21.07.2025 Діана Лагодна

Закупівля товарів та послуг: чи можна їх поєднувати?

Щоб відповісти на дане питання варто звернути увагу на визначення поняття “товар” в Законі України “Про публічні закупівлі”. Відповідно до п.34 ч.1 ст.1 Закону товари - це продукція, об’єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов’язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів.

Підсумуємо: Закон дозволяє закуповувати товар разом із супутньою послугою, якщо:

  • послуга безпосередньо стосується постачання товару;
  • вартість послуги не перевищує вартість самого товару.

Що робити, якщо послуга дорожча за товар?

У такому разі предмет закупівлі вже втрачає ознаки товару. Якщо вартість такої послуги більша за вартість товару, то її варто закуповувати окремо.

Як закуповувати послуги, що не відносяться до постачання товару?

Що ж стосується інших типів послуг, які не віднесені до постачання, але можуть вважатися супутніми, то їх необхідно закуповувати окремо від товарів.

Чи можна закуповувати якісь супутні послуги у Prozorro market?

У замовників часто виникає питання щодо можливості закупити супутню послугу разом з товаром у Prozorro market, наприклад заправку картриджів до самих картриджів, чи встановлення/монтаж меблів разом з шафами або столами. Проте в електронному каталозі відсутня можливість закуповувати такі послуги. А тому, такі закупівлі варто буде проводити окремо, виходячи з вартісних меж предметів закупівлі.

Ситуація «навпаки»: закупівля послуги, яка включає товар

Іноді ситуація може бути протилежною, коли замовник закуповує послугу і в межах неї хоче закупити певний товар (комплектуючі до авто при його технічному обслуговуванні чи якісь інші витратні матеріали). Відповідно до п.21 ч.1 ст.1 Закону послуги - це будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), лізинг, а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт, поточний ремонт з розробленням проектної документації.

Законодавство не передбачає можливості поєднати ці закупівлі в одну, а тому це знову будуть різні закупівлі, окремо на товари і окремо на послуги.

Робота на майданчику

Замовники, що вже проводили закупівлі знають, що при публікації річного плану на майданчику та безпосередньо при оголошенні закупівлі можна зазначити лише один код ДК 021:2015, що відповідає даному предмету закупівлі. 

А тому при плануванні закупівель замовник повинен чітко визначити що він закуповує: товар чи послугу і відповідно до цього визначити код ДК 021:2015 для проведення конкретної закупівлі.

Наприклад, при закупівлі книжкових шаф варто використати код ДК 021:2015 “39120000-9 - Столи, серванти, письмові столи та книжкові шафи”, а от їх монтаж вже буде закуповуватися окремою послугою по коду ДК 021:2015 “45420000-7 - Столярні та теслярні роботи”.

Практична порада

При визначенні предмета закупівлі важливо чітко орієнтуватися на його домінуючу складову за вартістю та змістом. Це допоможе уникнути порушень при звітуванні, плануванні та під час перевірок (зокрема, з боку ДАСУ).

Діана Лагодна,

фахівчиня відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupivli.Pro

вибір коду дк, товар, закупівля послуг,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.