Оскарження закупівель. Відповіді на запитання
У публічних закупівлях надвагомою є можливість оскаржувати результати тендеру задля відстоювання таким чином своїх прав та забезпечення справедливості у сфері. Нова редакція Закону «Про публічні закупівлі», яка вступила в дію 19 квітня 2020 року фіксує норми, що вдосконалюють механізм оскарження, роблячи його більш зрозумілим, чітким та швидким.
Органом оскарження в публічних закупівлях, як відомо, є Антимонопольний комітет України, який з метою неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов’язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії), що розглядає скарги та ухвалює по них рішення.
Подати скаргу в Антимонопольний комітет України може будь-яка юридична чи фізична особа, яка вважає, що Замовник порушив їхні права та інтереси в процесі проведення закупівлі, і є зареєстрована на електронному Майданчику.
Оскарження через АМКУ відбувається лише під час проведення понадпорогових процедур закупівель, якими є: відкриті торги, відкриті торги з публікацією англійською мовою; конкурентний діалог, конкурентний діалог з публікацією англійською мовою; переговорна процедура закупівлі, переговорна процедура закупівлі (скорочена); відкриті торги з закупівлі енергосервісу; переговорна процедура закупівлі для потреб оборони.
Порядок оскарження процедури закупівлі регламентується ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі».
Також читайте статті щодо питання оскарження результатів тендеру: Нове в оскарженні закупівель Прозорро, Оскарження закупівель, Оскарження закупівель з 19 квітня 2020 року: відповіді на запитання Оскарження результатів тендеру.
А тепер перейдімо до актуальних запитань про оскарження.
Подання скарги в АМКУ
Підкажіть, як подати скаргу в Антимонопольний комітет України ?
Скарга направляється через електронну систему закупівель. Тобто, вам необхідно в період оскарження зайти в особистий кабінет на майданчику та натиснути кнопку «подати скаргу». Детальніше про періоди оскарження можна прочитати в статті за покликанням: https://cutt.ly/nyY3Ag2
Чи потрібно сплатити за подання скарги в АМКУ, якщо я впевнений у своїй правоті?
Потрібно. Плата за подання скарги до органу оскарження є обов'язкова і справляється вона через електронну систему закупівель в день подання скарги. Тоді лише скарга вноситься до реєстру скарг і формується реєстраційна картка.
Але у разі рішення органу оскарження про задоволення скарги — плата Вам повертається.
Подання скарги у відкритих торгах на етапі кваліфікації
Скажіть, чи можна подати скаргу під час відкритих торгів на етапі кваліфікації?
Так, власне, скарга на етапі кваліфікації подається під час відкритих торгів. А також під час процедур: відкритих торгах з публікацією англійською мовою, конкурентному діалозі (2 етапі), конкурентному діалозі з публікацією англійською мовою (2 етапі), переговорної процедури закупівлі, переговорної процедури закупівлі скороченої, відкритих торгах з закупівлі енергосервісу.
В який строк необхідно надати відповідь на вимогу про оскарження визначення переможця?
Протягом 5 днів.
Вартість подання скарги
Розкажіть, яка вартість подання скарги на рішення Замовника?
У разі оскарження рішення Замовника щодо визначення переможця або відхилення пропозиції Учасника, або відміну процедури закупівлі на етапі прийняття такого рішення плата за подання скарги встановлюється у розмірі - 0,6 % очікуваної вартості, але не менше 3000 грн і не більше 170 000 грн.
При оскарженні положень тендерної документації або рішення Замовника про відміну торгів на етапі подання плата за подання скарги встановлюється у розмірі - 0,3 % очікуваної вартості, але не менше 2000 грн і не більше 85 000 грн.
Можливість подати скаргу на ТД
Коли саме можлива подача скарги на тендерну документацію ?
Скарга може подаватися з моменту оголошення закупівлі, але не пізніше, ніж за 4 дні до кінцевої дати подання пропозицій.
Відкликання скарги після внесення до реєстру скарг
Чи можна після внесення до реєстру скарг відкликати мою скаргу?
Скарга, що внесена до реєстру і щодо неї сформована реєстраційна картка відкликана не може бути.
Чи може нерезидент робити оплату скарги (з іншої країни)?
Ні. Нерезиденти можуть здійснювати платежу в гривні лише через постійні представництва, а також із залучення компаній, що надають консалтингові, представницькі, агентські, інформаційні тощо послуги іноземним клієнтам.
Коментарі