05.08.2022 TNDR платформа

Покроковий алгоритм закупівель за виключеннями визначеними Постановою № 169 з 29.06.22

Інформація у даній статті була дійсна до виходу Постанови №1178 від 12.10.2022р. що набрала чинність 19.10.2022р. Наразі актуальна інформація щодо здійснення закупівель є  тут

У статті « Аналізуємо підстави для укладання прямих договорів за Постановою № 169» ми розглянули, у яких випадках замовники мають право укладати прямі договори без застосування порядку проведення спрощених закупівель та / або електронного каталогу, тож у цьому матеріалі впорядкуємо дій замовника для здійснення такої закупівлі.

Крок № 1. Перший крок у нас незмінний – має бути визначена та призначена особа відповідальна за закупівлі товарів, робіт та послуг в умовах воєнного стану за постановою Кабміну від 28.02.2022 № 169 зі змінами (далі – Постанова № 169). При здійсненні закупівлі за виключеннями передбаченими Постановою № 169 такою особою може бути як уповноважена так і відповідальна.

Крок № 2. Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Постанови № 169 переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників / державних замовників, що здійснюють такі закупівлі. Отже, необхідно затвердити відповідним рішенням керівника підприємства / установи / організації перелік та обсяги необхідних товарів, робіт та послуг. Нагадую, що рішення щодо предметів закупівлі та їх обсяги приймає керівник підприємства / установи / організації, а не уповноважена особа або інша особа, яка є відповідальною за закупівлі товарів, робіт та послуг в умовах воєнного стану.

Також замовник може внести зміни до існуючого наказу або іншого розпорядчого рішення керівника, яким затверджено перелік та обсяги закупівлі товарів, робіт та послуг в умовах воєнного стану (за виключенням тих позицій, які вже затверджені) відповідним наказом керівника підприємства / установи / організації.

Крок № 3. Здійснення закупівлі товарів, робіт та послуг. Відповідно до підпункту 3 пункту 1 Постанови № 169 під час здійснення закупівель, передбачених підпунктом 1 пункту, без використання електронної системи закупівель замовники повинні відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» дотримуватися таких принципів здійснення публічних закупівель:

  •  максимальна економія, ефективність. Тобто замовник має придбати товари, роботи чи послуги за найнижчою запропонованою ціною, але врахувавши усі технічні вимоги, вимоги до якості тощо;
  •  запобігання корупційним діям і зловживанням. Для дотримання даного принципу здійснення публічних закупівель у замовника має бути відсутня змова між ним та потенційним учасником / учасником.

Отже, для дотримання принципів здійснення публічних закупівель замовникам варто:

1. робити запити до потенційних учасників або проводити онлайн зустрічі з ними. Чим більше потенційних учасників, тим краще;

2. обирати найнижчу цінову пропозицію. Саме у цьому нам і допоможуть дії викладені у першому пункті. Тобто обираємо найнижчу пропозицію та укладаємо договір. В такому випадку ми дотримуємося принципу максимальна економія, ефективність та пропорційність.

Як шукати постачальників / надавачів послуг / виконавців робіт?

У кожного замовника є переможці попередніх закупівель, тож замовники можуть звернутися із запитами цінових пропозицій до них. Не варто забувати про те, що чим більше цінових пропозицій є, тим більше замовник дотримується принципів здійснення публічних закупівель, тому пропоную для їх пошуку обирати модуль аналітики BI Prozorro/

Для того, щоб знайти постачальників через BI Prozorro необхідно зайти за вказаним посиланням, обрати «Етапи закупівель (2021/2022)», потім обрати «Тендери/Лоти (2021-2022», у стовпчику «Лот» зазначити ключове слово, наприклад, молоко та натиснути галочку.Далі обираємо «Учасники (2021-2022)». Також можемо обрати «Регіон учасника», «Місто учасника» та «Постачає під час війни» і обов’язково натискаємо «Контакти».