Запровадження «ціни за одиницю»
Вже незабаром, 17 серпня, в електронній системі публічних закупівель України Prozorro та в кабінетах замовників на майданчиках, з’явиться функціонал, що дозволить зазначати вартість цін за одиницю номенклатурних позицій, що входять в склад предмету закупівлі.
Ціна за одиницю - це вартість одиниці предмету закупівлі, що є складовою будь-якої закупівлі в прозорро, зокрема, якщо в лоті (закупівлі) декілька позицій, то це вартість за одиницю кожної позиції. Щоб уявити, як це виглядає, ми можемо просто уявити специфікацію до договору, в якій якраз і зазначається вартість цін за одиницю складових договору.
Функціонал з’явиться у вигляді необов’язкового до заповнення, проте ми радимо почати користуватися ним вже з моменту релізу, адже з часом функціонал стане обов’язковим.
Яка мета запровадження змін?
В першу чергу це можливість відстежувати зміни вартості складових закупівлі та укладеного договору в процесі виконання договору. Для замовника інструмент дозволить в майбутньому більш чітко визначати очікувану вартість предмету закупівлі, а для Керівних організацій розпорядників та Державі відстежувати динаміку змін цін складових предмету закупівлі.
Наприклад, якщо Замовник купує за кодом 03220000-9 - Овочі, фрукти та горіхи, але в закупівлі є Картопля, огірки та фундук, то допоки можна було дивитися лише на вартість підписаного договору в межах всієї закупівлі. Після запровадження функціоналу, з'явиться можливість аналізувати вартість окремо огірків, картоплі та фундуку, так як Замовники і система навчилися їх виділяти у відповідності до наказу Мінекономіки за № 1082. Відповідно, надалі відкриті аналітичні системи, як то bi.prozorro.org, clarity-project.info зможуть налаштувати вивод інформації для отримання зведених статистичних даних. Такою інформацією зможуть користуватися не лише учасники, щоб визначити стратегії своєї політики продажу в Прозорро, а й замовники, які зможуть використовувати таку інформацію, ціни за одиницю, для формування об’єктивно визначеної очікуваної вартості.
Також, хочемо звернути увагу, що ДП «Прозорро» у другому півріччі 2021 року планує разом із ДУ «Відкриті публічні фінанси” завершити інтеграцію із Edata — «Єдиним веб-порталом використання публічних коштів. Інтеграція буде передбачати можливість автоматичного розміщення інформації про укладений договір в кабінеті підприємства-замовника на порталі Edata для спрощення роботи Замовника. При цьому важливим елементом для розміщення інформації на Edata є саме ціна за одиницю.
Як це буде працювати в кабінеті Замовника?
Замовник, в процесі розміщення укладеного договору, як результату проведеної закупівлі, побачить перелік позицій які є складовими закупівлі (лоту), їхню кількість та зможе зазначити ціни за одиницю.
Наприклад (кабінет замовника на майданчику smarttender.biz):
Держзакупівлі.онлайн:
Zakupki.prom:
Інформація про ціни за одиницю буде відображатися на майданчиках, як це показано на картинках нижче
Також ціни за одиницю будуть відображатись на порталі prozorro.gov.ua.
Як ми плануємо спростити завантаження інформації про ціну за одиницю для Замовників
Ми розуміємо, що Замовники, з часу обов’язковості запровадження внесення цін за одиницю можуть стикнутися із додатковим навантаженням. Тому аналізуємо можливості реалізації функції експорту-імпорту специфікацій з excel до електронної системи. Можливий формат реалізації може бути наступним:
1. Замовник при оголошенні закупівлі в складі тендерної документації може розмістити шаблон для експорту в систему в xls форматі з строками номенклатурних позицій, стовпцями “кількість” “Ціна за одиницю”, що будуть відноситися до строк;
2. Учасник-переможець, в процесі підписання договору подасть Замовнику заповнений значеннями шаблон після аукціону, з урахуванням пониження, якщо воно відбулося;
3. Замовник, завантажить узгоджений файл в систему через майданчик, в процесі розміщення укладеного договору, автоматично відбудеться заповнення значень в системі;
4. В разі внесення змін, Замовник зможе вивантажити із системи існуючий файл специфікації, внести зміни по позиціях, відносно яких вони відбулися й завантажити назад в систему. Перевірити значення й опублікувати.
Окрім того ми спільно із департаментом сфери публічних закупівель опрацьовуємо варіант змін до закону, в якому ціни за одиниці в стандартизованому файлі або шляхом заповнення електронних полів системи, буде зобов’язаний подавати переможець процедури закупівлі разом із документами переможця. Замовник зможе зробити перевірку відповідності значень та затвердити й опублікувати при розміщенні договору. Цей варіант майже детально повторює порядок взаємовідносин Замовника та Переможця процедури закупівлі в процесі укладання рамкових угод.
Ми дуже радимо почати користуватися функціоналом та обов’язково повідомляти нам про можливі варіанти зробити функціонал ще зручнішим!
Коментарі