Закупівлі товарів та послуг для боротьби з коронавірусом (COVID-19)
17 березня 2020 року набув чинності Закон України “ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”. Цей Закон впливає також на сферу публічних закупівель, тому давайте розберемось, що ж він змінює для Замовників.
Як закуповувати товари та послуги для боротьби з COVID-19
Тож тепер дія Закону України “Про публічні закупівлі” не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19). Перелік таких товарів, робіт чи послуг та порядок їх закупівлі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Проте, за результатами такої закупівлі замовник оприлюднює звіт про укладені договори, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору відповідно до статті 10 цього Закону.
Тож, якщо Ви купуєте товари для товари та послуги для подолання коронавірусної хвороби, то можете укласти договір про закупівлю без проведення відкритих торгів, але при цьому Ви зобов’язані опублікувати звіт про укладений договір та прикріпити до звіту договір з усіма додатками та потім прикріпити звіт про виконання цього договору.
Чи всі товари можна зараз закуповувати звітуванням
Ні, тільки ті товари та послуги, що будуть затверджені КМУ. А саме, медичні засоби, медичне обладнання, засоби індивідуального захисту, дезінфекційні засоби та антисептики тощо. Весь перелік наведений в Постанові КМУ з якою Ви можете ознайомитись за посиланням.
Тобто, не можна закупити капітальний ремонт чи ремонт дороги та сказати, що це закупівля для подолання епідемії коронавірусу.
Весь алгоритм проведення закупівлі, згідно з Постановою 225 Ви можете побачити в статті Алгоритм проведення закупівель з ознакою COVID-19
Хто може закуповувати звітуванням
Чіткого переліку Замовників, які мають право закуповувати звітуванням немає, адже не тільки лікарні долучені до боротьби з коронавірусом. Це можуть бути і закупівлі комунальних транспортних підприємств, які закуповують дезінфікуючи засоби чи засоби особистого захисту тощо.
Які строки публікації звіту про укладений договір
Строки ті, що наведені в статті 10 Закону України “Про публічні закупівлі”. Також варто зауважити, що зміни внесені і в стару і в нову редакцію Закону України “Про публічні закупівлі”.
Тому, якщо Ви будете укладати договір та публікувати звіт до 18 квітня 2020 року включно, то повинні будете опублікувати звіт про укладені договори - протягом одного дня з дня укладення договору.
якщо Ви будете укладати договір та публікувати звіт з 19 квітня 2020 року, то повинні будете опублікувати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель - протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.
Як позначити в системі, що це звіт по процедурі для COVID-19
В системі Prozorro здійснено доопрацювання. Тепер при заповненні звіту про укладений договір у замовників є можливість зазначити, що закупівлю було проведено для запобігання та/або лікування коронавірусної хвороби (COVID-19).
Для таких закупівель доступна лише можливість звітування про укладені договори. Станом на сьогодні функція доступна на таких майданчиках:
Zakupki.Prom.ua
SmartTender
Держзакупівлі.онлайн
NEWTEND
УКРАЇНСЬКА УНІВЕРСАЛЬНА БІРЖА
Zakupki UA
GOV.AUCTION
ТЕНДЕР ONLINE
25/8.АУКЦІОН
Zakupivli24
Tenders Allbiz
PlayTender
IZI.TRADE
Е-tender
Public Bid
Чи є відповідальність за порушення
Так, були внесені зміни в статтю 164-14 КУпАП. Відповідно є відповідальність Замовника за неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Закупівля за переговорною процедурою закупівлі
Також не забувайте про те, що Замовники можуть провести переговорну процедуру закупівлі (скорочену) відповідно до підстави, що наведена в пункті 3 частини 2 Закону, а саме:
нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій.
Є відповідне рішення ДСНС України, що визначає наявну наразі ситуацію в Україні, як надзвичайну. Тож Замовники для підтвердження цієї інформації та проведення переговорної процедури закупівлі (скороченої) можуть надати запит обласне управління ДСНС України.
Коментарі