Питання-відповідь від Радника у грудні 2024
Наприкінці року в наших передплатників виникає чимало запитань щодо норми про продовження договору на 20 % на початку року. Відповідь на одне з таких питань читайте у матеріалі.
Чи може договір бути пролонгований (продовжений) на 20 % від суми договору, якщо його було укладено за результатами запиту ціни пропозиції?
Підпунктом 8 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону, тобто крім випадку, коли дія договору про закупівлю продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.
Тобто, якщо замовник уклав договір про закупівлю у 2024 році, у тому числі відповідно до пункту 10 Особливостей, яким передбачена, зокрема, закупівля товару через каталоги, і умовами укладеного договору передбачена можливість продовження такого договору на 20 %, він має можливість на початку 2025 року продовжити такий договір на 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей. Але враховуючи, що обов’язковою вимогою застосування підпункту 8 пункту 19 Особливостей є продовження строку дії договору на строк, достатній для проведення процедури закупівлі, норму «20 %» ви можете застосувати, якщо на початку року будете проводити процедуру закупівлі.
У разі, якщо замовник не планує на початку року проводити процедуру закупівлі, тобто оголошувати відкриті торги, а знову буде використовувати каталоги, не радимо продовжувати строк дії договору про закупівлю в обсязі 20 %.
Наведемо випадки, у яких замовники зобов’язані використовувати саме каталоги:
- якщо замовник підпадає під пункт 11-1 Особливостей та закуповує лікарські засоби та медичні вироби за переліком згідно з додатком 1, він здійснює закупівлю шляхом проведення запиту пропозицій постачальників, адже пункт 11-1 має імперативний характер;
- якщо замовники здійснюють закупівлі продуктів харчування згідно з пунктом 11-2 Особливостей за переліком згідно з додатком 2, вартість предмета закупівлі яких становить або перевищує 100 тис. грн, такі закупівлі здійснюються з використанням електронного каталогу;
- субвенцію на шкільні автобуси, як передбачено постановою Уряду від 28.04.2023 № 418, замовники можуть витрачати виключно через електронний каталог Prozorro Market;
- субвенцію на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа», як передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2024 № 796, замовники також використовують через каталог Прозорро Маркет;
- закупівля засобів навчання та комп’ютерного обладнання для оснащення навчальних кабінетів для забезпечення викладання навчального предмета «Захист України» (видатки розвитку) в контексті отримання субвенції згідно з наказом Міністерства освіти й науки України від 22.05.2024 № 731 має здійснюватись за допомогою електронного каталогу, якщо вартість закупівлі становить понад 100 тис. грн і такий товар є в каталозі.
Більше — у матеріалі « Коли обов’язково використовувати каталог Прозорро Маркет».
Таким чином, якщо замовник підпадає під наведені випадки обов’язкового використання каталогів, не варто застосовувати підпункт 8 пункту 19 Особливостей та продовжувати строк дії договору про закупівлю в обсязі 20 %.
Статті за темою:
5 порад замовнику, як вдало провести ЗПП;Що роботи замовнику якщо переможець не виходить на зв’язок;
Найшвидший спосіб закупити товар в конкурентний метод;
Переваги проведення закупівель через Prozorro.Market;
Що робити Замовнику, якщо не відбувся запит пропозицій постачальників.
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.