Про затвердження додаткового переліку товарів, до яких застосовується локалізація
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Мінекономіки
вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, тел. (044) 200-47-53, факс (044) 253-63-71,
e-mail: meconomy@me.gov.ua, сайт: www.me.gov.ua, код згідно з ЄДРПОУ 37508596
від _______ 20__ р. № ______ На № ________ від ______ р.
Органи державної влади,
органи місцевого самоврядування,
установи, організації, підприємства
та інші суб’єкти сфери публічних
закупівель
Про затвердження додаткового переліку
товарів, до яких застосовується локалізація
Міністерство економіки України як Уповноважений орган, який здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері публічних закупівель,інформує суб’єктів сфери про наступне.
Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.
З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон), проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.
Відповідно до підпункту 3 пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону Уряд затвердив додатковий перелік товарів, що належать виключно до продукції переробної промисловості, в якому встановлює вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва.
Щодо постанови Кабінету Міністрів України від 02.07.2025 № 782
З 2 липня 2025 року прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 02.07.2025 № 782 “Про затвердження додаткового переліку товарів, що належать виключно до продукції переробної промисловості, до яких встановлюються вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва” (далі – постанова № 782), яка набирає чинності 4 серпня 2025 року.
Згідно з пунктом 2 постанови № 782 закупівлі, розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою.
Щодо додаткового переліку товарів, що належать виключно до продукції переробної промисловості, до яких встановлюються вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва
Відповідно до підпункту 3 пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, Кабінет Міністрів України за погодженням із комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання промислової політики та розвитку окремих галузей виробництва, може затверджувати додатковий перелік товарів, що належать виключно до продукції переробної промисловості, в якому встановлює вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва (далі – додатковий перелік товарів).
Постановою № 782 до додаткового переліку товарів включені: білизна постільна; взуття різне, крім спортивного та захисного; військова форма одягу; водонепроникний одяг; головні убори; деталі трубопроводів безшовні, приварні, з вуглецевих, низьколегованих, аустенітних і аустенітно-перлітних сталей, для атомної, хімічної, теплової, газової та нафтогазової промисловості від Ду (діаметр умовний) 50 до Ду (діаметр умовний) 300 (без спеціальних вимог до контролю, із специфічними вимогами до контролю та з вимогами особливого контролю); кабелі; ковдри; конструкції та їх частини: металоконструкції опор ліній електропередачі; літній одяг; ліфти; насоси для пожежогасіння; облаштування для доріг: металеві бар’єрні огорожі та шумозахисні огорожі; однострій (формений одяг) поліцейських; освітлювальна техніка; підшипники; рукавички (крім тактичних); рюкзаки; світлофори дорожні; спальні мішки; спеціальний та робочий одяг; спідня білизна; трактори; труби сталеві зварні діаметром 406-1422 міліметри; формений одяг служби цивільного захисту; футболки та сорочки.
Виходячи з положень підпункту 3 пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону та пункту 2 постанови № 782, ступінь локалізації виробництва зазначених вище товарів дорівнює розміру, встановленому підпунктом 1 пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону та становить у 2025 році - 25 відсотків; у 2026 році - 30 відсотків; у 2027 році - 35 відсотків; з 2028 року до дня завершення 10-річного строку дії цього пункту - 40 відсотків.
Згідно з абзацом третім підпункту 3 пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону замовник здійснює закупівлю товарів, включених до додаткового переліку товарів, затвердженого Кабінетом Міністрів України, виключно у випадку, якщо їх ступінь локалізації виробництва перевищує або дорівнює ступеню локалізації виробництва, встановленому у зазначеному додатковому переліку товарів.
Відповідно до пункту 3 Особливостей замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Під час здійснення публічної закупівлі відповідно до цих особливостей (крім випадків, передбачених абзацами четвертим - шостим цього пункту) замовники застосовують положення пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, крім підпункту 4 пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, з урахуванням положень, визначених цим абзацом. У разі здійснення замовником закупівлі робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товару, визначеного пунктом 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, вартість якого у складі предмета закупівлі дорівнює або перевищує вартісні межі, визначені абзацом першим пункту 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, закупівля таких робіт чи послуг здійснюється з урахуванням особливостей, установлених пунктом 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону.
Таким чином, звертаємо увагу, що пункт 61 розділу Х “Прикінцеві та перехідні положення” Закону (вимога про ступінь локалізації) застосовується замовником до закупівель у разі якщо вартість предмета закупівлі, вказаного у додатковому переліку товарів (у тому числі робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товару, визначеного додатковим переліком товарів), дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, та не застосовуються замовниками у разі здійснення замовником закупівлі товарів, робіт чи послуг, якщо країною походження таких товарів (зокрема, якщо набуття замовником у власність таких товарів передбачається за результатом виконання робіт чи надання послуг) є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі, укладеної 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, з якою Україна уклала інші міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, що містять положення про державні закупівлі, у тому числі угоди про вільну торгівлю, або країна, яка є учасником Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”.
При цьому Порядок підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 861 та встановлює механізм підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, що є предметом закупівлі і визначені підпунктом 2 пункту 61 розділу Х “Прикінцеві та перехідні положення” Закону та додатковим переліком товарів, що затверджено Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 3 пункту 61 розділу Х Закону.
Директор департаменту сфери публічних
закупівель та конкурентної політики Валерій ШЕРГІН
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.