10.04.2020 Лілія Кулик

Довідка з податкової, в якому вигляді вимагати Замовнику

Чи є у податкової відкритий реєстр, чи можна не вимагати у переможця довідку з податкової та як правильно прописати вимогу до інформації з податкової

Чи є інформація про відсутність податкової заборгованості відкритим реєстром?

Відповідно до частини третьої статті 17 Закону учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.

При цьому Законом встановлено, що замовник не вимагає документального підтвердження інформації, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах. Чи є інформація про відсутність податкової заборгованості відкритим реєстром? Якщо подивитись на лист ДФС, наведений в додатку до листа від 17.01.2019 № 3304-04/1983-06 “Щодо інформації про перелік відкритих єдиних державних реєстрів, то можна зробити висновок, що - ні. Адже в листі говориться про те, що інформація про суб'єктів господарювання, які мають податковий борг, розміщується не у реєстрі, а на порталі ДФС (sfs.gov.ua) відповідно до Постанови КМУ від 21.10.2015 № 835 "Про затвердження положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних".

Зважаючи на зазначене вище, документальне підтвердження відсутності податкової заборгованості має вимагатись Замовником.

Чи можна не просити у Переможця довідку з податкової?

Також нагадаємо, що в листопаді 2019 року в продуктиві з'явилась інтеграція системи Прозорро та Державної фіскальної служби України. Це означає, що тепер довідка про відсутність податкової заборгованості у Постачальника з'являється в системі Прозорро автоматично після формування повідомлення про намір укласти договір. 

Дана інтеграція реалізована згідно з Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (далі - Мінекономіки), Міністерства фінансів України від 17.01.2018  № 37/11, яким затверджено Порядок взаємодії електронної системи закупівель з інформаційними системами Державної фіскальної служби України щодо обміну інформацією про відсутність або наявність заборгованості (податкового боргу) зі сплати податків, зборів, платежів, контроль за якими покладено на органи Державної фіскальної служби України, в учасника процедури закупівлі (далі – Порядок).

То чи можна не вимагати паперову довідку про відсутність податкової заборгованості у Переможця торгів, а використовувати інформацію, що публікується в системі Прозорро?

Згідно роз'яснення Мінекономіки, Замовник самостійно зазначає в тендерній документації спосіб підтвердження переможцем інформації про відсутність підстав, зазначених в статті 17 Закону, зокрема інформацію щодо відсутності/наявності заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) з дотриманням законодавства в цілому та з урахуванням вищезазначеного Наказу може передбачити надання згоди від учасника на отримання інформації з Державної податкової служби України  автоматично у разі визначення його  переможцем.

Правильно пропишіть в тендерній документації вимоги до надання інформації з податкової

При цьому важливо в тендерній документації передбачити можливість використання інформації про відсутність податкової заборгованості з системи Прозорро. Як це можна зробити? 
Наприклад, зазначити в тендерній документації, що "Інформація про відсутність заборгованості з податків, зборів і платежів перевіряється Замовником в електронній системі закупівель в інформації, що автоматично формується в системі Прозорро в результаті взаємодії електронної системи закупівель з інформаційними системами Державної фіскальної служби України". 

Додатково про це Ви можете прочитати у  відповіді МЕРТУ на Інфоресурсі за посиланням.


стаття 17, тендерна документація,

Коментарі

Ігор
Аналізуючи статтю 17 нової редакції Закону «Про Публічні закупівлі» (далі – Закон) у мене виникли думки, щодо нової можливості її застосування. Для розуміння сутності статті 17, по відношенні до учасника та переможця ( в новій редакції Закону), я звернувся до ч. 3 ст. 17 Старої редакції та аналогічної частини нової редакції. Таким чином: Стара редакція ч. 3 ст. 17 говорить, що Замовник у тендерній документації зазначає, що інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій цієї статті, надається в довільній формі. Нова редакція ч. 3 ст. 17 говорить, що Учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті. Тобто, що змінилось? Від Замовника, взагалі не вимагають передбачати у ТД, вимогу щодо надання інформації про відсутність підстав ст. 17 (до учасника). Натомість, учаснику встановлюють конкретні дії(в обхід вимог ТД замовника) підтверджувати відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону. В якому вигляді підтверджувати відсутність підстав - не встановлено. Однак, ми пам’ятаємо, що ця частина також містить таку інформацію: «Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель». При цьому, дуже важливим є й інформація що зазначена у ч. 5 ст. 17 (Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.) Тобто, що це означає, на мою думку? Якщо, учасник документально підтвердить відсутність підстав передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону, шляхом завантаження їх у свою пропозицію(до кінцевого строку подання тендерних пропозицій), то Замовник не може вимагати у переможця документального підтвердження відсутності підстав передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону, опираючись на ч. 5 ст. 17 Закону (Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.) Якщо, не вдаватись у подробиці, то електронна система закупівель – це визначення згідно ЗУ «Про публічні закупівлі» ( читаєм статтю 1), а публічна інформація – виходить із ЗУ «Про доступ до публічної інформації»( читаємо статтю 1). Тобто, документально підтверджена інформація про відсутність підстав передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону і є публічною інформацією (окрім частини 2 ст. 17, мабуть). Тільки тут є одна проблема, якщо учасник( переможець) в іншому тендері завантажить ці документи в пропозиції, но не завантажить їх у наш тендер, то замовник не зможе його дискваліфікувати, а якщо дискваліфікує, то учасник користуючись цим поясненням(якщо воно вірне), зможе легко його оскаржити. Оскільки вираз, що містить в ч. 5 ст. 17 Закону «публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель» не містить ступеню конкретизації, а значить вважається в будь якому місці в електронній системі закупівель. Є також і така думка, що ч. 5 ст. 17 Закону, стосується публічної інформації, що міститься у відкритих реєстрах або на порталі дата.гов.юа (Тобто яка перенесена учасником з реєстру в електронну систему закупівель. Но без наявності її в реєстрі чи відкритих даних ця довідка не може бути застосована до ч. 5 ст. 17 Закону). Однак, виникає питання, чому у ч. 3 ст. 17 Закону, зазначено саме ті документи, які не містяться у відкритих реєстрах на день прийняття Закону, а ч.6 ст. 17 містить вимоги до Переможця ( формулювання аналогічне до того як це було зі старою редакцією Закону)? Де окрім документів, що зазначені у ч. 3 ст. 17, додалась ще й відсутність підстав по корупційним порушенням, які містяться у відкритому реєстрі. Тобто до учасника ставляться вимоги надання тих документів, що не містяться у реєстрі та у формі відкритих даних, а до переможця, ще й 2 документа, які містяться у реєстрі, але Замовник не може вимагати інформацію по корупційним порушенням, оскільки вона нівелюється ч. 5 ст. 17 Закону. Може бути, також, що вираз «публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупів» написали в Законі ,через довідку про заборгованість за податками, що публікується відповідно до Наказу МЕРТУ та МІНФІНУ від 17.01.2018 № 37/11., а виходить, що цей вираз відносяться не тільки довідки, але й до інших документів.
Володимир
Навіщо залишати в кінці статті хеш-теги, якщо по ним неможливо знайти подібні статті?! Прохання реалізувати такий пошук.