Інтерв’ю з новим директором ДП «Прозорро» про зміни в закупівлях
Статтю було опубліковано на сайті Раднику в сфері публічних закупівель
Як ви вже знаєте, нещодавно у керівництві ДП "Прозорро" відбулись зміни. Новину про це ви могли побачити на нашій сторінці у Facebook. У березні 2023 року Міністерство економіки України призначило директором державного підприємства “Прозорро” Миколу Ткаченка.
Редакція порталу «Радник у сфері публічних закупівель» звернулась до Миколи Ткаченко із рядом цікавих для всіх запитань.
В даному відеоінтерв`ю було висвітлено наступні питання і відповіді на них:
Про зміни в законодавстві та процес адаптації Прозорро до них
Прозорро — це команда, яка працює в ритмі продуктової компанії, за правилами продуктових IT, за тими ж механізмами, що й у корпоративному секторі.
Зараз Прозорро в процесі трансформації і вибудови нової стратегії, яка має відповідати новим викликам.
Режим роботи з майданчиками майже не змінився. Це реалізація, яка залежить від тих термінів, які ставлять стейкхолдери. Уже на ранньому етапі команда Прозорро говорить і комунікуємо щодо певних змін, можливих термінів цих змін, бажаних результатів. Це все погоджується і ми постійно в режимі комунікації з майданчиками.
Куди звертатися, якщо помітили погрішність щодо майданчиків?
Звернутися до Прозорро можна за допомогою Інфобоксу для швидкої відповіді та чату зворотного зв’язку, телефону “гарячої” лінії, електронного листа на адресу feedback@prozorro.ua
Серед більш традиційних методів є офіційне звернення в нашу систему документообігу, яке буде зареєстроване в стандартному порядку і буде надана офіційна відповідь.
Також можна звернутися до майданчиків, де працюють свої кол-центри та лінії підтримки.
Зміни щодо оборонних закупівель
Оновлення в системі, яких варто чекати в майбутньому
Поради для ринку закупівель
Замовникам варто приділяти більше уваги дослідженню ринку. Це необхідно, щоб отримати найкращі пропозиції. Це можна зробити через комунікацію з майданчиками або звернутися до BI Prozorro, де в певних категоріях можна отримати перелік тих чи інших постачальників і залучити їх до своїх торгів. Для того, щоб збільшити конкуренцію та покращити свої результати варто не просити в постачальників документів, які не є обов’язковими.
Щодо учасників, то варто дуже уважно читати технічну тендерну документацію, щоб не бути виключеними з торгів. Виправляти свої помилки та зрозуміти в чому можуть бути претензії, не боятися звертатися з оскарженнями та відстоювати свої права.
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.