01.10.2020 Ніна Абаімова

На бізнес-сніданку: аномально низька ціна

виклад бізнес-сніданку щодо АНЦ

Щодо аномально низької ціни до нас надходить безліч запитань, і ми, щоб задовольнити ваш запит провели бізнес-сніданок, на якому прояснили вагомі моменти, зокрема, що робити учаснику, якщо система визначила ціну його пропозиції як аномально низьку, як це відбувається, які можуть бути обгрунтування АНЦ. До вашої уваги — виклад цього бізнес-сніданку. 

Аномально низька ціна—ціна, менша на 40 або більше % від середньоарифметичного значення ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону та/або менша на 30 або більше % від наступної ціни ТП за результатами аукціону. Аномально низька ціна визначається електронною системою автоматично, коли на торги приходять не менше двох учасників, які подали свою тендерну пропозицію щодо предмета закупівлі чи його частини, у день визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Прикметно, функціонал аномально низької ціни працює лише в конкурентних процедурах, тобто у спрощених закупівлях його нема.

Як відбувається визначення АНЦ та строки подання обгрунтування

Коли система визначає ціну пропозиції учасника аномально низькою, учасник має надати протягом одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції обгрунтування у вільній формі щодо цін або вартості відповідних товарів/робіт та послуг, які надаються згідно з його пропозицією.

У цей час для учасника спрацьовує індикатор, на сайті з'являється повідомлення про необхідність завантаження до зазначеного часу обгрунтування аномально низької ціни. У повідомленні зазначається, про який показник йдеться і з огляду на нього учасник може надавати обгрунтування АНЦ. Оскільки, система автоматично самостійно визначає, що ціна є аномально низькою, учасник не має чекати якихось дій замовника для того, щоб завантажити таке обгрунтування. А після підсвічення його пропозиції в системі, протягом визначеного строку завантажити інформацію-обгрунтування, чому ціна нижча, ніж визначені ціни інших учасників.

Що учасник може зазначити в обгрунтуванні?

Обгрунтування АНЦ може містити інформацію про досягнення економії завдяки застосованому технологічному процесу, наявність сприятливих умов, за яких учасник може здійснити поставку товару або надати послуги (до цього ж відноситься спеціальна цінова пропозиція, тобто знижка учасника), отримання учасником державної допомоги згідно з законодавством. Важливо для учасника, обгрунтовуючи АНЦ своєї пропозиції, проводити аналіз ринку.

Найпоширеніші підстави, які зазначають учасники для обгрунтування АНЦ:

  • застосування  інноваційних технологічних рішень, ефективних  методів, які забезпечують значну економію у порівнянні з конкурентами, або будь-які інші виняткові сприятливі умови, які доступні для учасника під час виконання договору;

  •  економічні особливості виробничого процесу, способи, якими виконується робота/надаються послуги, особливості залучення працівників, джерела походження матеріалів, обладнання або устаткування, віддаленість від місця поставки, виконання робіт або надання послуг тощо;

  • оригінальність робіт, матеріалів, послуг, які пропонуються учасником;

  • нижчі  ніж зазвичай витрати учасника на виробництво, постачання, підготовку до виконання робіт або ж надання послуг, пов’язані з тим, що учасник уже виконує аналогічний контракт. (Наприклад, вже здійснює поставку таких товарів і може здійснити збільшення об'ємів зі зниженням ціни);

  • інформація щодо економічних, технологічних, організаційних особливостей роботи залучених субпідрядників, якщо їх залучається до виконання робіт чи надання послуг.  

Також учасник, який намагається вийти на новий ринок може свідомо знизити свою ціну, в тому числі  із зменшенням свого прибутку. Це може бути проявом здорової конкуренції, коли учасник намагається зайняти своє місце на цьому ринку. Звісно, при цьому пропозиція має відповідати вимогам тендерної документації. 

Крім цього, іноді причиною аномально низької ціни може бути такий збіг, коли неправильне визначення замовником очікуваної вартості предмету закупівлі призводить до того, що запускається механізм АНЦ, а конкурент користується з ситуації, ставлячи таку ж ціну, як очікувана вартість, - і в такому разі пропозиція учасника буде визначена аномально низькою. 

У цьому випадку можна застосувати як обгрунтування —  зріз середньоринкових цін з покликаннями на джерела інформації.

Водночас, звертаю увагу, що перелік таких підстав не є вичерпним.

Дії замовника після визначення системою АНЦ

Замовник розглядає пропозицію учасника після завершення строку на надання обгрунтування АНЦ і, відповідно до частини 14 статті 29 Закону, приймає наступні рішення:

  • якщо учасник взагалі не надав обгрунтування протягом встановленого періоду часу - відхиляє пропозицію цього учасника.

При цьому, якщо учасник не побачив, що ціну його пропозиції визнали аномально низькою, майданчик не надіслав повідомлення чи учасник не встиг його завантажити, - це не буде підставою для Замовника не відхиляти таку пропозицію.

  • якщо учасник  завантажив обгрунтування АНЦ на другий робочий день — таку пропозицію замовник також має відхилити;

  • якщо учасник надав обгрунтування, яке є неналежним на погляд Замовника,  — він може скористатись своїм правом визначати належність такого обґрунтування і відхилити його тендерну пропозицію з аномально низькою ціною.

Підстава для відхилення в таких випадках передбачена у абзаці 7  пункту 1  частини 1  статті 31 Закону.

Якщо ж належне обґрунтування подано Учасником вчасно, то Замовник розглядає таку пропозицію з АНЦ у звичайному порядку.

Запитання та відповіді на них щодо АНЦ можете переглянути за покликаннями: Аномально низька ціна: відповіді на запитання, У коментарях: ваші запитання та кейси щодо аномально низької ціни та УО

Повний запис бізнес-сніданку — за покликанням

аномально низька ціна, пропозиція, обгрунтування,

Коментарі

Бодя 2020-10-07 14:40:41
спікерка топчик! пацанам сподобалась
Олена 2020-10-05 19:31:18
Коли буде бізнес сніданок вживу скажіть?
Володя 2020-10-05 12:28:35
а ви думаєте що нема цікавішої теми для бізнес-сніданку? Давайте про спрощену