31.07.2023 Радник в сфері державних закупівель

Відповідаємо на питання про закупівлю лікарських засобів з урахуванням змін до Особливостей від 11.07.2023

Як відомо, 11.07.2023 набули чинності тринадцяті зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених  постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), внесені постановою  КМУ від 07.07.2023 № 686 (далі — Постанова № 686).

Питання № 1

Лікувальному закладу необхідно закупити лікарські засоби у кількості 96 найменувань на очікувану вартість 1 500 000,00 грн за кодом ДК 021:2015 33600000-6 «Фармацевтична продукція». Із них 36 найменувань увійшли до обов’язкового переліку лікарських засобів, закупівля яких, відповідно до Постанови № 686, здійснюється шляхом проведення запиту ціни пропозиції (використанням електронного каталогу).

Чи обов’язково ділити предмет закупівель, щоб провести окремо закупівлю через Прозорро Маркет (ЗЦП) та відкриті торги з Особливостями? Чи не буде порушенням, якщо замовник проведе одну процедуру закупівлі відкриті торги з Особливостями на всі найменування?

Відповідь експерта

Постановою № 686 передбачено доповнити Особливості пунктом 111 , зокрема, такого змісту:

«111 .У разі коли замовники, які є закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, здійснюють закупівлі лікарських засобів та медичних виробів за переліком згідно з додатком, вартість яких становить або перевищує 50 тис. гривень, такі закупівлі здійснюються з використанням електронного каталогу відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 75, ст. 2407), з урахуванням положень, визначених цими особливостями…».

Звертаємо увагу, що зазначена норма є імперативною. Якщо ви як замовник підпадаєте під дію пункту 111 Особливостей, вам потрібно здійснювати закупівлі окремих позицій, визначених у Переліку лікарських засобів та медичних виробів, що є додатком до Особливостей (далі — Перелік), шляхом проведення запиту ціни пропозиції. Для закупівлі інших позицій, які не входять до Переліку, ви можете провести процедуру відкритих торгів або так само скористатися електронним каталогом та провести запит цінових пропозицій.

Питання № 2

Планується тендер на закупівлю лабораторних реактивів, пробірок тощо. Деякі групи позицій ідуть по різних ДК, деякі позиції є в переліку (згідно з Постановою № 686). Як визначати цей поріг у 50 тисяч — сумарно чи по кодах ДК?

Відповідь експерта

Якщо ви замовник, який підпадає під дію пункту 111 Особливостей, вам потрібно здійснювати закупівлі окремих позицій, визначених у Переліку, шляхом проведення запиту ціни пропозиції. Для закупівлі інших позицій, які не входять до Переліку, ви можете провести процедуру відкритих торгів або так само скористатися електронним каталогом та провести запит цінових пропозицій.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 2 розділу II  Порядку визначення предмета закупівлі (далі — Порядок визначення) лікарські засоби визначаються за показником третьої цифри Єдиного закупівельного словника. При цьому під час здійснення закупівлі медичних виробів предмет закупівлі визначається відповідно до пункту 3 розділу I Порядку визначення за показником четвертої цифри ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника, оскільки медичні вироби відносяться до товарів. Але не забувайте також додатково визначати і зазначати код національного класифікатора НК 024:2023 «Класифікатор медичних виробів». Тобто в разі закупівлі лікарських засобів код ДК визначається по третій цифрі, а в разі закупівлі медичних виробів — по четвертій, потім закупівля «сумується» по кожному окремому коду.

Питання № 3

Якщо оголошувати ЗЦП, можу оголосити декілька різних позицій, що підпадають під один код ДК чи кожну позицію з переліку робити окремо?

Відповідь експерта

Якщо декілька різних позицій з Переліку підпадають під один код ДК, ви можете провести одну закупівлю через запит ціни пропозиції всіх цих позицій або кожну позицію закуповувати окремо, але в будь-якому разі визначення предмета закупівлі відбувається за одним кодом ДК та закупівля проводиться з дотриманням вартісних меж саме по коду ДК. Нагадаємо, що пунктом 6 Особливостей передбачено, що замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями.

 

Також рекомендуємо ознайомитися із статтею « Усе, що потрібно знати про визначення предмета закупівлі: частина друга».

Читайте також статтю « Алгоритм закупівель лікарських засобів та медичних виробів за переліком для окремих замовників з використанням каталогу з 11.07.2023».

постанова 1178, медичні закупівлі,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.