Проведення процедур закупівлі по новій редакції Закону "Про публічні закупівлі"
Процедури закупівлі після 19 квітня 2020 року
Процедурами закупівлі згідно старої редакції Закону є:
- відкриті торги,
- конкурентний діалог,
- переговорна процедура закупівлі.
Процедури закупівлі завершуються за тими нормами Закону, які діяли на час початку процедури. Відповідно, якщо Замовник оголосив відкриті торги, наприклад, 17 квітня 2020 року, то він завершує закупівлю за старими правилами, тобто без функціоналу 24 годин на виправлення помилок, нового механізму оскарження тощо.
Те саме і з договорами про закупівлю, Замовник вносить в них зміни, завершує та публікує звіт про виконання за старими нормами Закону.
Тобто, якщо, наприклад, переговорна процедура закупівлі була проведена 10 квітня, то зміни до договору мають вноситись згідно старої редакції Закону та публікувати повідомлення про внесення змін до договору протягом протягом трьох днів з дня внесення змін, а не протягом 3 робочих днів, як вказано в новій редакції Закону. Тому, перш ніж публікувати повідомлення про внесення змін до договору та звіт про виконання обов’язково перевіряйте, коли саме була розпочата процедура закупівлі.
Переговорна процедура після 2 відмін відкритих торгів
Ще одне питання, яке цікавить багатьох. Чи можна проводити переговорну процедуру закупівлі після 19 квітня, якщо 2 відкритих торгів, що були відмінені через недостатню кількість Учасників проведені були до 19 квітня 2020 року.
Питання досить неоднозначне, проте, давайте подивимось, що написано в Законі. Пункт 1 частини 2 статті 40 нової редакції Закону говорить, що переговорну процедуру закупівлю можна провести:
“Якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом. При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника процедури закупівлі не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації”.
Частина 3 статті 40 говорить, що:
“3. Замовник (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої цієї статті) під час проведення переговорів вимагає від учасника (учасників) надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому (їм) в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої статті 17 цього Закону.”
При цьому, в новій редакції Закону внесені зміни в частині 1 статті 17, туди були додані додаткові підстави для відхилення Учасника. Відповідно, проводячи переговорну процедуру закупівлі за Новою редакцією Закону Замовник має вимагати підтвердження відсутності підстав для відмови йому (їм) в участі у процедурі закупівлі відповідно до нової редакції частини першої статті 17 Закону. Тепер повертаємось до того про що ми говорили на початку, а саме: вимоги до учасника процедури закупівлі не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації. А тут у Замовника вимоги будуть відрізнятись, адже частину першу статті 17 після 19 квітня 2020 року розширили.
Детальніше також про це можна прочитати в роз'ясненні Мінеокноміки за посиланням: https://www.me.gov.ua/InfoRez/Details?id=0f8c1784-7e9c-41f0-a564-12b95a8ac596&lang=uk-UA
Відхилення на підставі невиконання попередніх договорів Постачальником
Ще однією зміною в Новій редакції Закону є те, що Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов’язання за раніше укладеним договором про закупівлю з цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків - протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору.
Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у частині другій цієї статті, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі. Для цього учасник (суб’єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов’язався сплатити відповідні зобов’язання та відшкодування завданих збитків.
Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.
Тут хотілось би акцентувати увагу на тому, що Закон не має зворотної сили, а значить не можна використати цю підставу для відхилення, якщо Замовник розривав договори з вини Учасника до 19 квітня 2020 року.
Тобто, для того, щоб Замовнику скористатись цією підставою для відхилення, розірвані договори мають бути укладені за результатами закупівель, що відбулись після 19 квітня 2020 року.
Коментарі