Як визначити поточний і капітальний ремонт
Закупівлі ремонтно-будівельних робіт. Різниця між поточним та капітальним ремонтом
Разом з Михайлом Мохнею, начальником відділу регулювання сфери закупівель державних замовників департаменту сфери публічних закупівель та конкурентної політики Міністерства економіки України, ми підготували добірку відповідей на запитання, що стосуються закупівель ремонтно-будівельних робіт та послуг. У цьому матеріалі Михайло детально роз'яснює різницю між капітальним і поточним ремонтами.
На практиці у замовників часто виникає питання щодо визначення, що які роботи належать до капітального ремонту, а які – до поточного, що зумовлено схожістю процесу виконання та самим переліком робіт.
Для розуміння різниці, між капітальним та поточним ремонтом, почнімо з визначення цих понять.
Капітальний ремонт будівлі – це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв’язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також поліпшення планування будівлі та благоустрою території без зміни будівельних габаритів об’єкта. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).
Поточний ремонт – це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що належать до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт повинен проводитись із періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об’єкта з моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).
Отже, виходячи з визначень капітального і поточного ремонтів, можна побачити, що капітальний ремонт спрямований на заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв’язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників. Водночас поточний ремонт спрямований на підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Тобто, поточний ремонт, це проміжний ремонт між капітальними ремонтами або реконструкцією для забезпечення експлуатаційних характеристик об’єкта і відповідно масштаб робіт при поточному ремонті буде меншим ніж при капітальному ремонті. При цьому поточний ремонт може охоплювати та роботи, які належать до капітального ремонту.
Хоча і визначення дають розуміння як розрізнити ці два види ремонту, часто у замовників виникає і питання: які саме роботи, та який обсяг цих робіт буде належати до поточного ремонту, а який вже буде вважатись капітальним ремонтом. І тут є кілька нюансів, які потрібно враховувати.
Так, спочатку необхідно звернути увагу, що згідно з пунктом 21 частини першої статті 1 Закону України “ Про публічні закупівлі” (далі – Закон) поточний ремонт належить до послуг. А згідно з пунктом 27 частини першої статті 1 Закону капітальний ремонт належить я до робіт.Важливість розуміння такого поділу полягає саме у питанні визначення нормативної бази, якою повинен керуватись замовник при визначенні виду ремонту.
Роботи своєю чергою можна поділити на два види за об’єктом ремонту:
- нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт доріг, мостів, естакад (лінійних об’єктів);
- нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт житлових та нежитлових будівель і споруд (цивільне будівництво).
Послуги з поточного ремонту аналогічно можна поділити на два види зазначені вище, а саме на:
- поточний ремонт доріг, мостів, естакад (лінійних об’єктів);
- поточний ремонт житлових та нежитлових будівель і споруд.
Наразі замовники при здійсненні капітального і поточного ремонту, застосовують Настанову з визначення вартості будівництва (далі – Настанова).
Згідно з пунктом 1.1. Настанови визначені основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам’яток архітектури та містобудування.
Таким чином, враховуючи визначення робіт і послуг, зазначених у пункті 21 частини першої статті 1 Закону та пункті 27 частини першої статті 1 Закону, то така норма застосовується тільки при виконанні робіт.
Якщо ж дивитись на нормативну базу при здійсненні капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг, то наразі діє ціла низка будівельних норм, які визначають перелік робіт з поточного і капітального ремонту автомобільних доріг (ДСТУ 8747:2017 Автомобільні дороги. Види та переліки робіт з ремонтів та експлуатаційного утримання), порядок складання проєктно-кошторисної документації ДБН В.2.3-4:2015 "Автомобільні дороги. Частина І. Проєктування Частина II. Будівництво" та багато інших державних будівельних норм. Однак, виникає питання, яким нормативним актом регулюється здійснення поточних ремонтів житлових будівель та споруд.
Наразі єдиним нормативним актом, який визначає перелік робіт з поточного ремонту є Наказ Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 № 150 “ Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд” (далі – Наказ № 150), яким затверджено Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд (далі – Перелік).
Згідно з Наказом необхідно звернути увагу, що часто вживається часткова заміна, частковий ремонт і т.д., що вказує на комплексність робіт і, таким чином, вказує на відмінності поточного ремонту і капітального ремонту.
У свою чергу у замовників може виникнути питання щодо того, що значить часткова заміна, частковий ремонт і т.д., тобто які межі цієї частковості, то тут немає норм, які визначають від чого рахується ця частка або її розмір. Враховуючи відсутність будь якого нормативного визначення частки ремонту, то часткою можна вважати будь яку частину від цілого.
Порада
Під час визначення виду ремонту звертати увагу на міжремонтний період та результату ремонту: це підтримання експлуатаційних якостей об’єкта ремонту чи відновлення та приведення об’єкта до можливості його експлуатування Також звертайте увагу на обсяг робіт: це частковий ремонт і заміна чи загальний ремонт (наприклад, ремонт частини фасаду чи ремонт всього фасаду будівлі й т.д.).
Для того, аби на практиці визначити до якого характеру робіт відноситься ваша закупівля (поточний чи капітальний ремонт) необхідно дослідити площу виконання робіт відносно загального об’єкта.
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.