27.09.2019 Лілія Кулик

Уповноважена особа

Функції та особливості роботи Уповноваженої особи

Уповноважена особа (УО)

Одним зі способів організації закупівельної діяльності є призначення Уповноваженої особи на підприємстві. 
Уповноважена особа/особи (УО) − службова, посадова та інша фізична особа замовника, визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із Законом на підставі власного розпорядчого рішення або трудового договору (контракту).
Тож давайте більш детально розберемось в діяльності Уповноваженої особи. І почнемо з вимог до неї

Вимоги до уповноваженої особи

Згідно статті 11 Закону та Примірного положення Уповноважена особа повинна мати:

- вищу освіту;
- не менше двох років досвіду роботи у сфері закупівель (опціонально, якщо Замовник зазначить даний пункт в Положенні про тендерний комітет та Уповноважену особу);
- належний обсяг знань чинного законодавства у сфері публічних закупівель та практика його застосування. Спосіб підтвердження наявності у кандидата на призначення Уповноваженою особо, наприклад, досвіду роботи у сфері державних закупівель законодавець не визначив, тому це можуть бути:

  • укладені договори на надання консультаційних/юридичних послуг у сфері державних  закупівель та документи що підтверджують виконання таких договорів;
  • документи що підтверджують досвід роботи у складі комітету з конкурсних торгів, тощо

Що робить Уповноважена особа?

УО робить те саме, що й тендерний комітет, різниця тільки втому, що уповноважена особа все робить одноосібно і відповідно відповідальність за всі свої рішення несе одноосібно. Детальніше про діяльність Тендерного комітету Ви можете прочитати за посиланням Тендерний комітет: функції, склад та розподіл обов'язків

Уповноважена особа - це альтернатива або доповнення ТК. Вона наділена всіма правами і обов’язками, що й ТК.

Уповноважена особа може бути задіяна як для проведення окремих процедур закупівель (процедур по окремих предметах закупівлі) так і як заміна ТК загалом.

Форма прийняття Уповноваженою особою рішень - протокол, який Уповноважена особа підписує одноосібно.

Підстави роботи Уповноваженої особи

Згідно Закону та Примірного положення Уповноважена особа(особи) призначаються на підставі власного розпорядчого рішення або трудового договору (контракту). Особа яка працює у штаті Замовника, тобто її посада передбачена штатним розкладом призначається згідно розпорядчого рішення Замовника.

Трудовий договір (контракт) укладається Замовником у відповідності до норм трудового законодавства з особою яка не працює у Замовника відповідно до штатного розкладу. У разі укладення трудового договору, такий договір може укладатися на встановлений чи невизначений строк за погодженням замовника та уповноваженої особи (осіб) або на час організації та проведення процедур (процедури) закупівель.

Звертаємо увагу при призначенні Уповноваженої особи на наступне

Законодавством не передбачено затвердження Мінекономрозвитку України, будь-яким органом державної влади стандартного/примірного рішення Замовника про призначення Уповноваженої особи, як і стандартного/примірного контракту чи трудової угоди з Уповноваженою особою. Тобто, Замовник самостійно повинен визначити які положення буде містити наказ, трудовий договір/контракт.

Паралельно з призначенням Уповноваженої особи/осіб Замовник може створити тендерний комітет/декілька тендерних комітетів. Всі рішення уповноваженої особи мають бути оформлені у вигляді протоколу.

Коли на підприємстві одночасно діє і Уповноважена особа і ТК їхні обов’язки не мають перетинатися.  Як розподіляються обов’язки між УО та ТК може бути прописано в Положенні про Тендерний комітет та Уповноважену особу.

Уповноважена особа може бути членом тендерного комітету. Уповноважена особа має бути в штаті підприємства/установи/організації.

Чому Замовники дедалі частіше відмовляються від тендерних комітетів на користь Уповноважених осіб?

уповноважена особа, замовник,

Коментарі

Світлана Василівна
Якось незрозуміло - то обов’язково в штаті, то необов’язково, якщо за трудовим договором
Олена
тобно, один із членів тендерного комітету може бути Уповноваженою особою? Чи не буде це, згідно нового закону, що їхні обов'язки перетинаються? дякую