27.08.2021 ДП "Прозорро"

Запитання-відповіді щодо договору про закупівлю

актуальні запитання на тему договору

До нас часто звертаються із запитаннями щодо договору про закупівлю. Публікуємо відповіді на найактуальніші з них керівниці Інфобокс Prozorro, експертки з питань публічних закупівель Лілії Кулик. 

Ми розірвали договір на постачання овочів та фруктів з вини учасника, який був підписаний на суму 138 999 грн. Що робити на період оголошення процедури повторної спрощеної? Дітей треба харчувати, а спрощена займає час?

У вас для цього випадку є абзац 4 пункту 3 частини 7 статті 3 Закону, який говорить, що ви можете укласти прямий договір в разі розірвання договору про закупівлю з вини учасника на строк, достатній для проведення тендеру, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі про закупівлю, який розірваний з вини такого учасника.

Чи можна укладати договір на отримання інтернет-послуг, дія якого буде розповсюджуватись на минулий час?

Ви можете укладати договір, дія якого розповсюджується на минулий час тільки якщо проводите неконкурентну закупівлю, тобто звітуєте чи проводите переговорну процедуру закупівлі в певних випадках. При проведенні конкурентних закупівель таке неможливо. Детальніше про це можете прочитати в статті Застосування 631 ЦКУ в закупівлях Прозорро 

Чи можна в одному договорі прописувати 2 коди ДК?

Якщо ми говоримо про допорогові суми, то можуть. Наприклад, якщо ви укладаєте договір на 100000 тисяч з постачальником, але в цьому договорі різні предмети закупівлі. Наприклад, щось на 30000, щось на 40000, щось ще на 30000, це, звісно, не буде порушенням, при цьому потім ви опублікуєте звіти по кожному предмету закупівлі на вартість предмета закупівлі і зможете прикріпити до кожного звіту один договір.

Чи потрібно в договорі, який опубліковувався без використання електронної системи, по закінченню строку договору робити відмітку про завершення договору?

Такого зобов’язання в Законі нема. Технічно у вас є можливість це зробити. Тобто, ви самі вирішуєте робити чи ні.

Заключили договір на продукти харчування і постачальник хоче додати новий продукт харчування додатковою угодою, чи можна так?

У вас є предмет закупівлі, який складався з певних продуктів. Ви оголошувати закупівлю на певний перелік продуктів, тож додавання нового продукту в цьому випадку буде неправомірним, адже він не входить в перелік продуктів, що закуповувались. Законом передбачене тільки покращення якості предмета закупівлі, а це, наприклад, якщо в тендері у вас були яблука другої категорії, а ви змінюєте на яблука вищої категорії. Але додавати нові продукти чи заміняти одні на інші (яблука на банани, наприклад), буде неправильним.

Чи можливе укладання додаткової угоди без зміни істотних умов договору та чи потрібно оприлюднювати таку додаткову угоду?

Можливе. Наприклад, у замовника чи постачальника могли змінитись реквізити, тоді ви, звісно, можете укласти додаткову угоду. Публікувати таку додаткову угоду не потрібно, адже ви публікуєте додаткові угоди тільки з причин, що передбачені статтею 41 Закону.

Чи повинен постачальник надавати документи на підтвердження збільшення ціни?

Так. Загалом такі вимоги краще прописати в ТД і в проекті договору. При цьому радимо максимально уточнити, чим саме має підтверджуватись зміна ціни. Наприклад, щодо природного газу використовують часто дані з калькулятора вартості газу, це можуть бути довідки з органів статистики, інформація з сайтів, які надають статистичну інформацію щодо цін тощо. При цьому уточнюйте в вимозі свій регіон, наприклад, якщо ви з Києва, то ціни мають бути по місту Києву, а не по Запорізькій області. Спостерігались випадки, коли постачальники намагались зловживати цією можливістю і хотіли надати довідки кожного разу з різних регіонів (де ціна була найдорожча на той час). Тому чим краще і точніше ви пропишете вимогу, тим краще ви убезпечите себе.

Чи потрібно оприлюднювати зміну неістотних умов договору?

Ні, не потрібно. Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 10 Закону «повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у випадках, передбачених частиною п’ятою статті 41 цього Закону — протягом трьох робочих днів з дня внесення змін». Тобто зміни оприлюднюються тільки в випадках, що передбачені статтею 41 Закону.

Як часто можна вносити зміни до договору?

Якщо ми говоримо про збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару, то не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Якщо ж говоримо про інші підстави для внесення змін до договору, то там обмежень нема.

Якщо в договорі не вказано код ДК, я можу підвантажувати в систему і вважати такий договір дійсним?

Код ДК не є обов’язковим реквізитом договору про закупівлю. Обов’язковим є назва предмета закупівлі, ціна договору тощо. А код ДК ви вносите в проект договору на власний розсуд. Зовсім інший випадок, якщо цей код був у вас був зазначений, наприклад, у назві предмета закупівлі, то він має бути і в договорі, бо інакше у вас назва предмета закупівлі в оголошенні не відповідатиме назві предмета закупівлі в договорі. Але в інших випадках це ваше право зазначати код в договорі, а не обов’язок.

Чи можна в умові договору вказувати строк дії надавання послуг, наприклад, до травня наступного року, але дія самого договору до 31.12 поточного року?

Відповідно до частини 7 статті 180 Господарського кодексу Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. Тож все-таки варто прописати строк договору до травня, як і строк виконання зобов’язань, при цьому варто зазначити, що в разі порушення зобов’язань за договором зобов’язання, невиконане належним чином, продовжує існувати, незважаючи на закінчення строку дії договору. 

При цього радимо подивитись цікавий кейс з приводу строку дії договору та виконання зобов’язань в рішенні Апеляційного суду Одеської області.

Де в кредитному договорі 06 березня 2006 року, який укладений між сторонами, у п.1.1.2. визначений термін користування кредитом до 16:00 год. 05 березня 2011 року (а.с.3), тобто встановлена дата його виконання, як це передбачено ст.530 ЦК України, тому зобов'язання за цим договором підлягає виконанню у визначену сторонами дату — 5 березня 2011 року, (а.с.3).

Строк в значенні термін (дата) виконання зобов'язання і строк дії договору різні поняття.

В договорі від 06 березня 2006 року відповідно до ст.530 ЦК України вказаний момент закінчення виконання зобов'язання — конкретна дата, тому позивач вправі пред'явити свої вимоги, пов'язані з порушенням зобов'язання, протягом строку позовної давності.

Формулювання, яке зазначене у п.7.5. кредитного договору щодо його дії до повного виконання, призводить до того, що закінчення договору може ніколи не настати.

Договір від 06 березня 2006 року не може породжувати невизначеність щодо строку його дії через те, що у цьому договорі передбачений момент виконання зобов'язання — конкретний термін, який є закінченням строку дії договору.

договір про закупівлю,

Коментарі

Микола 2021-09-02 12:29:14
По більше би таких статей.
Микола 2021-09-01 09:59:05
Ціну на газ збільшуємо тільки на місяць на 0,01-10%, і іменно на той місяць, в якому був скачок, решта місяців до кінця сроку дії договору - ціна лишається за результатами аукціону. Якщо наприклад, в слідуючому місяці знову ціна виросла, ми знову збільшуємо суму додатковою угодою на один місяць, але не на весь період часу дії договору.
Олексій 2021-08-30 11:15:26
Пр збільшенні ціни за одиницю товару до 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару, наприклад прир. газ, додаткову угоду до 10 відсотків укладати до "первинної" ціни основного договору, чи до ціни зафікованої у у подальших додаткових угодах?
Тетяна 2021-08-31 08:36:22
Олексій, до ціни, що встановлена останньою додатковою угодою.