код класифікатора. Майте це на увазі при визначенні предмету закупівлі.

Якщо у Вас виникли труднощі з визначенням коду товару, роботи чи послуги, Вам може допомогти в цьому новий інструмент Київської школи економіки. Як саме? Щоб знайти код CPV Вашого предмета закупівлі - впишіть в рядку пошуку найменування товару/роботи/послуги і побачите п'ятірку найпопулярніших CPV-кодів, за якими купують Ваш предмет закупівлі інші замовники.

Додатково інструмент дає змогу побачити тендери з найкращою конкуренцією, економією, ціною, кращою практикою роботи з постачальниками та переможцями, ознайомитись з вимогами постачальників до замовника та скаргами постачальників до Антимонопольного комітету України, які стосуються тендерної документації по даному предмету закупівлі.

Також Ви зможете подивитись ТОП-10 переможців за кількістю укладених у відповідний період контрактів та іншу цікаву інформацію.

Перейти до ресурсу можна за посиланням.


Визначення коду закупівлі - рішення Замовника

Головне правило, яке потрібно пам’ятати: який би код не було обрано, Замовнику потрібно мати змогу довести, що його дії не призвели до уникнення застосування Закону. Тобто Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини для того, щоб уникнути проведення процедури відкритих торгів або застосування Закону (ч. 6 ст. 2 Закону). Наприклад, якщо у Вас в річному плані на певний товар виділено 1,5 млн грн на рік, то Ви повинні проводити відкриті торги. Ви можете провести декілька процедур, але все одно у вигляді відкритих торгів, а не допорогової закупівлі, навіть якщо очікувана вартість тієї закупівлі буде допороговою. Слід зауважити, що перевіряючі органи не наділені повноваженнями визначати предмет закупівлі, визначення якого є прерогативою Замовника.

Також Ви можете прочитати статтю, Як визначити код товару/роботи/послуги, який Ви продаєте

При підготовці матеріалів для ресурсу Infobox, ми вкладаємо свій час, сили та частинку душі, тож ми будемо дуже вдячні Вам, якщо Ви оціните нашу роботу, старання та залишите ТУТ відгук.

предмет закупівлі, роботи, планування, річний план,

Коментарі

Юлія
Молодці! Чудова стаття, все стисло та зрозуміло. Чекаю на публікації в подальшому. Вам - удачі !
Палаш Елена Михайловна
В мене таке запитання. Протягом року в будівлі було проведено кілька поточних ремонтів в межах 200,0 тис. грн. за різними кодами ДК 021 2015. Зараз планується проведення капітального ремонту поверху в цій же будівля очікуваною вартістю 700,0 тис. грн. Чи потрівбне проведення процедури закупівлі (торгів)?
Ліля
Палаш Елена Михайловна, відповідь на ваше запитання є в 454 Наказі. У вас були поточні ремонти, поточний ремонт визначається за об'єктом, тобто вашою будівлею, тепер у вас капітальний ремонт, а значить новий код, новий предмет закупівлі. Капітальний ремонт і поточний не сумуються
Александр
"...Наприклад, якщо у Вас в річному плані на певний товар виділено 1,5 млн грн на рік, то Ви повинні проводити відкриті торги. Ви можете провести декілька процедур, але все одно у вигляді відкритих торгів, а не допорогової закупівлі, навіть якщо очікувана вартість тієї закупівлі буде допороговою..." - в якому конкретному нормативному документі це визначено?
Ліля
Александр, в частині 7 статті 2 Закону. А саме: 7. Забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.