28.02.2025 Радник у сфері публічних закупівель

Питання — відповідь від Радника щодо річного плану закупівель

У закупівельників виникає чимало запитань щодо річного плану закупівель. У матеріалі відповімо на деякі з них.

Потрібно затверджувати всі закупівлі на початку року чи можна вносити потребу до річного плану закупівель поступово? Як зібрати інформацію для річного плану закупівель на підприємстві?

Відповідь

Вітаємо. Щодо того, чи потрібно затверджувати всі закупівлі на початку року, відповімо: Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) не зобов’язує одразу всю заплановану потребу на рік затверджувати у вигляді річного плану й оприлюднювати його в електронній системі закупівель.

Розібратися ще глибше з тонкощами формування плану закупівель вам обовʼязково допоможе книга « Річний план закупівель: нюанси 2025 року».

До здійснення закупівлі замовник в особі уповноваженої особи (УО) може поступово впродовж року затверджувати потребу підприємства, тим самим вносити зміни до затвердженого річного плану закупівель (РПЗ).

Наведемо приклад: замовник 03.12.2024 затвердив і протягом п’яти робочих днів оприлюднив РПЗ на 2025 рік з двома позиціями: централізоване водовідведення на 2025 рік (90430000-0 Послуги з відведення стічних вод) і централізоване водопостачання на 2025 рік (65110000-7 Розподіл води).

04.11.2025 замовник зрозумів, що за укладеним договором на грудень уже не вистачить необхідних об’ємів і коштів. Отже, ще необхідне постачання теплової енергії та постачання гарячої води на грудень 2025-го (09320000-8 Пара, гаряча вода та пов’язана продукція). Тому замовник запросив додаткове фінансування й 04.11.2025 затвердив та оприлюднив відповідні зміни до РПЗ на 2025 рік. Порушення в таких діях відсутні.

Важливо! Попереднє планування, яке максимально охоплює всю річну потребу замовника, є більш ефективним інструментом захисту службової (посадової) особи й уповноваженої особи замовника, оскільки саме такі свідомі дії замовника допоможуть йому ефективно розпоряджатися коштами, тим самим дотримуватися букви закону, що, у свою чергу, унеможливить порушення закупівельного законодавства щодо поділу предмета закупівлі / уникнення проведення процедури.

З практики рекомендуємо, якщо у Вас кілька уповноважених осіб, що попередньо планувати закупівлі необхідно разом, щоб кожен розумів загальну вартість річної потреби за тим чи іншим предметом закупівлі. А вже відштовхуючись від річної потреби, потрібно вирішувати, хто за які закупівлі відповідатиме і який вид закупівлі застосувати, звичайно, якщо це не суперечить вже затвердженому внутрішньому порядку замовника, оскільки такі речі можуть і мають бути врегульовані локальними документами замовника.

Щоб зібрати інформацію для річного плану закупівель, на підприємстві для зручності щорічно варто видавати внутрішній розпорядчий документ, який допомагає залучити структурні (відокремлені) підрозділи до надання пропозицій до річного плану закупівель ( приклад наказу про складання річного плану закупівель).

Варто зазначити, що в разі затвердження річного плану закупівель (або затвердження змін до нього) у замовника з’являється обов’язок оприлюднити його в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня його затвердження.

питання, відповіді, запитання, плануввання, річний план, річний план закупівель, план,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.