Який електронний підпис має накласти Учасник на свою пропозицію
Однією з досить частих підстав для відхилення пропозиції учасника є те, що він підписав пропозицію удосконаленим електронним підписом на кваліфікованому сертифікаті (далі - УЕП), а не кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП), як вимагав замовник. Тож ми хочемо розібратись яка різниця між КЕП та УЕП та чи дійсно Замовник повинен вимагати саме КЕП?
КЕП та УЕП це одне й те саме?
Насправді ні. Це різні підписи які мають різний рівень захисту. Але обидва підписи більшість підприємств установ та організацій можуть використовувати в своїй діяльності.
Відповідно до Закону України “Про електронні довірчі послуги” удосконалений електронний підпис - електронний підпис, створений за результатом криптографічного перетворення електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис, з використанням засобу удосконаленого електронного підпису та особистого ключа, однозначно пов’язаного з підписувачем, і який дає змогу здійснити електронну ідентифікацію підписувача та виявити порушення цілісності електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис.
Кваліфікований електронний підпис - удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Також ще одна особливість, УЕП зберігається на незахищеному носії, а КЕП на захищеному.
Як зрозуміти, це КЕП чи УЕП?
Щоб переглянути інформацію про підпис потрібно скористатись ресурсом https://www.czo.gov.ua/.
Ліворуч нагорі відкриваєте меню і переходите в Довірчі послуги – Перевірити підпис. Перед вами відкриється віконце, куди потрібно завантажити підпис, як показано на малюнку нижче.
Тож підписаний файл або файл підпису завантажуєте в це вікно і отримуєте результат. А тепер давайте подивимось яким може бути результат.
Як виглядає УЕП
Якщо файл був підписаний УЕП, то в інформації про підпис ви побачитеТип носія – незахищений
Тип підпису – удосконалений
Не плутайте поле тип підпису з полем сертифікат, бо сертифікат в обох підписах Кваліфікований.
Як виглядає КЕП
Якщо файл був підписаний КЕП, то в інформації про підпис ви побачите
Тип носія – захищений.
Тип підпису – кваліфікований
Чи повинен замовник вимагати у учасника підписати пропозицію саме КЕП?
Ні. Відповідно до абз. 2 п. 1 Постанови № 193 від 3 березня 2020 р приватний бізнес має право використовувати в своїй діяльності Удосконалені електронні підписи на кваліфікованому сертифікаті (УЕП) чи печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів в рамках пілотного проекту, що реалізується, але не пізніше ніж до 5 березня 2022 року.
Відповідно багато учасників ще не робили кваліфіковані електронні підписи (КЕП). Тож вимагаючи підписати пропозицію саме КЕП Замовник таким чином може зменшити конкуренцію на своєму тендері.
Як краще зазначити вимогу про підписання пропозиції учасником
При оголошенні закупівлі в тендерній документації/документації спрощеної закупівлі зазначати, що учасник може підписати свою пропозицію кваліфікованим електронним підписом або удосконаленим електронним підписом на кваліфікованому сертифікаті . Тобто замовник може надати право підписати або КЕП або УЕП, а учасник підпише тим, що в нього є.
Таким чином всі учасники зможуть взяти участь в закупівлі і така вимога може убезпечити замовника від зайвих відхилень пропозицій учасників та оскаржень.
Коментарі