Практичні поради щодо вимог матеріально-технічної бази при закупівлі харчування. Частина перша
Як купити якісне харчування? Практика оскаржень
Наприкінці березня Кабмін прийняв постанову, яка затверджує нові стандарти харчування для закладів освіти http://bit.ly/novi_normy. Вже з 1 вересня 2021 року ці стандарти набудуть чинності. Це важливий здобуток реформи харчування у школах та дитсадках. Але закупівельники знають, що стандарт це одне, а провести закупівлю вчасно і купити справді якісні товари/послуги – зовсім непросто. Тим більше, що основним завданням замовника є організація безперебійного харчування.
Для того, щоб замовники могли без проблем і вчасно купити харчування за новими нормами, у Prozorro розібрали основні помилки замовників та описали, як їх уникнути. Ми детально проаналізували практику АМКУ та розібрали основні помилки при закупівлях харчування. Матеріал вийшов великим, тому ми поділили його на 4 частини:
- Кваліфікаційний критерій наявність матеріально-технічної бази;
- Кваліфікаційний критерій наявність досвіду;
- Кваліфікаційний критерій наявність працівників необхідної кваліфікації;
- Технічні вимоги.
Впевнені, що наші поради допоможуть замовникам купити якісне харчування.
Першим ми публікуємо матеріал про основні помилки замовників під час опису вимог по кваліфікаційному критерію «наявність матеріально-технічної бази».
При підготовці матеріалів ми використовували інформацію про практику АМКУ з порталу https://amcu.clarityapp.pro
Методичні рекомендації Мінекономіки щодо матеріально-технічної бази:
У своїх методологічних рекомендаціях щодо методології особливостей здійснення закупівель у сфері організації харчування в закладах освіти, які затверджені Наказом МЕРТУ № 2208 від 30.10.2020р (надалі – Методичні рекомендації), Мінекономіки рекомендує для підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі відповідного обладнання та матеріально-технічної бази передбачати подання учасником закупівлі інформації про наявність техніки, обладнання, приміщень, складів, транспортних засобів, холодильного обладнання, тощо та копій документів, які підтверджують їх наявність та правовий статус (володіння, користування тощо).
Під час закупівлі кейтерингових послуг або Товарів замовник у тендерній документації може передбачати необхідність надання інформації про впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР) на потужностях.
У своїх Методичних рекомендаціях МЕРТУ зазначає, зокрема, таке:
До документів, копії яких надаються учасником процедури закупівлі, що підтверджують правовий статус набуття (володіння, користування) складів, приміщень, харчоблоків можуть належати:
- договори про право власності або інші правочини, що підтверджують право власності учасника процедури закупівлі на об'єкти матеріально-технічної бази, завірені належним чином таким учасником;
- договори оренди/суборенди, лізингу/сублізингу об'єктів матеріально-технічної бази та інші правочини, передбачені законодавством (у разі, якщо об'єкти матеріально-технічної бази належать учаснику процедури закупівлі не на праві власності), завірені належним чином таким учасником;
- акти приймання-передачі об'єктів матеріально-технічної бази або інші документи, передбачені умовами договорів, зазначених у цьому підпункті, або законодавством, що підтверджують передання учаснику процедури закупівлі об'єктів матеріально-технічної бази, у тому числі передбачені умовами договорів суборенди, сублізингу та інших правочинів, стороною якого є третя особа, яка не є власником техніки, завірені належним чином таким учасником.
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу або інший документ, який відповідно до законодавства, посвідчує право власності (обліку), завірені належним чином;
- договори оренди/суборенди, лізингу/сублізингу транспортного засобу та інші правочини, передбачені законодавством (у разі, якщо транспортний засіб належить учаснику процедури закупівлі не на праві власності), завірені належним чином таким учасником;
- акт приймання-передачі транспортного засобу або інші документи, передбачені умовами договорів, зазначених у цьому пункті, або законодавством, що підтверджують передачу учаснику процедури закупівлі транспортного засобу, у тому числі передбачені умовами договорів суборенди, сублізингу та інших правочинів, стороною якого є третя особа, яка не є власником транспортного засобу, завірені належним чином таким учасником;
- документ, копія якого належним чином завірена власником транспортного засобу, що підтверджує його право власності на транспортний засіб, у разі якщо учасником процедури закупівлі отримано зазначений транспортний засіб за договором суборенди, сублізингу або іншим правочином, стороною якого є третя особа, яка не є власником транспортного засобу;
- договори суборенди, сублізингу транспортного засобу або інші правочини, укладені власником з третьою особою, яка не є власником транспортного засобу, та які підтверджують право орендодавця, лізингодавця та цієї третьої особи надавати її у користування, завірені належним чином таким учасником.
- Договори та інші правочини, передбачені законодавством, мають бути чинні на день подання тендерної пропозиції та містити умови про можливість пролонгації строку їх дії на строк надання відповідних Послуг чи постачання Товарів, у разі якщо їх строк менше строку договору про закупівлю.
Учасникам процедури закупівлі необхідно підтверджувати у складі тендерних пропозицій інформацію щодо наявності експлуатаційного дозволу для потужностей з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження або державної реєстрації потужностей з виробництва та/або обігу харчових продуктів у випадках, визначених відповідно статтями 23 та 25 Закону про безпечність. Дана інформація зазначена у реєстрі операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл, та державному реєстрі потужностей операторів ринку, що оприлюднені на офіційному вебсайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів;
Під час закупівлі кейтерингових послуг або Товарів замовник у тендерній документації може передбачати необхідність надання інформації про впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР) на потужностях.
До документів, копії яких надаються учасником процедури закупівлі, що підтверджують правовий статус набуття (володіння, користування) транспортним засобом можуть відноситися:
Які вимоги не варто встановлювати при закупівлі харчування:
При встановленні кваліфікаційного критерію «наявність матеріально-технічної бази», замовник має пам’ятати, що не потрібно вимагати наявність обладнання, яке не потрібно для виконання послуг з організації харчування. Також не варто обмежувати параметри такого обладнання певними моделями, ускладнювати спосіб документального підтвердження наявності такого обладнання, тощо.На жаль, іноді замовники при описі того, яка саме матеріально-технічна база необхідна для виконання послуг, припускаються помилок, які суттєво обмежують коло потенційних учасників закупівлі, що призводить до оскарження таких умов в антимонопольному комітеті. Крім того, такі умови зменшують конкуренцію, що може впливати як на терміни поставки (у разі, якщо закупівля не відбудеться через відсутність конкуренції) так і на ціну пропозицій (якщо конкуренція невелика, учасникам немає сенсу понижувати ціну пропозиції). Розберемо основні помилки, яких варто уникати при встановленні кваліфікаційного критерію «наявність матеріально-технічної бази».
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.