07.07.2019 Діана Чайка

Відхилення тендерної пропозиції переможця торгів. Частина 1

Аналіз підстав відхилення пропозиції Постачальника-переможця та випадки їх правомірного застосування

Підстави для відхилення пропозиції Постачальника-переможця

Спочатку Постачальнику треба встигнути належним чином підготувати всі документи  пропозиції і завантажити їх до кінцевого терміну подання, потім постаратись перемогти в аукціоні,  далі сподіватись, що Замовник не знайде підстав для відхилення пропозиції – і ось, нарешті,  бажаний статус переможця.

Але розслаблятися і спочивати на лаврах ще зарано. Адже перед самим фінішем - укладанням договору - на Постачальника чекають додаткові перепони, об які цілком можна спіткнутися. Одна з них – це можливість оскарження рішення про визначення переможця.  Але зараз не про це…

У статті проаналізуємо першу підставу відхилення пропозиції Постачальника-переможця та випадки її правомірного застосування. 

Підстави для відхилення тендерних пропозицій визначені в ст. 30 ЗУ «Про публічні закупівлі» (Закон).  Серед них окремо передбачені підстави, які стосуються Постачальників, і окремо – суто Постачальника-переможця (тобто, того Постачальника, який вже отримав повідомлення про намір укласти договір). І тут криється перший важливий нюанс, на який Замовнику слід звернути увагу, - відхиляти Постачальника-переможця на підставах, які передбачені  законом  для Постачальників, не можна. Наприклад, через невідповідність його пропозиції тендерній документації чи невідповідність кваліфікаційним критеріям.

Підстави для відхилення пропозиції Постачальника-переможця 

Переможця можна відхилити лише на окремих визначених  Законом підставах, а саме:   

  • якщо він відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; 

  • не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених  статтею 17  Закону. 

А тепер давайте розглянемо по порядку кожну з підстав

Переможець відмовився від підписання договору

Що стосується першої підстави, то вона звучить так: Замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі, якщо переможець відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю.

Які ж особовість  застосування цієї підстави для відхилення на практиці, розглянемо далі. 

Очевидно, що цю підставу Замовнику слід буде обрати, якщо Постачальник відмовився від укладання договору. Ідеально, якщо при цьому Постачальник надсилає йому відповідне звернення з відмовою. Але,  якщо він протягом 20-денного терміну, передбаченого Законом для укладання договору, не вчиняє жодних дій, спрямованих  на укладання договору, чи достатньо цього, щоб  відхилити Постачальника на вищезазначеній підставі? 

Давайте проаналізуємо. 

Викладена у ч. 2 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі» конструкція "Замовник укладає", а не "Замовник має право укласти" свідчить, що дана норма покладає саме обов'язок і саме на Замовника укласти договір, проект та істотні умови якого вже узгоджені сторонами, з переможцем торгів не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю. Наведених правових висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 01.02.2018 у справі № 922/1999/17

Зважаючи на це рішення Верховного Суду, обґрунтоване відхилення на цій підставі має опиратись лише на дії або бездіяльність саме Постачальника торгів, але в жодному випадку -  не на бездіяльність Замовника.  

Поради щодо відхилення пропозиції

Щоб уникнути спірних ситуацій, в майбутньому Замовнику слід запастись документальним підтвердженням того, що він зробив зі своєї сторони всі необхідні дії, спрямовані на укладання договору. а саме: 

  • доцільно направити зі своєї сторони звернення із пропозицією укласти договір із додаванням підписаних зі своєї сторони екземплярів договору рекомендованим листом з повідомленням із врученням;
  • документально засвідчити бездіяльність Постачальника щодо укладання договору, у випадку відсутності зустрічних дій від Постачальника.

Практичні кейси по відхиленню пропозиції Переможця

Приклад 1

Проте буває й так, що Постачальник не відмовляється від укладання договору, проте не погоджується його підписати саме на тих умовах,  які визначені в тендерній документації.   Заздалегідь, не ознайомившись з умовами проекту договору, Постачальник вже на етапі його підписання може спробувати  протягнути певні зміни.  Однак відповідно до ч. 4 ст. 36 Закону № 922 умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції Постачальника в разі застосування переговорної процедури. У протилежному випадку пропозиція Постачальника-переможця підлягає відхиленню. Але знову ж, як і в попередньому випадку, Замовнику доцільно  оформити процес  взаємодії з  Постачальником документально , щоб мати підтвердження його  відмови від укладання договору на умовах тендерної документації.

Приклад 2

Ще один випадок, коли Замовник може застосувати цю підставу, - якщо в тендерній документації передбачені певні умови, пов’язані з  узгодженням та укладанням договору. Дуже наочний приклад – закупівля робіт. 

Відповідно до п. 6.2.4 ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» (ДСТУ)  ціна пропозиції переможця торгів  - є договірною ціною на об'єкт будівництва, яку формує генпідрядник із залученням субпідрядними організаціями та погоджує із Замовником. Водночас у п. 3.15 ДСТУ прописано: договірна ціна — кошторис, яким визначається вартість робіт, узгоджена сторонами (Замовником і підрядником) й обумовлена в договорі підряду. 

Висновок:

Таким чином, оскільки ціна тендерної пропозиції Постачальника може зменшуватися за результатами електронного аукціону, що призводитиме до необхідності перерахунку Постачальником кошторису й ураховуючи при цьому, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції, у випадку закупівлі робіт договірна ціна (кошторис) може погоджуватися сторонами саме під час укладання договору про закупівлю з дотриманням вимог Закону та ЦКУ (з листа Мінекономрозвитку  «Щодо здійснення закупівлі робіт» від 05.08.2016 № 3302-06/24782-06).

 Звичайно ж, Замовнику перед підписанням договору  може знадобитись певний час, щоб перевірити відповідність розрахунку договірної ціни вимогам технічної специфікації. І логічно, що Замовники бажають отримати ці документи заздалегідь, щоб мати достатньо часу на  їх аналіз.  І тут Замовники, як правило, роблять дуже розповсюджену помилку  - вимагають надання цих документів (а подекуди на додачу ще й відкоригованої тендерної пропозиції  і проекту договору)  не від Постачальника-переможця,   а від усіх Постачальників,  наприклад, протягом одного  чи двох днів після завершення аукціону. А в подальшому, і відхиляють – через ненадання або невідповідність цих документів, обираючи  для цього підставу для відхилення:  «Тендерна пропозиція не відповідає тендерній документації”. 

Але тут  треба чітко зрозуміти, що  відхилення в такому випадку – завжди неправомірне. Адже  тендерна пропозиція – це пропозиція, яка подається Постачальниками відповідно до вимог тендерної документації  до моменту завершення кінцевого терміну подання пропозицій. Тому всі документи,  що було надані  чи не надані після завершення кінцевого терміну подання пропозицій, окрім документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону, не вважаються частиною тендерної пропозиції і не можуть бути предметом  розгляду на предмет їх відповідності вимогам тендерної документації.

Щоб мати можливість  відхилити за ненадання  відкоригованої договірної ціни чи специфікації  – необхідно ще в тендерній документації розписати  порядок підписання договору по результату тендеру, як одну із умов, -  передбачити вимогу  надання таких документів  саме  від Постачальника-переможця.  Недотримання цієї вимоги буде розцінюватись як відмова від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації  і, як наслідок , при належному документальному оформленні, може потягнути за собою відхилення пропозиції. 

Приклад 3

Ще одна ситуація, коли ми можемо застосувати коментовану нами підставу для відхилення, –  це ненадання Постачальником- переможцем  забезпечення виконання  договору.  

Як відомо, однією з проблем Закону є те,  що він не передбачає можливості відхилення пропозиції Постачальника-переможця у зв'язку з ненаданням останнім забезпечення виконання договору. Тому, щоб  узаконити відхилення  з цієї причини, - його необхідно підвести під склад  підстави для відхилення «відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації». 

Поради
1. В самій документації слід передбачити, що ненадання забезпечення виконання договору згідно з вимогами ТД буде розцінюватись як відмова від укладання договору, 
2. В проекті договору   слід передбачити  наявність, розмір, вид, підстави повернення чи неповернення такого забезпечення. 

Стаття з сайту   e-tender.ua

Сайт авторів статті:  https://tender.lviv.ua/about

Кваліфікація і оскарження, відкриті торги, замовник,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.