23.04.2024 Ірина Литвинчук

Відповіді на запитання до вебінару по квітневим змінам до Постанови 1178

Гарячі питання після проведення вебінару по змінам до закупівель

Як відомо, 9 квітня 2024 року набули чинності нові зміни до Постанови №1178. На інфобоксі ми писали статтю про Зміни до Постанови , проводили вебінар та публікували роз`яснення Міністерства економіки з цього питання. Та все ж були запитання, відповіді на які ми хочемо висвітлити окремою статтею. 

Чи стосується обмеження нижньої межі ціни тільки закупівель електроенергії чи й інших предметів закупівель?  Як вони співіснують із аномально низькою ціною?

Відповідь: Останнім часом ми спостерігали, що багато замовників встановлювали обмеження щодо нижньої межі ціни пропозиції саме на закупівлю електроенергії. Що призводило до спотворення відкритих торгів, оскільки всі учасники подавали однакову цінову пропозицію, і вигравав той, хто подавав її першим. Але такий підхід може бути застосований і до інших предметів закупівель, тому до Постанови були внесені відповідні зміни. Заборона встановлювати нижню межу стосується того, що Замовник не може в умовах ТД прописати, що не можна подавати нижче ніж вартість яку він вказав.

А що стосується другого питання, то вимоги по АНЦ це зовсім інше, це правило за яким система сама розраховує АНЦ, та сповіщає про це. Аномально низька ціна може бути у двох випадках, коли вона є:

  • меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону, 

та/або 

  • меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону. 

Приклад закупівлі, де було зафіксовано АНЦ та учасник переміг в даній закупівлі, надавши обґрунтування:

UA-2024-04-01-009856-a

Тобто спрацювання АНЦ в системі вимагає від учасника надати обґрунтування. Замовник повинен його розглянути та тільки після цього прийняти рішення про відхилення або не відхилення поданої пропозиції.

 Детальніше про АНЦ:

Аномально низька ціна в Прозорро

Відповіді на запитання щодо аномально низької ціни

З якою метою введено право проведення євроторгів і чи не будуть у зв'язку з цим перевіряючи маніпулювати цією нормою? Наприклад, чому замовник не здійснив закупівлю саме за «євроторгами»? 

Відповідь: Відповідно до пункту 12-1 Особливостей, йдеться про те, що Замовники можуть здійснювати таку закупівлю. Тобто дані зміни лише дають можливість Замовникам обрати ту закупівлю яка, на їх думку, буде більш доцільною і зручною в певному випадку. Тобто проведення відкритих торгів з публікацією англійською мовою не є примусовим чи обов'язковим, проведення цієї процедури є добровільною. Дану норму було введено оскільки наразі є закупівлі, на які надають кошти міжнародні організації, та для яких більш звичні відкритих торгів з публікацією англійською мовою. Тому дали можливість замовникам на власний розсуд обирати вид відкритих торгів.

Як відбувається процес оскарження у євроторгах, згідно Закону чи все ж по Постанові 1178?

Відповідь: Оскарження при проведенні відкритих торгів англійською мовою, відбувається відповідно до Закону про публічні закупівлі. Оскільки пункт 12-1 містить посилання на пункти Особливостей, які стосуються відкритих торгів з публікацією англійською мовою, і оскарження туди не входить,то оскарження цих закупівель відбувається по статті 18 закону.

Чи застосовується локалізація до товарів, які були у використанні (автобус або автомобілі б/у вартістю більше 200 тис грн)? Як це регламентовано в нормативних документах?

Відповідь:

Так, локалізація застосовується не залежно від того новий товар чи б/в.
Нормативними документами, а саме, Законом України Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості йдеться про конкретний перелік товарів, залежно від його очікуваної вартості. Тобто винятків чи уточнень щодо того, чи був цей товар раніше у використанні чи ні - немає. Це означає, що ступінь локалізації застосовується для всіх товарів із переліку із вартістю понад 200 тис. грн., що будуть закуповуватись не залежно від використання, року випуску тощо.

Чи входить до локалізованого товару вентиляційна система при капітальному ремонті?

Відповідь:

Вимога про ступінь локалізації застосовується замовником до закупівель товару у складі робіт чи послуг, у разі якщо у вартість цієї закупівлі закладено товар з переліку локалізованих, вартість якого становить або перевищує 200 тисяч гривень.
Найменування “вентиляційна система” відсутнє. Самостійно ознайомитись із переліком локалізованих товарів можна побачити тут.

У закупівлі 2024 року подали товар, який локалізований в 2023 році з 88%. Така пропозиція відхиляється, оскільки перелік чинний лише в календарному році?

Відповідь:

Так, відхиляти, якщо ступінь локалізації не був підтверджений для даного товару на поточний календарний рік. Згідно постанови КМУ № 861 виробники повинні оновлювати підтвердження ступеня локалізації свого товару щороку. Якщо вони цього не зроблять, товар вилучається з переліку локалізованих товарів з підтвердженим ступенем локалізації на поточний рік, але залишається в такому переліку на попередній рік.

Нагадаємо, ступінь локалізації станом на 2024 рік повинен складати щонайменше 20% від повної вартості товару без урахування податку на додану вартість. Перевірити актуальний перелік товарів з підтвердженим ступенем локалізації можна тут.

Що робити, якщо в Україні немає виробника, який може забезпечити необхідні технічні параметри, а вартість закупівлі менше вартості по міжнародних умовах?

Відповідь:

Можна звертатись до Кабінету Міністрів з пропозицією виключити цей товар з переліку локалізованих, як це було минулого року для закупівель генераторів. На жаль, чинним законодавством не передбачено можливості не застосовувати вимоги по локалізації, у тих випадках, якщо необхідний товар не виробляється в Україні. Тому пропонуємо звертатися до Уповноваженого органу або до Кабінету Міністрів, для того, щоб внести відповідні зміни.

Додатково про локалізацію:

Чи потрібно оновлювали локалізацію щороку

питання, постанова 1178, локалізація, аномально низька ціна,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.