Скарги, вимоги: Як впливати на якість тендерної документації
Тендер: основні параметри
Якщо, прочитавши тендерну документацію, вам стало щось незрозуміло, чи, можливо, ви побачили там дискримінаційні умови, які не дають можливості вам взяти участь у закупівлі - це не проблема.
Під час періоду уточнень (у спрощених закупівлях) та подання пропозицій (у період звернення за роз'ясненнями у відкритих торгах) у Вас є можливість не тільки поставити запитання замовнику, щоб уточнити деякі параметри закупівлі, але й можливість вимагати у замовника внести зміни в тендерну документацію та прибрати звідти дискримінаційні умови.
Давайте детальніше розглянемо Ваші права та можливості. Тож, Ви можете:
- Поставити запитання замовнику. Для уточнення будь-якої інформації стосовно закупівлі ви можете поставити запитання замовнику через систему, на яке він має відповісти так само через систему.
- Поставити вимогу замовнику. Ви можете поставити вимогу замовнику, щоб він вніс зміни в умови закупівлі. Він має відповісти вам через систему на цю вимогу та, якщо вона аргументована - внести зміни в тендерну документацію.
- Подати скаргу (тільки для "понадпорогових" закупівель). Ви можете подати скаргу через систему, якщо побачили дискримінаційні умови в тендерній документації, які замовник не бажає змінювати чи вважаєте якісь дії замовника неправомірними. Після подання вами скарги, вона автоматично направляється в АМКУ.
- Звертатись з вимогою чи запитанням, чи скаргою може тільки постачальник, що зареєстрований на електронному майданчику.
- Система “не розуміє” суті запитань/відповідей, вона перевіряє лише заповнення відповідних полів у зазначені строки.
Зважаючи на те, що процес проведення спрощеної закупівлі та відкритих торгів є різним, ми окремо розберемо можливості вашої, так би мовити, комунікації із Замовником для обох видів закупівель.
Спрощені закупівлі
Якщо Ви хочете взяти участь у спрощеній закупівлі, ви можете поставити запитання або вимогу. Чим вони відрізняються наведено далі.
Що варто знати:
- Під час проведення спрощеної закупівлі у Вас немає можливості подати скаргу.
- У разі відсутності відповіді замовника на запитання чи вимогу процедура закупівлі не блокується, але за це на Замовника може бути накладений штраф.
Відкриті торги (наразі не проводяться, через воєнний стан в країні)
Якщо Ви берете участь у відкритих торгах, це дає вам можливість не тільки поставити запитання чи вимогу замовнику, але й оскаржити умови тендерної документації, дії чи бездіяльність замовника в органі оскарження - Антимонопольному комітеті України.
Тому, давайте з’ясуємо, в чому різниця між питанням, вимогою та скаргою (далі в таблиці).
Відкриті торги з Особливостями
Якщо Ви берете участь у відкритих торгах з Особливостями, це дає вам можливість поставити запитання чи вимогу замовнику, та оскаржити умови тендерної документації, дії чи бездіяльність замовника в органі оскарження - Антимонопольному комітеті України так само як і у звичайних Відкритих торгах.
Щоправда терміни тут трохи відрізняються від звичайних відкритих торгів (далі в таблиці).
Що варто знати:
- У разі відсутності відповіді замовника на запитання чи вимогу процедура не переходить на наступний етап, поки Замовник не відповість на запитання чи вимогу. Щоб відповісти на запитання чи вимогу до закінчення строку прийому пропозицій має бути не менше 7 днів.
- Скарга в АМКУ є платною, вартість подання скарги регулюється постановою КМУ. Але якщо скарга буде задоволена АМКУ, навіть часткого, то плату за подання Учаснику-скаржнику повернуть. Детальніше про оскарження можна прочитати в статті Оскарження закупівель
- Рішення АМКУ (на відміну від вимоги замовнику) є обов’язковим до виконання замовником, в разі невиконання рішення АМКУ на керівника Замовника буде накладено штраф.
Коментарі