Які документи вимагати по статтях 16 та 17 нової редакції Закону
Чи вимагати документи по статті 16 при переговорній процедурі закупівлі
Раніше під час проведення переговорної процедури закупівлі Замовники вимагали від учасників переговорної процедури закупівлі підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям. Так, в статті 16 раніше було зазначено, що “Визначені замовником згідно з статтею 16 кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
В новій редакції Закону такої вимоги немає. В статті 40 нової редакції Закону також немає вимоги до Замовника брати у Постачальника документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним вимогам. Відповідно, можна зробити висновок, що кваліфікаційні вимоги не потрібно встановлювати до Учасників переговорної процедури закупівлі.
При цьому Замовнику ніхто не забороняє вимагати у Постачальника документи, які йому необхідні для підтвердження надійності, кваліфікованості Постачальника. Це може бути і аналогічний договір і інформація про наявність необхідного обладнання тощо.
Як отримати від Постачальника документи по статті 17 в переговорній процедурі
Якщо Замовник проводить переговорну процедуру закупівлі, відповідно до пунктів 1, 3, 6,7 частини другої статті 40 Закону, то він повинен вимагати у Постачальника підтвердження відсутності підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої статті 17 Закону.
При цьому у деяких Замовників виникало питання, як саме Постачальник має надати документи по статті, адже трохи бентежив зміст частини 3 статті 17 Закону, де сказано, що документи мають бути подані переможцем через електронну систему закупівель.
Проте, переговорна процедура закупівлі передбачає публікацію інформації про закупівлю лише Замовником. Постачальник не має можливості подавати свою пропозицію і будь-які інші документи через систему, всі документи подаються ним поза системою.
Тобто документи по статті 17 та інші документи, якщо такі вимагає Замовник, мають бути надані Постачальником під час проведення переговорів з Замовником. Ці документи потім можуть бути додатками до протоколу проведення переговорів, наприклад. Чи підвантажувати їх потім в систему під час публікації переговорної процедури закупівлі Замовник вирішує сам.
Такої ж думки Уповноважений орган, який зазначає в своєму листі № 3304-04/34835-06 від 03.06.2020, що оскільки проведення переговорів здійснюється до оприлюдненняundefinedв електронній системі повідомлення про намір укласти договір про закупівлю,undefinedзамовник самостійно організовує процес проведення переговорів та можеundefinedпередбачити в запрошенні взяти участь у переговорній процедурі закупівлі наданняundefinedучасниками процедури закупівлі інформації відповідно до частини першої статті 17undefinedЗакону поза електронною системою закупівель.
Які документи вимагати у Переможця по статті 17
Ще одне питання через яке у Замовників виникає багато питань, які документи вимагати у Постачальника по статті 17. Давайте розберемось.
В частині 3 статті 17 Закону зазначено, що спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.
Але при цьому частина 6 статті 17 Закону говорить про те, що Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону.
То які документи вимагати Замовнику у Переможця закупівлі. Насправді, потрібно звернути увагу на частину 5 статті 17 Закону, де зазначено, що Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.
І тепер бачимо, що інформація, що має бути надана згідно з пунктами 2,3,8 знаходиться у відкритих реєстрах, тож Замовник може самостійно перевірити наявність/відсутність підстав, згідно з наведеними вище пунктами.
Тож варто було б у Переможця обов’язково вимагати документи по пунктах 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону і при цьому зазначати, що інформацію по пунктах 2, 3, 8 частини 1 статті 17 Замовник буде перевіряти самостійно у відкритих реєстрах.
Як саме Постачальник може виправити кваліфікаційні документи за 24 години
Ще одне спірне питання - виправлення документів Постачальником протягом 24 годин. Що саме можна вважати виправленням? Просто виправлення помилки в документі, тобто завантаження того самого документу тільки з виправленою інформацією чи й завантаження нового документу теж?
Насправді в частині 16 статті 29 сказано, якщо Замовник під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявив невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Тож якщо Постачальник помилився, то можна виправити цю помилку шляхом завантаження уточненого документа.
Тобто можливість виправити помилки це не можливість для Постачальника не завантажити на періоді подання пропозицій жодного документа по статті 16, а потім все завантажити протягом 24 годин. Ця можливість зроблена саме для того, щоб Постачальник зміг виправити щось в документах, які завантажив. Або, наприклад, якщо вимагалась копія договору за 2020 рік, а Постачальник надав копію договору за 2019 рік, то він може виправити цю свою помилку та завантажити інший договір.
І не зайвим буде нагадати, що Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей лише в інформації та/або документах:
1) що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону;
2) на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю.
Коментарі