03.09.2020 Оксана Груба

Переговорна процедура закупівлі. Відповіді на запитання

запитання-відповідь щодо переговорної процедури закупівлі

Переговорна процедура закупівлі — неконкурентна процедура, що може застосовуватись, як виняток відповідно до 13 статті Закону.

Основні відмінності переговорної процедури від відкритих торгів та конкурентного діалогу:               

  • під час проведення переговорної процедури закупівлі не проводиться аукціон;
  • переговорна процедура не передбачає створення та публікацію тендерної документації;
  • строки проведення цієї процедури є мінімальними;
  • замовник використовує переговорну процедуру як виняток і лише при наявності та документальному підтвердженні однієї з підстав, що перераховані в частині  2 статті 40  Закону. 

Детальну інформацію щодо переговорної процедури закупівель можете прочитати в статті Переговорна процедура закупівлі. А зараз перейдімо до запитань щодо переговорної процедури закупівлі та відповідей на них.

Переговорна процедура після дворазового скасування торгів

Перші відкриті торги проведені до 19.04.20. Торги не відбулися. Другі проведені після 19.04. і також не відбулися. Чи можемо ми провести переговорну процедуру?

Замовником може застосовуватися переговорна процедура закупівлі відповідно до статті 40 нової редакції Закону, якщо ним буде двічі відмінено процедури відкритих торгів, зокрема частково (за лотом), які проведені згідно нової редакції Закону після введення його в дію, через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій. Тож якщо перші відкриті торги у вас були проведенні до 19 квітня, то потрібно проводити ще одні відкриті торги за новою редакцією. Детальніше про це ви можете прочитати в статті Проведення процедур закупівлі по новій редакції Закону "Про публічні закупівлі".
Також важливо знати, які причини скасування торгів. Справді, переговорну процедуру можна проводити, якщо відкриті торги було двічі скасовано, зокрема частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій.Тобто причинами скасування торгів має бути саме подання до участі в них менше двох тендерних пропозицій.Також умовою  застосування цієї підстави для проведення переговорної процедури є те, що вимоги до предмету закупівлі та до Постачальника не мають відрізнятись від тих, що були визначені в тендерній документації при проведенні скасованих торгів. 

Переговорна процедура закупівлі у разі додаткових робіт чи послуг

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 переговорна процедура закупівлі застосовується, якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера. Просимо пояснити, що мається на увазі під поняттям основний договір чи включає цей договір усі зміни, що до нього вносилися протягом його дії?

Переговорна процедура закупівлі використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками процедури закупівлі.

Перелік умов для застосування переговорної процедури визначений частиною другою статті 40 Закону, зокрема якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера.

При цьому, коли Замовник укладає додаткову угоду на 20 відсотків, то цих 20 відсотків відраховується від остаточної (кінцевої) вартості укладеного договору про закупівлю з урахуванням змін, внесених до нього (у разі наявності).

Чи можна застосувати переговорну процедуру закупівлі?

Під час виконання робіт з реконструкції виникли аналогічні додаткові роботи. Чи має право замовник використати переговорну процедуру. Цифри: договір підряду на 10 млн, переговорна процедура 2,4 млн. Якби це було завершення робіт, то сумніву не виникає. Але залишаються кошти в сумі 1,8 млн і проведене коригування проектно-кошторисної документації (вартість проекту з 26 млн стала 53 млн, додалися інші роботи). Чи можна ці аналогічні роботи виконати з використанням переговорної процедури, а далі оголосити відкриті торги на роботи, які викладені в коригуванні, хоча ці, що на переговорну теж є в цьому коригуванні?

Замовник може застосувати переговорну закупівлю робіт чи послуг, у разі якщо протягом трьох років після укладення договору про закупівлю виникла необхідність у додаткових аналогічних роботах чи послугах, які є тотожними конкретним видам робіт та послуг, що містяться у договорі про закупівлю, і вартість яких не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю та за умови обґрунтування такої підстави. 

Момент визначення переможця в переговорній

Що є моментом визначення переможця в переговорній процедурі: проведені переговори чи оприлюднене повідомлення про намір укласти договір?

Згідно з пунктом 18 частини першої статті 1 Закону переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

Відповідно до частин четвертої і п’ятої статті 40 за результатами проведених переговорів з учасником (учасниками) процедури закупівлі замовник приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю. Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю обов’язково оприлюднюється в електронній системі закупівель протягом одного дня після ухвалення рішення.

З огляду на зазначене, учасник є переможцем у переговорній процедурі закупівлі після того, як замовник прийняв рішення про намір укласти з ним договір про закупівлю, яке має бути обов'язково оприлюднене шляхом розміщення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю в електронній системі закупівель у встановлений Законом строк.

Підтвердження наявності умов застосування переговорної процедури

Які експертні, нормативні, технічні документи потрібні для підтвердження наявності умов застосування переговорної процедури?

Згідно з частиною шостою статті 40 Закону повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинно містити таку інформацію, зокрема обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі з посиланням на експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

При цьому замовник самостійно визначає документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі. 

Чи застосовується переговорна процедура закупівлі,коли предмет закупівлі-оренда нерухомості і т.ін

На час проведення туристичної виставки необхідно орендувати виставкову площу на території виставкового центру. Вартість договору оренди - 88 тис. грн. Чи можна в цьому випадку застосувати переговорну процедуру закупівель на підставі абз.4 п.2 ч.2 ст.40 Закону(відсутність конкуренції з технічних причин)?

Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 3 Закону дія Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є придбання, оренда землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі та інше нерухоме майно.

переговорна процедура, закупівлі, Закон України про публічні закупівлі,

Коментарі

Дмитрий 2020-09-28 15:58:51
... - замовник використовує переговорну процедуру як виняток і лише при наявності та документальному підтвердженні однієї з підстав, що перераховані в частині 2 статті 35 Закону. ... Скорее всего имелась ввиду ст.40