16.07.2024 Ірина Литвинчук

Чому скарга не подана до АМКУ

Що робити коли допустили помилку при оплаті скарги?

Прозора та ефективна закупівля - це закупівля без будь яких порушень норм законодавства. Подання скарги до Антимонопольного комітету під час здійснення публічної закупівлі допомагає учасникам захистити свої права у випадках несправедливих умов конкуренції, невідповідності пропозицій учасників або інших порушень законодавства про публічні закупівлі. Це допомагає забезпечити чесну конкуренцію та справедливість у проведенні тендерів.

Випадків порушень, через які може бути подана скарга, багато, починаючи від дискримінаційних умов тендерної документації або нерівного ставлення до учасників, закінчуючи конфліктом інтересів.

Сьогодні хочемо надати відповіді на ті звернень від скаржників, що найчастіше отримували протягом червня.

Роль Прозорро у системі подачі скарги до АМКУ

Процес подання скарги є автоматизованим в системі. Чернетка скарги та платіжне доручення по оплаті за скаргу формуються системою автоматично. 

ДП “Прозорро” ніяким чином не втручається в цей процес, а лише зберігає кошти, сплачені за подання скарги, до моменту прийняття рішення органу оскарження.

Якщо статус скарги “Задоволена” або “Частково задоволена” - кошти повертаються назад скаржнику.

Якщо статус скарги “Не задоволена” - кошти автоматично перераховуються до Державного бюджету України, згідно пункту 4 Постанови 292

Це відбувається після оприлюднення органом оскарження повного рішення по скарзі на веб-порталі.

Випадки не подання скарги до Антимонопольного комітету

Причин може бути декілька:

1. Закінчився термін подачі скарги;

2. Було допущено помилку під час оплати скарги.

Отже, розберемо варіант із допущенням помилки при оплаті.

Як відомо, подання за подання скарги справляється  плата, розмір якої встановлений постановою КМУ від 22.04.2020 №292. 

Оплата за скаргу здійснюється через особистий кабінет учасника на майданчику. Скаржник має створити скаргу, після чого здійснити оплату (за сформованим платіжним дорученням)  із зазначенням правильного призначення платежу. Якщо все буде зроблено правильно, то після ідентифікації платежа системою скарга повинна відобразитись на майданчиках та на веб-порталі Prozorro, а також з'явитись в кабінеті Органу оскарження.

Зверніть увагу, якщо під час оплати у призначенні платежу було здійснено помилку - скаргу не буде передано до АМКУ і в системі не сформується її реєстраційна картка. 

Що вважається помилкою у призначенні платежу під час подання скарги

У призначенні платежу скаржник має вказувати ідентифікатор скарги, який був присвоєний системою. Він складається з ідентифікатору закупівлі, та додаткових літр або цифр в кінці.  Наприклад:
UA-2024-06-28-001446-a.b1;
UA-2024-06-28-008138-a.b1;
UA-2024-06-28-005830-a.c1.

Даний набір символів є латинськими літерами. Тобто, якщо ви вручну вводите ідентифікатор скарги в призначення платежу, обов’язково переведіть клавіатуру на латинську розкладку (тобто має бути обрана англійська мова).
Якщо символи “А”, “а”, “с” тощо, будуть введені на латинській розкладці (українською мовою), система автоматично зчитає це як помилку у призначенні платежу та реєстраційна картка скарги не буде сформована, а значить Орган оскарження не зможе її розглядати. 
Також, якщо замість символу “.” ви поставили “,” чи будь який інший символ, або навіть просто пробіл - це також буде вважатись помилкою. 
При цьому, ви отримаєте назад кошти, сплачені за скаргу, протягом 2-х робочих днів.

Що робити якщо було допущено помилку під час здійснення оплати за скаргу

Термін подачі скарги є обмеженим, тож не зволікайте. 

  • скасуйте помилково сплачену скаргу через особистий кабінет;
  • створіть нову скаргу;
  • сплатіть нову скаргу за новим платіжним дорученням, що сформується;
  • перевірте чи з’явилась ваша скарга на порталі;
  • очікуйте на повернення коштів за помилково сплачену скаргу.

Помилково сплачена скарга залишається в чернетці в особистому кабінеті на майданчику у кабінеті скаржника. Її необхідно скасувати та створити нову скаргу, ще раз прикріпити до неї документ та здійснити оплату по новому платіжному дорученні, що буде сформовано автоматично. Кожна окрема скарга оплачується окремою платіжкою, пам’ятайте про це.

Кошти, які списались з вашого рахунку, за помилковою скаргою, будуть автоматично повернені скаржнику впродовж 2-х робочих днів, як помилково сплачений платіж.
Гроші повернуться на реквізити для повернення, що були вказані при здійсненні оплати, тому важливо правильно їх вказати. Не потрібно додатково звертатись до ДП «Прозорро» для повернення коштів.

Чому не повернулись гроші за скаргу

Випадки, в яких кошти повертаються скаржнику після розгляду скарги:

- скаргу задоволено;
- скаргу частково задоволено;
- скаргу залишено без розгляду у випадку, якщо замовником відповідно до Закону з урахуванням цих особливостей усунуто порушення, зазначені в скарзі;
- прийнято рішення про припинення розгляду скарги у випадку, якщо замовником відповідно до Закону з урахуванням цих особливостей усунуто порушення, зазначені в скарзі;
- оплата отримана після періоду подачі скарг; 
- неправильна сума оплати за скаргу;
- здійснено кілька однакових оплат, в такому разі всі інші оплати, окрім однієї, повернуться на рахунок скаржника протягом 2 робочих днів.  

Зверніть увагу, що кошти, які підлягають поверненню скаржнику, будуть автоматично перераховані на його рахунок протягом 2-х робочих днів, тому не потрібно одразу після прийняття органом оскарження відповідного рішення дзвонити чи писати ДП “Прозорро” з проханням повернути кошти.         

Випадки, коли кошти не повертаються скаржнику, а перераховуються до Державного бюджету України:

- відмова в задоволенні скарги;
- залишення скарги без розгляду в разі, коли:

  1. суб’єкт оскарження подав скаргу щодо того самого порушення, у тій самій процедурі закупівлі та з тих самих підстав, що вже були предметом розгляду органу оскарження і щодо яких органом оскарження було прийнято відповідне рішення;
  2. скарга не відповідає вимогам частин другої — п’ятої та дев’ятої статті 18 Закону;
  3. до дня подання скарги замовником прийнято рішення про відміну тендеру чи визнання його таким, що не відбувся, відміну переговорної процедури закупівлі, крім випадку оскарження будь-якого з таких рішень;

- припинення розгляду скарги у разі, коли суб’єкт оскарження подав скаргу щодо того самого порушення, у тій самій процедурі закупівлі та з тих самих підстав, що вже були предметом розгляду органу оскарження і щодо яких органом оскарження було прийнято відповідне рішення або скарга не відповідає вимогам частин другої — п’ятої та дев’ятої статті 18 Закону та зазначені обставини були встановлені органом оскарження після прийняття скарги до розгляду.

Зверніть увагу, що кошти, які не підлягають поверненню скаржнику, будуть автоматично перераховані до Державного бюджета України протягом 2-х робочих днів.   

Порада для скаржників

У призначенні платежу за скаргу рекомендуємо копіювати ідентифікатор скарги, сформований системою, а не прописувати його власноруч. Це допоможе уникнути будь яких помилок та неточностей, і як наслідок ви збережете свій час і нерви.

Відслідковуйте зміну статусу розгляду скарги в системі  і якщо є підстави для повернення коштів за скаргу, то звертайтесь до ДП Прозорро лише, якщо після  оприлюднення рішення органу оскарженння прошло більше 2-х робочих днів, а кошти на рахунок не повернулись. Також враховуйте строки проведення міжбанківських переказів.

Тематичні статті:

Що потрібно знати про подання та оплату скарги;
Шаблон на оплати скарги;
Типові помилки при складанні скарг;
Шаблон для повернення кошті за скаргу, якщо кошти не повернулись через 2 робочі дні.

оплата скарг, скарга, скаржник,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.