Чи можна обрати дату аукціону в системі?
Аукціони в закупівлях — це етап торгів, під час якого постачальники змагаються за право виконати замовлення, маючи можливість змінити ціни своїх пропозицій.
На відміну від європейського законодавства, де аукціони як правило застосовують лише під час закупівель стандартизованих товарів, Закон “Про публічні закупівлі” передбачає їх застосування як під час придбання товарів, так і для закупівель послуг або робіт.
Аукціон, який діє в системі Prozorro, є так званим редукціоном, де кожен крок учасника йде на зниження ціни.
Давайте розглянемо найрозповсюдженіші питання за цією темою.
Чи може Замовник перепланувати аукціон?
В Замовника відсутня можливість ставити конкретні дату та час проведення аукціону, або самостійно перепланувати строк його проведення. Відповідно до частини 3 Статті 21 Закону про публічні закупівлі дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично в день оприлюднення замовником оголошення про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель.
Проте, існують випадки, в яких можливе автоматичне перепланування аукціону системою.
В яких випадках аукціон може переплануватись системою?
Система Prozorro призначає дату та час аукціону під час оголошення тендеру. При цьому строк аукціону розраховується виходячи з, так би мовити, ідеальних умов та враховуючи ті строки, що визначені Законом про публічні закупівлі з урахуванням Особливостей. Проте існує перелік випадків, коли аукціон може переплануватись, тобто зміститись в даті та часі, а саме:
1. Якщо під час періоду уточнень Замовник вносив зміни до своєї тендерної документації. В такому випадку перебіг аукціону зміщується, адже період подання пропозицій учасників змінюється.
2. Якщо процедуру було заблоковано через подання скарги до АМКУ. У такому випадку, якщо порушення буде усунено, відбудеться розблокування процедури закупівлі, дата та час аукціону скоріш за все переплануються.
3. Якщо стався технічний збій, що не дає можливості провести аукціон у визначений системою час. Такі випадки хоч і рідкі, проте ніхто не може бути застрахований від форс-мажорних обставин.
Звертаємо увагу учасників, якщо через будь-яку із причин аукціон буде переплановано - Вам має надійти повідомлення від майданчика на якому Ви зареєстровані, про наближення дати старту аукціону або про зніму його дати проведення.
В якому порядку роблять свої ставки учасники аукціону?
Учасники роблять свої ставки не одночасно, а почергово. Спочатку право знизити ціну надається учаснику, що на попередньому етапі запропонував найбільшу ціну. Відповідно останнім буде ходити той, чия ціна була найнижчою. Це певна перевага, тому що такий учасник, зможе приймати рішення чи знижувати йому свою ставку, зважаючи на ставки інших учасників. Такий алгоритм проведення аукціону спонукає учасників одразу подавати пропозиції не з найвищою ціною і нерівною очікуваній вартості, а принаймні трохи меншою ніж очікувана вартість та трохи нижче, ніж можуть запропонувати конкуренти.
На яку суму можна знижувати ставку в аукціоні?
Ми радимо учасникам торгів детально ознайомлюватись з умовами тендеру та тендерною документацією.
Важливо зважати, що в процесі проведення аукціону учасники не зобов'язані понижувати свої ставки. Якщо учасники НЕ змінюють свої початкові ставки, вони все одно вважаються учасниками торгів.
Учасники на власний розсуд можуть на будь якому раунді залишити попередню ставку без змін або знизити її не менше ніж на мінімальний крок аукціону, який визначений замовником в оголошенні про торги. Рекомендовані межі мінімального кроку аукціону 0,5-3% від очікуваної вартості. При цьому зниження відбувається по відношенню саме до своєї попередньої ставки, а не до ставок інших учасників аукціону. Учасник не може знизити свою попередню ставку на суму меншу, ніж визначений мінімальний крок, оскільки система не дозволить йому це зробити. Знижувати на більшу суму ніж мінімальний крок можна.
Також може статись, що учасник настільки знизив свою ціну своєї пропозиції, що система визначить її як аномально низьку ціну (далі - АНЦ). АНЦ буває двох видів. Більш детально можна прочитати у нашій статті. Слід враховувати, що АНЦ має бути обов'язково обґрунтувана, і якщо таке обґрунтування не переконає замовника, що учасник зможе виконати договір по такій ціні - його пропозиція буде відхилена.
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.