06.10.2020 Анастасія Ференц

Як повідомити Держаудитслужбу про порушення?

Як скористатись функціоналом відправлення повідомлень до Держаудитслужби через портал Prozorro

Анастасія Ференц, координаторка регіонального напряму проєкту DOZORRO

На Prozorro з`явилася можливість повідомити про порушення безпосередньо в Держаудитслужбу. Цей функціонал був розроблений на виконання  Розпорядження КМУ від 18 грудня 2018 року № 1088-р “Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд”  2018-2020 роках”. Одним з пунктів цього документу передбачено можливість подання інститутами громадянського суспільства електронних звернень щодо виявлених порушень в електронній системі публічних закупівель “Prozorro” до контролюючих та правоохоронних органів. Одним з перших органів влади, який отримав можливість отримувати такі повідомлення, стала Державна аудиторська служба Україна. У цій статті ми розкажемо, як повідомити про порушення в публічних dзакупівлях через портал Prozorro. А ще про те, які повноваження має Держаудитслужба, та щодо яких найбільш поширених порушень варто звертатися саме до державних аудиторів.

Як повідомити Держаудитслужбу про порушення через Prozorro?

Необхідно перейти зі сторінки закупівлі на порталі Prozorro за посиланням “Інформувати про порушення”, заповнити форму та накласти свій кваліфікований електронний підпис. Повідомлення автоматично буде направлено до Держаудитслужби. Де саме знаходиться форма - показано на малюнку. 


Для подачі повідомлення ви маєте заповнити певну інформацію, а саме:

  • обрати з переліку порушення, яке ви підозрюєте;
  • написати текст повідомлення;
  • заповнити контактну інформацію (дані про місцезнаходження та email будуть доступні лише працівникам Державної аудиторської служби України);
  • накласти УЕП/КЕП.

Які повноваження мають державні аудитори в публічних закупівлях?

Державна аудиторська служба України є одним із основних контролюючих органів у сфері публічних закупівель, на який у тому числі покладено обов'язок здійснювати контроль за дотриманням законодавства про закупівлі. Для цього аудитори можуть здійснювати:

• державні фінансові аудити;

• перевірки закупівель;

• інспектування (ревізії);

• моніторинги закупівель.

Держаудитслужба має не тільки виявляти порушення, а й запобігати їм. Саме для цього її фахівці моніторять закупівлі в Prozorro.

Підставами для проведення моніторингу можуть бути:

  • дані  автоматичних індикаторів ризиків;
  • інформація від органів державної влади, народних депутатів, органів місцевого самоврядування про порушення;
  • повідомлення в ЗМІ;
  • порушення, які виявили самі аудитори;
  • інформація від громадських об’єднань.

Про які порушення з боку замовника варто повідомити Держаудитслужбу?


Яка відповідальність може наставати для порушників?

До адміністративної відповідальності за порушення у сфері публічних закупівель можуть притягнути як посадових осіб, так і керівників замовників. Сума штрафу і відповідальні будуть залежати від типу порушення. З новою редакцію ЗУ “Про публічні закупівлі”, яка набула чинності з 19 квітня повноваження аудиторів дещо збільшилися, а порушення, які виявляються, розділилися на дві категорії - суттєві та несуттєві.

До несуттєвих порушень належать:

• порушення порядку визначення предмета закупівлі;
• замовник не надав або невчасно надав роз’яснення до ТД;
• тендерну документацію складено з порушенням вимог закону;
• розмір забезпечення тендерної пропозиції перевищує межі, визначені законом;
• неоприлюднення або порушення термінів оприлюднення інформації про закупівлі;
• ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом;
• порушення термінів розгляду тендерної пропозиції.

Розмір штрафу за них дорівнює 100 неоподатковуваних мінімумів —  1 700 грн.

Аудитори самостійно складають протокол щодо несуттєвих порушень і приймають рішення про накладання штрафу. 

До суттєвих порушень належать:

• придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону;
• застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, непередбачених законом;
• невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону;
• безпідставне відхилення тендерних пропозицій;
• укладання договору про закупівлю на умовах, що не збігаються з  вимогами тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця;
• внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, непередбачених законом;
• внесення неправдивих персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їхньої зміни;
• порушення термінів оприлюднення тендерної документації.

За такі порушення розмір штрафу складає від 1500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів — від 25 500 до 51 000 грн відповідно. Однак накладають його вже у судовому порядку. Розмір теж визначає суд. Аудитори лише складають протокол про адміністративне правопорушення.

Щодо цих порушень до відповідальності притягують посадову особу замовника. Однак є порушення норм Закону, за які несуть відповідальність керівники замовників:

• невиконання рішення АМКУ як органу оскарження за результатами розгляду скарг суб’єктів оскарження (штраф від 2 до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів — від 34 000 до 85 000 грн);
• укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених законом (штраф від 2 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів — від 34 000 до 170 000 грн).

Такі штрафи накладають винятково у судовому порядку. Розмір також встановлює суд.

Які порушення Держаудитслужба не може розглядати? І куди в такому випадку звертатися?

Існують порушення, розглядати які аудитори не мають повноважень. Наприклад, дискримінаційні вимоги у тендерній документації та антиконкурентні узгоджені дії. 

Бачите дискримінацію - звертайтеся до замовника з вимогою усунути її або ж оскаржуйте до Антимонопольного комітету України. До речі, за задоволену скаргу гроші повертають скаржнику.

Підозрюєте антиконкурентні узгоджені дії (змову) на тендері між учасниками - звертайтесь до АМКУ або його територіальних відділень. Але в цьому випадку не до АМКУ як органу оскарження, а до АМКУ як органу, що здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції. До звернення необхідно долучити докази, які можуть підтвердити факт змови. 

контроль, дасу,

Коментарі

Алла 2021-12-08 15:28:35
Доброго дня. Яка відповідальність настає за не подання тендерної документації з публікацією англійською мовою?
Юлия 2021-09-28 10:54:05
Добрый день. Сколько времени рассматривается обращение ? Номер звернення: UA-R-2021-09-21-000003 • 52f9f6169c0945fea96289f78f876252 Автор звернення: ТОВ "Рестеквіп" Дата створення звернення: 21 вересня 2021 • 11:53
Анастасія 2021-09-14 16:53:34
На жаль, система досі не працює. На самому сайті ДАСУ немає можливості звернутися саме з приводу порушень у сфері публічних закупівель. І система не працює уже давно! Було би добре, якби Прозорро нарешті взялося за виправлення цієї ситуації.
Ольга 2021-09-01 16:24:49
Звертались в ДАСУ за роз'ясненням, чому відсутня відповідь на наше звернення, розміщене через PROZORRO. Отримали офіційний лист, у якому зазначено: "Наразі роботу сервісу з онлайн-інформування про можливі ознаки порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель через електронну систему закупівель не реалізовано"
Ірина 2021-07-20 16:44:12
Доброго дня! Чи може звичайна фізична особа повідомити про порушення ? Якщо так, цікавить питання конфіденційності. У разі початку моніторингу на підставі такого звернення, чи будуть дані такої фізичної особи, зокрема ім'я та прізвище, видимими для користувачів?
Петро Іванович 2021-05-14 01:39:55
По - друге склали, підписали, надіслали. НЕ ПРИЙМАЄ!!!
Петро Іванович 2021-05-14 00:54:08
Склали звернення, підписали. А портал не приймає!
Сергій 2021-05-13 10:26:15
Не працює! Підтверджено ДАСУ. На гарячій лінії ДАСУ повідомили, що Прозорро не врахували технічні нюанси, тому жодне звернення до них не доходе.
Віктор 2021-04-28 13:31:41
Добрий день. 1) Чи призупиняється укладання договору з Учасником, якщо подали звернення до ДАСУ? 2) Чи після позитивного рішення ДАСУ Замовник не має права укладати з Учасником , котрого він обрав(неправомірно) договір і повинен слідувати вказівкам ДАСУ чи Замовник може послати відповідь ДАСУ та все-одно зробити рішення таким, як йому заманеться?
Світлана 2021-03-24 13:20:04
Доброго дня! Питання: Як захистити себе, фахівцю з публічних закупівель, який входить до складу тендерного комітету замовника та на якого чиниться тиск з боку учасника відкритих торгів, пропонується хабар , а після невдалої спроби його надати, починаються наклепи та погрози? Чи наша держава не здатна захистити фахівців , які "під час виконання своїх функцій керуються наступними принципами: запобігання корупційним діям і зловживанням ..." Та яким без кінця нагадують про величезні штрафи! Хто нас захистить від корупційних дій та зловживань учасників?
Марія 2021-02-23 12:45:18
якщо пропозицію у спрощеній закупівлі не відхилено за незначне порушення, а саме: не надано копію документу на підтвердження виконання аналогічного договору в той час надана довідка про виконання аналогічних договорів і копії договорів зазначених в довідці з відміткою що договір виконано.Тим більше в оголошенні не вказано саме копію якого документу необхідно надати.щоб підтвердити виконання цих договорів. Чи є це порушенням,і які штрафні санкції за це передбачені? ЩИРО ДЯКУЮ.
Теж Марія 2021-04-15 13:09:07
Марія, це не є незначним порушенням. Досить таки значне. Сам-по-собі договір не є фактом його-ж виконання. Завжди потрбіні акти, що підтверджують повне його виконання. https://dozorro.org/amku-practice/shodo-vikonannya-analogichnih-dogovoriv
Світлана 2021-02-02 23:07:39
Якщо є підозра, що виконавець послуг по відлову безпритульних тварин (ФОП або Громадська організація) навмисно занижує цінову вартість послуг, щоб ліквідувати конкурентів, а Замовники послуг цього не перевіряють, то чи перевіряє АМКУ такі підозри? Що для цього потрібно зробити?
Сергей 2021-01-25 15:27:18
Это законно??? https://zakupki.prom.ua/ru/gov/tenders/UA-2020-12-21-001280-c Зачем водоканалу дорогущий игровой монитор?? Они собрались там соревнования по кс го проводить??
Ліля 2021-09-28 13:58:09
Сергей, можна звернутись до Замовника з запитом, щоб дізнатись навіщо їм даний товар
Сергей 2021-09-28 18:27:46
Ліля, да чего спрашивать, и так же понятно, что купили за счёт бюджета себе домой своему ребёнку который захотел этот моник, а на водоканал поставили какой то старый. Если резко забежать к ним в кабинет, и спросить где монитор который вы брали?? Уверен его там не окажется. Эти мониторы игровые, для работы подошел бы и обычный, за 2-3 тыс гнр, а не за 20 тыс грн. И это только один случай который я случайно нашел, когда искал себе игровой монитор. А сколько их по всем регионам?? А потом говорят, что им население не платит, что постоянно долги... Сами транжирят направо и налево.
Андрей 2020-12-19 12:23:55
Питання – кили будуть захищати права ЗАМОВНИКІВ та притягувати учасників (переможців торгів) до відповідальності хочаб до адміністративної з зтягненням штрафіф від 1000,00грн. до 170000,00грн. за не виконання або неналежне виконання взятих на себе зобов’язань: – визнання Учасника переможцем та намиром укласти Договір, учасник (переможець) ігнорує підписання договору не виходить на зв'язок, Замовник повинен чекати 20 днів (або трохи раніше якщо зможе довести ігнорування Переможця) та в подальшому визнати наступного Учасника переможцем. Але з урахуванням часу близько місяця наступний переможець відмовляється надавати послугу/товар за ту ціну, що вказував підчас аукціону. Обираємо наступного Учасника – переможцем (це якщо є інші учасники), а якщо не має закриваємо відкриті торги та починаємо знову мінімум 15 днів (1−3дні дата аукціону) +10 днів на оскарження + 5−7днів на новий договір і одже майже понад 60 днів часу втрачено но відповідальних немає; - визнання Учасника переможцем та намиром укласти Договір. Договір уклали Виконавець/Постачальник – не виконує взятих на себе зобов’язань повністтю або частково виконує і Замовнику залишається лише захищати свої права чере подання позову. А ле чомусь такий (ПЕРЕМОЖЕЦЬ) і надалі безперебійно приймає участі в інших закупівлях в яких зявляють ще такіж замовники. І знову таки жодних адміністративних дій він не порушує. А замовникам треба розпочинати процедуру знову.
Віктор 2020-12-23 09:04:24
Андрей, щодо невиконання Учасником своїх зобов'язань, взятих за договором питайте у своїх юристів. Цивільним та Господарським кодексами передбачено 1000 і 1 спосіб притягнути їх до відповідальності. Є безліч судових рішень про притягнення до відповідальності і суми значно вищі за ті, які Ви вказуєте.
Татьяна 2020-12-15 11:49:48
Как может подать жалобу частное лицо у которого нет ключа?
Ліля 2020-12-15 11:57:17
Татьяна, без ЕЦП не можна звернутись до Держаудитслужби
Дмитро 2020-12-04 09:13:59
В статті все виглядає гарно, проте насправді скарга не відправляється, заблоковано можливість підпису ЕЦП/КЕП.
Ліля 2020-12-15 11:58:57
Дмитро, спробуйте зараз, ми виправили помилку, що була при поданні зверення. Якщо не вийде, то напишіть нам на пошту feedback@prozorro.ua
Дмитро 2020-11-10 22:26:45
Із кнопкою ЗВЕРНЕННЯ до ДАСУ - брехня.
Сергій Крутій 2020-10-19 11:22:18
Тобто скористатися "кнопкою" вправі тільки інститути громадянського суспільства, а безпосередньо учасник не вправі це зробити?
Ліля 2020-12-15 12:00:54
Сергій Крутій, учасник також може, обмежень з цього приводу немає
Надія 2020-10-16 07:42:03
Доброго дня, це стосується і допорогових закупівель, чи лише відкритих торгів?
Ліля 2020-12-15 11:59:45
Надія, все залежить від того якого типу звернення, якщо це поділ предмета закупівлі, то можна звертатись і щодо спрощених.
Світлана Тимошенко 2020-10-09 21:09:50
куди звернутися із зверненням про неякісно виконані роботи підрядчиком? і бездіяльність замовника з приводу їх усунення
Лариса 2020-10-08 19:35:54
Чи можна подати анонімнку скаргу на порушення по закупівлях?
Ліля 2020-12-15 12:00:22
Лариса, не вийде, адже там потрібно накладати електронний підпис
Тетяна 2020-10-08 15:18:45
Круто!!!
Дмитро 2020-12-04 09:20:22
Тетяно, станом на 04 грудня 2020 р. це виглядає круто тільки в статті автора. Насправді скаргу подати немає можливості.
Ника 2020-10-08 10:24:13
Зазначене посиланням “Подати звернення” відсутнє на порталі Prozorro
Ліля 2020-10-09 11:52:03
Ника, Вже є :)