27.07.2020 Оксана Груба

Як купувати у разі виділення додаткових коштів. Кейс

кейс про закупівлю на додаткові кошти

Замовники часто задумуються, як купувати у разі виділення додаткових коштів. Чи буде необхідний предмет закупівлі новим предметом договору? 

Розгляньмо наведений кейс

Представники Військової частини 3014 Національної гвардії України звернулись із запитом до Мінекономрозвитку:

Кошторисом на 2020 рік по КЕКВ передбачені видатки на здійснення закупівлі послуг з ТО та поточного ремонту автомобілей по ДКУ 50110000-9 на 200 тисяч гривень. До вступу в дію Закону «Про публічні закупівлі» зі змінами, було укладено договорів на 198 тис. грн. без процедури (лише оприлюднювали звіт про укладений договір). Але в березні 2020 року було виділено додаткові кошти в розмірі 40 тис. грн.Чи маємо право заключити прямий договір без проведення процедури закупівлі (оприлюднити звіт про укладений договір) на ці додаткові 40 тис. грн. після вступу у дію змін (після 19.04.20)?

Зверніть увагу на відповідь на це запитання:

«Згідно з пунктом 22 частини першої статті 1 Закону предмет закупівлі − товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Відповідно до частини десятої статті 3 Закону замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів/спрощених закупівель або застосування цього Закону, зокрема положень частини третьої статті 10 цього Закону.

В залежності від предмету закупівлі товарів, робіт або послуг, визначених у порядку, встановленому Уповноваженим органом, замовник здійснює придбання з дотриманням вартісних меж, визначених пунктом 28 частини першої статті 1, пунктами 1 і 2 частини першої статті 3 та частиною третьою статті 3 Закону. 

Планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель. Частиною першою статті 4 нової редакції Закону передбачена можливість внесення змін до річного плану закупівель. При цьому форма внесення змін до річного плану закупівель, періодичність і характер таких змін законодавством не визначені та не обмежені.

Таким чином, замовник може вносити зміни до річного плану закупівель відповідно до наявного фінансування, потреби у товарах, роботах, послугах тощо, до здійснення відповідної закупівлі в залежності від конкретних випадків.

Отже, у разі виділення додаткових коштів, які замовник об'єктивно не міг передбачити на момент здійснення первинної закупівлі та необхідності здійснення нової закупівлі, така закупівля можлива після вчинення замовником дій, передбачених частиною першою статті 4 Закону, тобто затвердження та оприлюднення в електронній системі закупівель змін до річного плану закупівель, керуючись вартісними межами, оскільки такий предмет закупівлі у вищевказаному випадку вважатиметься новим предметом договору».

закупівлі, додаткові кошти, планування,

Коментарі

Наталія 2020-08-06 11:24:48
Кошторисом на 2020рік по КЕКВ 3132 "Капітальний ремонт інших об'єктів " передбачено 240,0 т.грн. В 1 кварталі 2020 року використано 186,0 т.грн. шляхом заключення прямого договору. В зв'язку з аварійним станом порогу в учбовому закладі в серпні 2020 року сесія міськради ДОДАТКОВО виділяє 800,0 тис. грн. для проведення капітального ремонту до початку нового навчального року. Чи можливо в даному випадку використати п.3 част.7 ст.3 як нагальна потреба за об'єктивних обставин?,
Олександр 2020-08-05 14:45:49
Підкажіть, будь-ласка, чи вважатимуться додатковими коштами кошти, що були зекономлені з тендерного договору? Тобто тендер було проведено на 1 800 000 через фактично надано послуг на 1 500 000, 300 000 економії.
Світлана 2020-07-30 09:52:22
Якщо така ситуація: на нашу установу виділяють додаткові кошти, ми розприділяємо їх по кодах ДК 021 (в залежності від потреб). Якщо по якомусь коду вийде сума загальна за рік (по основних і додаткових коштах) більше 50 тис., то потрібно проводити спрощену процедуру по тому коду?
Марина 2020-07-28 08:30:40
я правильно зрозуміла, були виділені кошти 1460 тис.грн. на кап.ремонт, проведена спрощена. Будуть виділені ще додаткові 1000 тис.грн. (з обласного бюджету) на кап.ремонт - я можу знову проводити спрощену, чи все ж таки все відкриті?
Ігор 2020-07-28 08:42:33
Марина, на мою думку, тут є два варіанта. 1. Якщо це 2 різних об'єкта то не залежно від додаткових коштів ви проводите спрощену закупівлю. 2. Якщо у вас один об'єкт, то потрібно виходити із вартісних меж всього проекту( об'єктний кошторис). Тобто, у вашому випадку і там і там відкриті торги. Однак, я не робив би двома відкритими торгами ( оскільки потрібно робити декларацію а якщо різний підрядник то потім вносити зміни. А зараз процедура видачі декларації в рази ускладнилась), а шляхом розподілу фінансування по роках, через план фінансування будівництва.
Марина 2020-07-28 09:20:22
Ігор, дякую за відповідь. А якщо у нас кошторис розробляється тільки на виділені кошти (хто скільки виділить) ?
Ігор 2020-07-28 10:50:43
Марина, кошторис, тобто проєктно-кошторисна документація? Оскільки предмет закупівлі визначається не тільки в межах об'єкту, але і за ДСТУ або ГБН, то якщо буде створено декілька ПКД на один і той же об'єкт, то ми виходимо із вартісних меж конкретного проекту. Тобто, на один об'єкт може бути багато проектів і у них можуть бути різні види закупівель( спрощені, звіт, відкриті). Це те, що я бачив. Також я бачив перевірки закупівель робіт ДАСУ, СБУ, які не вбачали в цьому поділу предмету закупівлі. Однак, тут може бути недостатня компетенція перевіряючих, а не відсутність порушень. В будь якому випадку, порушення є у всіх. Взяти наприклад МЕРТУ, як міністерство, яке говорить що проводити торги по закупівлі електро енергії потрібно через конкурентні процедури закупівель, а МЕРТУ, як відділ матеріального забезпечення( точного визначення та розділення не знаю), так от останні укладають договори на електричну енергію через універсальну послугу. Наразі МЕРТУ судиться з ДАСУ, так як останні сказали МЕРТУ розірвати даний договір. Аналогічна ситуація і у ДП "Прозорро", хоча ДАСУ їх не перевіряли, просто укладений договір по універсальній послузі. Тобто, порушення будуть у всіх, а у перевіряючих, контрольних органів, ще більше.
Марина 2020-07-28 11:32:21
Ігор, так, вибачте, ПКД. Дуже дякую Вам!
Ігор 2020-07-28 12:41:14
Марина, та власне нема за що. Я просто висловлюю свою точку зору, яка не претендує на істину останньої інстанції.
Олекса 2020-07-27 16:38:55
У нас всегда вот такие случаи с "додадковими коштами".
Олічка Р. 2020-07-27 16:21:52
Такі кейси по-більше показуйте. Ми то все читаємо