Щодо планування закупівель за предметом по сумах та відображення їх в річному плані. Відповіді на запитання
Інформація у даній статті була дійсна до виходу Постанови №1178 від 12.10.2022р. що набрала чинність 19.10.2022р. Наразі актуальна інформація щодо здійснення закупівель є тут
Публікуємо відповіді на запитання щодо планування за предметом по сумах та відображення їх в річному плані заступниці директора департаменту публічних закупівель, конкурентної політики та гуманітарної сфери Тетяни Мішти. Запитання були озвучені на вебінарі «Публічні закупівлі у воєнний час: загальний огляд», організованому Департаментом публічних закупівель, конкурентної політики та гуманітарної сфери спільно з проєктом ЄС «Підтримка реформ публічних закупівель в Україні».
План при закупівлі за Постановою
Чи потрібно публікувати план, якщо замовник здійснює публічні закупівлі за Постановою шляхом застосування спрощеної закупівлі?
Ні, не потрібно. Нормативна конструкція, яка нині передбачена в Постанові, фактично, запозичена із Закону. Ми говоримо про проведення спрощених закупівель в порядку, який передбачає Закон, про використання електронних каталогів відповідно до нормативно-правової бази, але це не стосується планування в тому контексті, як ми це робимо в звичайні часи. Достатньо на сьогодні лише переліку та обсягів, інформацію не треба відображати в річному плані закупівель.
Чи сумувати закупівлі
Чи сумуються закупівлі за Постановою 169 з тими, що були заплановані замовником на рік? Чи сумуються закупівлі в межах Постанови між собою за одним предметом закупівлі?
До того, як розпочалася війна, у закупівельників був налагоджений процес, заплановані певні закупівлі, був річний план і закупівельники мали би діяти відповідно до нього, але у зв'язку з війною ситуація радикально змінилася, закупівлі — переплановані і тепер треба розуміти, як діяти. Постанова нам дозволяє здійснювати закупівлі якраз в особливий, передбачений нею спосіб. Тому для здійснення цих закупівель ми використовуємо ті механізми, які дозволяє нам Постанова 169. Ви маєте скласти перелік і затвердити обсяг саме тих закупівель, які вам необхідні для виконання заходів правового режиму воєнного часу, які ви здійснюватимете в умовах воєнного стану і керуватися Постановою. Якщо йдеться про планові закупівлі, які не стосуються війни — можете керуватися Законом і, відповідно, діяти тими способами, до яких ми звикли, корегуючи плани і оголошуючи процедури.
Спрощена закупівля чи пряма угода
Відповідно до нових змін, як сумувати коди класифікатора? Якщо ми в період воєнного стану здійснили закупівлю на суму 45 тисяч гривень і зараз є потреба в цьому самому товарі ще на 6 тисяч, це спрощена закупівля чи пряма угода?
Якщо йдеться про закупівлі, які пов'язані з війною, то однозначно застосовуємо Постанову. Якщо ви вже щось придбали — ви вже взяли на себе зобов'язання. Надалі, інше придбання — вже буде новим предметом нового договору і це будуть нові зобов'язання конкретного замовника. Чи використовувати в цьому випадку систему? Ви можете визначитись самі, тому що використовувати систему ви можете на будь-яку суму. Чи треба це робити, ви визначаєтесь в контексті тих дій, які ви вже вчиняли. Всі замовники мали плани, які вже давно треба було переглянути і скорегувати — чи треба взагалі здійснювати витрачання платників податків на ті потреби, які планували на початку року чи взагалі зараз цього не робити і можна переорієнтувати ці кошти на те, щоб пришвидшувати нашу перемогу.
Наказ з переліком продукції при спрощеній
Чи треба формувати Наказ по підприємству з переліком продукції по 169 Постанові для проведення спрощеної закупівлі?
Перелік і обсяги треба затверджувати рішенням замовника. З юридичної точки зору рішення замовника може бути виражене Наказом.
Чи укладати прямий договір, коли не відбулась спрощена закупівля через відсутність учасників
Чи правильно я розумію останні зміни до Постанови 169: якщо з першого разу не відбулася спрощена закупівля через відсутність учасників, чи відразу можна укладати прямий договір?
Така можливість передбачена, якщо оголошена спрощена закупівля не відбулася з першого разу по 169 Постанові, то ви зробили те, що від вас залежить. Ви надали доступ будь-якому суб'єкту господарювання запропонувати свою продукцію. Якщо ж жоден такого бажання не виявив через систему, то для вас це викликає можливість укладати прямий договір.
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.