14.04.2025 Діана Лагодна

Чи можна заключити прямий договір якщо спрощена закупівля не відбулася?

Відповідно до чинного законодавства державні замовники можуть використовувати спрощену закупівлю у двох випадках: як допорогову або надпорогову (лише для оборонних замовників). Розглянемо ці два випадки більш детально.

Спрощена (допорогова закупівля)

Відповідно до наказу ДП “Прозорро” № 25 від 20.10.2022 року для проведення допорогових закупівель замовники можуть використовувати спрощену закупівлю у порядку визначеному ст. 14 Закону України “Про публічні закупівлі” (далі - Закону) в частині оголошення, подання пропозицій, звернення за роз’ясненням, звернення з вимогою про усунення порушень, надання відповідей, оцінки, розгляду, відхилення пропозицій, визначення переможця, відміни закупівлі.

В даному випадку такий тип закупівлі використовується за бажанням замовника як альтернатива укладенню прямого договору. При проведенні спрощеної закупівлі замовник може отримати конкурентну закупівлю та економію бюджетних коштів.

Чи можна заключати прямий договір у разі якщо спрощена закупівля не відбулася через відсутність учасників? Так, бо законодавство в принципі дозволяє укладати прямі договори на допорогові суми. 

Та часто замовники задають наступне питання. А чи можна укласти прямий договір у випадку, якщо було проведено спрощену закупівлю і всі учасники були відхилені відповідно до законодавства, або спрощена була скасована з об’єктивних причин? Знову таки, так. 

Законодавство жорстко не регулює допорогові закупівлі. Тому замовник може використати спрощену за бажанням, як альтернативу. І якщо з якихось причин така закупівля не відбулася, може заключити прямий договір відповідно до діючих норм законодавства.

Спрощена (надпорогова закупівля)

Звертаю вашу увагу на те, що даним типом закупівлі можуть користуватися лише замовники у сфері оборони, що працюють відповідно до постанови КМУ № 1275 від 11.11.2022 року. 

Така закупівля відбувається відповідно до ст.14 Закону включаючи норми, що передбачені Особливостями.

В даному випадку замовник може скористатися можливістю укласти прямий договір після проведення спрощеної закупівлі лише в одному випадку, якщо замовником було відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників. При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, вимоги до учасника не повинні відрізнятися від тих, що були визначені замовником в оголошенні про спрощену закупівлю, а сума державного контракту (договору), що укладається, не повинна перевищувати очікувану вартість, визначену замовником в оголошенні про спрощену закупівлю.

Якщо в закупівлі були учасники, але замовник їх відхилив, то необхідно буде знову оголошувати спрощену закупівлю, або використати альтернативні типи закупівель: відкриті торги з особливостями чи запит пропозицій (у разі закупівлі товару).

Спрощена закупівля - це гарний варіант для проведення закупівель замовником як на допорогові, так і на надпорогові суми. Замовник отримує конкуренцію в закупівлі, економію та витрачає значно менше часу для проведення такої закупівлі, якщо до прикладу порівнювати з відкритими торгами. 

Та остаточне рішення щодо вибору типу закупівлі лишається за замовником, враховуючи специфіку його роботи.

Діана Лагодна,

фахівчиня відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupivli.Pro

вибір процедури закупівлі, закупівля без використання електронної системи, спрощена закупівля,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.