20.06.2021 Ольга Нос

Технічні вимоги до учасників при закупівлі послуг харчування

Що рекомендує Мінекономіки щодо технічних вимог

Особливості визначення технічних та якісних характеристик предмета закупівлі

Для можливості розрахунку ціни тендерної пропозиції замовник у складі тендерної документації надає технічну специфікацію.

Замовнику під час визначення в тендерній документації технічних та якісних характеристик предмета закупівлі не рекомендовано допускати посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, або тип предмета закупівлі, джерело походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз «або еквівалент».

Маркування Товарів повинно відповідати вимогам Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».

Замовнику рекомендовано посилатися в тендерній документації на конкретне маркування, зокрема, маркування або сертифікати:

  • що підтверджують відповідність еквівалентним вимогам;
  • видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або в інший спосіб, визначений законодавством.

Замовнику рекомендовано під час проведення процедури закупівлі Послуги встановлювати в тендерній документації такі норми:

  • наявність чинних договорів щодо вивезення та утилізації відходів;
  • наявність графіків, маршрутів постачання та обсягів постачання Товарів, з урахуванням термінів їх придатності та наявності умов для їх зберігання, транспортування швидкопсувних, охолоджених або заморожених Товарів.

Під час підготовки технічної специфікації до предмету закупівлі замовнику рекомендовано врахувати нормативні правові акти щодо норм та порядку організації харчування учнів у закладах освіти.

З метою належного забезпечення особливих дієтичних потреб певних груп учнів замовнику рекомендовано зазначати в тендерній документації інформацію щодо орієнтовної кількості таких учнів та видів таких потреб (у разі наявності відповідної потреби).

Помилки Замовників при встановленні технічних вимог

При встановленні технічних вимог до предмету закупівлі замовники припускаються найрізноманітніших помилок: від відсутності технічних вимог як таких, обмежуючись лише назвою товару (мал. 1) до надмірного звуження технічних характеристик, під які підходить продукція лише одного виробника.


Також розповсюдженою помилкою є вимога надати зразок предмету закупівлі. 

Зрозуміло, що коли замовник технічні вимоги до продукції описує тек, як на малютку 1. тобто, не описує зовсім, то постачальник, фактично, може надати будь-яку продукцію будь-якої якості, адже договір не містить жодних вимог до складу та якості продукції.

Своєю чергою, надання зразку саме по собі також жодним чином не гарантує те, що продукція, яку постачальник буде надавати протягом терміну виконання договору, буде повністю відповідати тому зразку, який був наданий для перевірки. 

Що потрібно для того, щоб отримати якісну продукцію:

  • Максимально чітко описати технічні вимоги до предмету закупівлі, включити ці характеристики як додаток до договору;
  • Передбачити у договорі чіткий механізм контролю якості товарів/надання послуг;
  • Передбачити у договорі штрафні санкції за невиконання договору та чіткий механізм їх застосування;
  • Контролювати якість товарів/послуг під час виконання договору.

Які технічні вимоги призводять до оскарження:

Помилка

Приклад формулювання з ТД

Номер закупівлі та висновок АМКУ

Вимога надати договір з акредитованою лабораторією та технічні умови на продукцію власного виробництва

Учасники закупівлі у складі тендерної пропозиції

зобов’язані надати договір із акредитованою лабораторією на дослідження готових страв

зі строком дії до 31.12.2021, технічні умови на продукцію власного виробництва

зареєстровані у встановленому законодавством України порядку, висновок державної

санітарно-епідеміологічної експертизи технічних умов на продукцію власного

виробництва.

UA-2020-12-18-015905-c


Виконати дану умову зможуть лише ті учасники, зможуть надати, зокрема, технічні

умови на продукцію власного виробництва зареєстровані у встановленому

законодавством України порядку, висновок державної санітарно-епідеміологічної

експертизи технічних умов на продукцію власного виробництва, що є дискримінаційним

по відношенню до інших суб'єктів господарювання

Вимога надати акти планових/позапланових перевірок від Держпродспоживслужби

Учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерної пропозиції

документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним,

якісним та кількісним вимогам до предмета закупівлі, зокрема, надати від

Держпродспоживслужби акт складений за результатами проведення планового

(позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання

операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та

благополуччя тварин, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та

продовольства України від 06.02.2017 № 42 або наказом Міністерства аграрної політики

та продовольства України від 08.08.2019 року № 447.

UA-2019-12-09-000995-a

Скаржник: отримання від Держпродспоживслужби акту,

складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства

про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин за формою,

затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від

06.02.2017 № 42 або наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України

від 08.08.2019 № 447, не залежить від волі самого учасника (Скаржника), а навпаки, знаходиться у залежності від конкретних обставин, які об’єктивно знаходяться поза

межами дозволеного (управненого) контролю та впливу Скаржника, та від волі третіх осіб (в даному випадку - Держпродспоживслужба).

Висновок АМКУ: За таких умов, взяти участь у Процедурі закупівлі зможуть лише суб'єкти

господарювання, які зможуть надати акт складений за результатами проведення планового

(позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання

операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та

благополуччя тварин, що є дискримінаційним по відношенню до інших суб'єктів

господарювання, у тому числі Скаржника.

Аналогічне рішення: UA-2020-01-02-000125-aВимогам відповідає пропозиція лише 1 виробника

Скаржник зазначає, що за результатами аналізу вимог, встановлених Замовником до кожної зі складових частин предмета закупівлі, Скаржником виявлено, що ним відповідає продукція лише одного виробника.

Скаржник зазначає, що технічні та якісні вимоги до значної кількості складових предмета закупівлі викладені ідентично тим продуктам, які виготовляються під торговою маркою Interschool та інформація про які розміщена на сайті https://interschool.com.ua.

UA-2020-09-08-002744-c

Дії Замовника в частині встановлення у Документації наведених вище вимог порушують вимоги частини четвертої статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною першою статті 5 Закону.

Враховуючи вище викладене, Замовник повинен усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до Документації в цій частині.

Погодження меню з замовником або певною установою (крім Держпродспоживслужби)

Учасник у складі Пропозиції повинен надати розроблене та затверджене примірне двотижневе меню, яке забезпечить виконання натуральних норм відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004р. № 1591 "Про затвердження норм харчування в навчальних та оздоровчих закладах", із зазначенням інформації від Державної установи "Миколаївський обласний лабораторний центр

міністерства охорони здоров'я України" щодо можливості використання цих меню в організації харчування в навчальних закладах міста

UA-2019-12-18-003264-c

Дії Замовника в частині встановлення у Документації наведених вище вимог порушують вимоги частини третьої статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені статтею 3 Закону.

Виходячи з вищевикладеного, Замовник повинен усунути вказані невідповідності шляхом внесення змін до Документації в цій частині.

Вимога надати зразок предмету закупівлі

Учасник процедури закупівлі у строк, що не перевищує 3-х днів з дня визначення системою його пропозицію найбільш економічно вигідною, повинен надати замовники зразок предмету закупівлі за кодом ДК 021:2015 -15510000¬6 "Молоко та вершки", (Молоко коров’яче питне, пастеризоване; Молоко незбиране згущене з цукром; Молоко згущене варене) у фірмовій упаковці з маркуванням на тарі (паюванні), що містить найменування торговельної марки, яке співпадає з інформацією, яку учасник вказав в додатку № 2 і яка міститься в документах про якість предмету закупівлі. Зразок предмети закупівлі передаються замовники за передаточним актом.Замовником вимагається від учасника, тендерна пропозиція якого перебуває на стадії кваліфікації надання протягом доби зразків товару, які пропонується до постачання, для перевірки його на відповідність вимогам Замовника.

UA-2021-02-12-005722-a

Замовник вніс зміни, які усунули дане порушення.
UA-2020-11-20-014626-c

Зразки продукції, не є складовою пропозиції учасника у розумінні Закону, отже невідповідність наданих примірників чи їх ненадання не може бути підставою відхилення пропозиції учасника відповідно до вимог статті 31 Закону.

Враховуючи викладене, наведена вище умова Документації не узгоджується з вимогами статті 31 Закону, що є дискримінаційним по відношенню до суб’єктів господарювання, зокрема, Скаржника.


Інші помилки замовників при закупівлі послуг харчування

Крім помилок у технічних вимогах та встановлення кваліфікаційних критеріїв, замовники припускаються також і інших помилок у закупівлях:

    Неузгодженість пунктів тендерної документації. Наприклад, у закупівлі UA-2020-11-16-007702-c замовник встановив таку вимогу: Відповідно до пункту 4 розділу І Документації встановлено, що Пропозиції вважаються дійсними протягом 90 днів з дати розкриття Пропозицій. До закінчення цього строку Замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії Пропозицій.

Учасник закупівлі оскаржив цю вимогу в АМКУ. У своєму висновку орган оскарження зазначив наступне: «Відповідно до статті 22 Закону у тендерній документації зазначаються відомості про строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Наведені вище положення Документації не узгоджуються з вимогами законодавства, що не дає належним чином оформити Пропозицію, що є дискримінаційним по відношенню до інших суб’єктів господарювання»; 

Наявність у тендерній документації підстав для відхилення, які не передбачені чинним законодавством. Наприклад, як у закупівлі UA-2020-11-16-007702-c. Додатком 4 встановлено інші документи, які надає переможець:

1. Остаточна ціна тендерної пропозиції за результатами аукціону у вигляді таблиці, зазначеної у додатку 1 (надається у разі зміни ціни тендерної пропозиції).

2. Остаточна орієнтовна калькуляція основних статей витрат загальної суми пропозиції, визначеної за результатами аукціону (надається у разі зміни ціни тендерної пропозиції).

У разі ненадання переможцем торгів документів, зазначених у додатку 4, у визначені строки, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника та визначає переможця серед тих учасників, строк дії пропозиції яких ще не минув відповідний до частини 3 ст. 32 Закону.

З метою розуміння положень тендерної документації, що містяться у цьому додатку 3 та 4, учасник включає до своєї пропозиції гарантійний лист в довільній формі про те, що учасник, в разі визнання його переможцем торгів, надасть визначені статтею 17 Закону та тендерною документацією документи.

Висновок АМКУ у цьому випадку однозначний: «Наведені вище положення Документації не узгоджуються з вимогами законодавства, ненадання вищезазначених у Документації документів не може бути підставою відхилення Пропозиції учасника відповідно до статті 31 Закону».

Не робіть помилок у ваших закупівлях, ми Вам у цьому допоможемо, й надалі ознайомлюючи з практикою АМКУ.

закупівлі послуги харчування, мінекономіки,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.