24.06.2020 Лілія Кулик

Новий порядок визначення предмета закупівлі згідно з Наказом №708

Детально про те, як змінився порядок визначення предмета закупівлі після введення в дію Наказу № 708

19 червня 2020 року вступив в дію Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 15.04.2020 № 708 (далі - Наказ № 708). 

Наказ №708 затверджує новий порядок визначення предмета закупівлі. В цей же час втратив чинність Наказ № 454 від 17.03.2016.

Давайте розглянемо, як тепер визначається предмет закупівлі.

Визначення предмета закупівлі по товарах

Предмет закупівлі товарів визначається замовником згідно з пунктом  34 частини першої статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.

Тобто в даному випадку нічого не змінилось, Замовники як і раніше визначають предмет закупівлі по товарах за показником 4 цифри. 

Приклад показаний на малюнку нижче

Також нагадую, що 0 є також цифрою. Тож якщо у вас в коді четвертою цифрою є нуль, то нічого страшного, таке може бути, приклад показаний на малюнку нижче 43500000-8 Гусеничні транспортні засоби. Цей код далі не розкривається просто, тому четвертою цифрою у нього може бути тільки нуль.

Визначення предмета закупівлі по послугах

Предмет закупівлі послуг визначається замовником згідно з   пунктом 21  частини першої статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.

Тут також нічого не змінилось, Замовники як і раніше визначають предмет закупівлі по послугах за показником 4 цифри. 

Визначення предмета закупівлі по роботах

Визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з пунктом 27 частини першої статті 1 Закону за об’єктами будівництва та з урахуванням ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятий наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2013 року № 293, а також галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт», затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23 серпня 2011 року № 301.

Тут по суті також нічого не змінилось. Як і раніше визначення предмета закупівлі робіт відбувається за об’єктом будівництва, а не за кодом ДК 021:2015.

При цьому у Замовників може викликати питання те, що зникла приписка про обов’язкове зазначення коду за ДК. Проте, варто подивитись в Закон України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон), де майже в усіх формах документів є обов’язкове поле “Назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником”. Відповідно, зазначення коду ДК 021:2015 при планування та проведенні закупівлі робіт є обов’язковим.

Поточний ремонт

При закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою, лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» та/або галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт», затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23 серпня 2011 року № 301.

Необхідність вказувати код ДК 021:2015 має ту саму підставу, що і в попередньому випадку при закупівлі робіт.

Закупівля лікарських засобів 

Під час здійснення закупівлі лікарських засобів предмет закупівлі як і раніше  визначається за показником третьої цифри Єдиного закупівельного словника.

Замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за міжнародною непатентованою назвою лікарського засобу, формою випуску, дозуванням, обсягом та/або місцем поставки лікарських засобів.

Визначення інших предметів закупівлі

Порядок визначення інших предметів закупівлі залишився тим самим, що і раніше. Наприклад, Під час здійснення закупівлі послуг з виконання науково-технічних робіт предмет закупівлі визначається за показником четвертої цифри Державного класифікатора видів науково-технічної діяльності ДК 015-97, Визначення предмета закупівлі послуг з професійної підготовки або перепідготовки, підвищення кваліфікації для безробітних громадян, що надаються за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, здійснюється за окремими професіями (спеціальностями, напрямами або галузями знань), які визначаються відповідно до Класифікатора професій ДК 003:2010 тощо.

Чи потрібно щось вказувати в дужках?

Ні. Насправді в системі є окремі електронні поля для назви предмета закупівлі для коду класифікатора та для додаткових класифікаторів, якщо вони застосовуються. Раніше ж в Порядку визначення предмета закупівлі була вимога вказувати в дужках конкретну назву предмета закупівлі, коду ДК 021:2015 тощо, зараз такої необхідності немає.

Чи потрібно щось змінювати в закупівлях, що не завершились до 19 червня 2020

Ні, всі закупівлі, що розпочались, завершуються за тими правилами, що діяли на момент їхнього початку. Окрім того, нічого суттєво не змінилось в Порядку визначення предмета закупівлі, адже предмети закупівлі визначаються за тими самими цифрами, що й раніше

предмет закупівлі, планування, річний план, підготовка тендеру,

Коментарі

Яковлева Лоліта Леонідівна 2020-07-12 20:41:39
Як правильно буде визначення лотову закупівлю, з урахуванням вимог наказу 708?
Олена 2020-07-03 14:05:58
Добрий день. Згідно з новим наказом №708 в дужках не потрібно вказувати уточнену назву, тільки за ДК чотирьох значний код. Таким чином при закупівлі каструль в плані я маю вказати конкретну назву закупівлі: каструлі, а в закупівлі вказую узагальнену за кодом ДК 39220000-0 Кухонне приладдя, товари для дому та господарства і приладдя для закладів громадського харчування, а потім де конкретна назва пишемо каструлі. Тоді назва плану не співпадає з назвою закупки. Чи це є правильним?
Юрій 2020-07-03 11:32:01
Добрий день. Відповідно п. 5 розділу ІІ Наказу МЕРІТУ № 454 від 17.03.16 р., «Про затвердження Порядку визначення предмета закупівлі» «Якщо під час здійснення замовником закупівлі товарів передбачається також закупівля послуги (послуг), пов'язаної (пов'язаних) з поставкою товарів (зокрема послуги з транспортування, установки, монтажу, наладки, інсталяції програмного забезпечення, навчання персоналу тощо), предметом закупівлі в такому разі є товари за умови, що вартість такої послуги (таких послуг) не перевищує вартості самих товарів». Дію даного наказу скасовано. В редакції нового наказу № 708 від 15.04.20 р. ця норма чомусь відсутня. І як тепер закуповувати сукупні послуги? Чи укладати різні договори?
Артур 2020-06-26 14:15:05
Доброго всім дня. На скільки я розумію відповідно до нового порядку визначення предмету закупівлі замовники визначають згідно з пунктами 21 і 34 частини першої статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника. Виходячи з пункту 22 статті 1 Закону предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). То виходячи з цього мені здається можна зробити висновок, що закупивши наприклад папір на 300 тис. грн. по відкритих торгах, та уклавши договір на 250 тис. грн., на зекономлені кошти у разі потреби можна докупити папір на 50 тис. грн. та провести спрощену закупівлю. Враховуючи, що код ДК той самий. Я правильно зрозумів ?
Ліля 2020-06-30 14:23:44
Артур, якраз з цього приводу є актуальний лист МЕРТ https://infobox.prozorro.org/news-mert/shchodo-planuvannya-zakupivel Якщо дивитись на зміст листа, то ви маєте рацію
Олена 2020-06-26 14:13:32
Доброго дня. Під статею була чимало озвучено питань, на які Лілія Кулік не відреагувала. Велике прохання надання роз'яснення по заданим питанням. У черговий раз у підписаному наказі Мінекономіки безліч варіантів трактовки, і як без порушень законодавства працювати Замовнику?
Ліля 2020-07-01 10:21:22
Олена, на всі питання вже є відповіді. На жаль, не завжди виходить відповідати на питання протягом години-двох
Александр 2020-06-26 08:54:54
Не зовсім згоден з позицією автора статті. ЗУ в ст.1 визначено, що є предметом закупівлі: предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Важливим є на мій погляд дві фрази: "у межах єдиної процедури закупівлі" та "щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції". Таким чином, предмет закупівлі фактично це один рядок річного плану, що оголошено замовником. А порядок говорить зовсім інше, що предмет закупівлі є код ДК за 4 знаком. Наприклад. Є такі послуги за одним кодом ДК, що за змістом не проведеш все в одній процедурі. Раніше можна було планувати за одним кодом, але з різною конкретною назвою. А тепер не можна. замовнику, щоб дотриматися обох документів, залишається оглосити тількі одну процедуру за кодом по лотам!!!
Андрій 2020-06-26 10:41:04
Александр, так в попередній редакції ЗУ визначення "предмета закупівлі" мало такі ж формулювання щодо "єдиної процедури закупівлі" та "можливості подавати тендерні пропозиції" й теж предмет визначався по 4-му знаку коду ДК. Як на мене, то можливість робити декілька закупівель по одному коду дає ч.1 ст. 4: Планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Тобто коли виникає потреба, тоді проводиться закупівля. Вона ж може змінюватись впродовж року. Наприклад, у січні Ви закупили парти для однієї школи, а в червні в іншій школі виникла потреба в партах. Це ж не означає, що раз ми провели єдину процедуру стосовно однієї школи, то до кінця року не зможемо нічого придбавати по однаковому коду. До того ж визначення поняття "спрощена закупівля" не містить у формулюванні слова "предмет закупівлі", а є придбанням товарів, робіт і послуг. На придбання конкретного товару своя закупівля залежно від вартості. Хоча ці доводи "врізаються об скелю" абз. 4 п. 5 ч. 2 ст. 4, де при формулюванні річного плану ми вказуємо вид закупівлі і там вже вживаються слова "предмет закупівлі". Насправді питання потреби і поділу предмету дуже актуальне і для мене особисто досі не вирішене на 100%. Адже не логічно, коли потреба виникає впродовж року для різних закладів, які купують на невеликі суми певний товар по прямим договорам, а потім вичерпується 50 тис. і що, тепер на 1 тис. грн проводити спрощену закупівлю? Оце питання якраз мене найбільше цікавить та бентежить.
Александр 2020-06-26 11:00:51
Андрій, згоден з Вами. Але, наявність саме "конкретної назви", як складової предмету закупівлі, давала замовнику можливість ідентифікувати закупівлі між собою. тому з плануванням не було проблем. А тепер конкретної назви не має. усі рядки мають однаковий код, тоб то, предмет один і той же. Проблема в тому, що наше підприємство має більше десяти філій, які самостійно проводять торги. коди ДК за пороцедурами у всіх однакові. мені особисто необхідно проводити торги з англійською публікацією вартістю 2000 грн. це ж несінітниця!! основна проблема - це "в межах единої процедури закупівлі". у всіх філіях не виходить провести в межах однієї процедури закупівлі. Проблема може бути з ДАСУ!!!
Ольга 2020-06-26 19:41:14
Андрій, аналогічно
Ліля 2020-06-30 14:28:22
Александр, з приводу цього краще роз'яснення мав би надати Уповноважений орган. Дійсно, в їхньому баченні мова йде про те, що Замовник проводить відкриті торги однією процедурою на рік, проте, питання великих Замовників і філій дійсно актуальне.
Юлія 2020-06-25 19:39:00
Можливо навпаки , предмет закупівлі товарів визначається замовником згідно з пунктом 34, а послуги 21? Чи я помиляюся ?
Ліля 2020-07-01 09:17:21
Юлія, все вірно, дякую, виправила
Степанко 2020-06-25 16:45:23
Норм текст
Орес 2020-06-25 14:27:40
Доброго дня, цікавить таке питання, слід закупити гімнастичний інвентар, тобто можна використовувати код 37420000-8 - Гімнастичний інвентар, а не 37400000-2 Спортивні товари та інвентар?
Ліля 2020-06-30 14:29:17
Орес, не просто можна, а потрібно, адже предмет закупівлі має визначатись по 4 знаку
Семененко Виктория 2020-06-25 11:01:51
Доброго ранку, так змінилося тільки те, що в дужках не пишемо конкретну назву????? А при закупівлі мед.виробів код НК 024:2019 не потрібно вказувати? Та при закупівлі ліків МНН теж не вказуємо??
Ліля 2020-06-30 16:17:41
Семененко Виктория, МНН і НК ніхто не відміняв, їх потрібно вносити, як і раніше. Обов'язковість їх зазначення буде обумовлена новим порядком оприлюднення інформації. Проте, навіть зараз їх потрібно заповнювати, адже в Законі зазначено, що в формах документів може зазначатись інша інформація окрім тієї, що зазначена в Законі
Семененко Виктория 2020-06-30 16:33:27
Ліля, дякую, та я теж думаю що краще все заповнювати
Жанна 2020-06-30 23:10:56
Ліля, як ніхто не відміняв? Необхідність внесення МНН та НК було регламентовано в наказі 454, який відмінено. В новому наказі немає жодного слова про це. Так, можливо обов'язковість їх зазначення БУДЕ обумовлена новим порядком оприлюднення інформації. Але на підставі чого Ви стверджуєте , що навіть зараз їх потрібно заповнювати? Станом на сьогодні жодний нормативний акт не зобов’язує замовників це робити .
Ліля 2020-07-01 09:05:00
Жанна, якщо відкрити Закон "Про публічні закупівлі", то, наприклад, в статті 14 зазначено, що В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація. Так само і в інших формах. Відповідно, це і є інше поле.
Жанна 2020-07-01 14:41:04
Ліля, і все ж таки "може" зазначатися - це не "зобов'язан" зазначити. Отже, допоки немає очікуваного нормативного акту, то і обов'язку зазначати немає, чи не так? Дякую за Ваші відповіді.
Семененко Виктория 2020-07-01 14:47:53
Жанна, Я не розумію в статті 14 зазначено, що В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація так сказано ж "може". "Може" це ж не обов'язок.
Жанна 2020-07-01 15:00:13
Семененко Виктория, Мені також не зрозумілі ствердження, що ми зобов'зані вказувати МННта НК. Вважаю, що станом на сьогодні, це наше право, а не обов'язок, допоки немає відповідного нормативного документу.
Ліля 2020-07-01 15:16:05
Жанна, тоді давайте ще подивимось на частину 2 статті 4, де зазначено, що в формі плану має зазначатись: 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); Цей само пункт є в формах оголошень тощо. Як ви вважаєте, що мається на увазі під "назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі "? Це і є додаткові класифікатори. Проблема в тому, що всі звикли, що все зазначено в Наказі про визначення предмета закупівлі, але зараз в Наказі зазначені тільки речі, які стосуються предмета закупівлі, інформація про додаткові класифікатори тощо зазначені в інших НПА
Жанна 2020-07-01 16:57:39
Дякую за детальну відповідь. Останній аргумент приймається. Але погодьтесь, що з такого простого і вже звичного для закупівельників поняття як «предмет закупівлі» знову зробили черговий головний біль та «підставу». Адже в ч.22 ст.1 ЗУ зазначено, що предмет закуп. визначається в порядку, встановленому У.О. а в цьому новому порядку (наказі №705) зазначено: «Замовник МОЖЕ визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за міжнародною непатентованою назвою лікарського засобу, формою випуску, дозуванням, обсягом та/або місцем поставки лікарських засобів». Дякую за Ваші роз’яснення нескінченних «косяків, колізій та проколів» нашого нового законодавства.
Анастасія 2020-07-09 10:13:30
Ліля, тоді виникає питання з приводу "інших класифікаторів" адже в форма річного плану не передбачає зазначення класифікатору нк 024:2019 та МНН... то яким чином нам їх відображати ??? Де?? Хотілось би чітких роз"яснень з прикладами , в яких формах і в яких саме полях .яку інформацію зазначати, так як кожен трактує по-різному.
Наталя 2020-06-25 09:41:14
Доброго дня! Підкажіть будь ласка, при плануванні ми все одно вказуємо конкретну назву закупівлі з зазначенням всіх деталей закупівлі (назва послуг, обєктів, товаріві їх характеристик), код ДК вибираємо, як і вибирали згідно довідника по 4 цифрі (або по іншій цифрі, відповідно до закупівлі) і на тому все? Тобто в оприлюдненому плані і оприлюдненій закупівлі (яка сформована з рядку плану) на веб-порталі будемо бачити лише конкретну назву закупівлі без всяких дужок, ДК, ДБН,ГБН. І будемо бачити ДК по довіднику, яке вводилося у визначених рядках при формуванні рядка річного плану?
Ліля 2020-07-01 10:20:36
Наталя, по суті так. Дивіться, в формі плану зазначено: назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); Відповідно у вас має бути назва предмета закупівлі, яка визначена згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 та у відповідному полі код ДК 021:2015. За яким знаком писати код по ДК написано тут https://infobox.prozorro.org/articles/chi-zaznachati-v-prozorro-nk-ta-mnn