Особливості проведення закупівель на допорогові суми
Якщо з процедурами закупівлі згідно Закону більш-менш зрозуміло, адже весь перелік можливих процедур закупівель наведений в статті 13 нової редакції Закону. То що робити і як закуповувати, якщо річна вартість предмета закупівлі допорогова. Тож давайте розберемось, як проводити закупівлі на допорогові суми згідно нової редакції Закону
Що таке допорогова вартість предмета закупівлі
Допорогова вартість предмета закупівлі це вартість від 1 копійки до "порогів" (вартості, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 Закону), а саме:
- для замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;
- для замовників, визначених пунктом 4 частини першої статті 2 Закону (“монополістів”), за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.
А тепер давайте розберемось, як можна закуповувати на такі допорогові суми.
Річна вартість предмета закупівлі до 50 тис. грн
Якщо річна вартість предмета закупівлі є меншою за 50 тис. грн, то у Замовника є вибір, він сам обирає як закуповувати.
Це може бути:
- спрощена закупівля (до 13 травня 2022 року допорогова закупівля) відповідно до Наказу ДП "Прозорро" №10 від 19.03.2019 (зі змінами);
- закупівля через Prozorro Market;
- публікація звіту про договір про закупівлю.
При цьому спрощена закупівля до 50 тисяч грн є не дуже тривалою, адже період уточнень складає лише 3 робочих дні, а період подання пропозицій - 2 робочих дні. Також перевагами спрощеної закупівлі є те, що вона може дати максимальну конкуренцію та зниження ціни. Детальніше про те, як проводиться спрощена закупівля можна прочитати в інструкції за посиланням або ж статті 14 Закону.
При публікації звіту про договір про закупівлю Замовник самостійно шукає постачальника, укладає з ним договір і потім публікує звіт про це в системі.
Закупівля через Прозорро Маркет є найпростішою в даному випадку, адже потрібно просто з особистого кабінету на майданчику перейти в Прозорро Маркет, обрати та замовити товар і підписати договір з Постачальником. Звіт про цей договір опублікується в системі автоматично. Детальніше про закупівлі через Прозорро Маркет в статті Е-каталог в Прозорро - інтернет магазин для державних замовників
Річна вартість предмета закупівлі від 50 тис. грн до “порогів”
Якщо річна вартість предмета закупівлі становить від 50 тис. грн до порогів* (*вартості, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 Закону), то у Замовника є можливість провести спрощену закупівлю або купити в Прозорро Маркет.
Підстави для звітування замість спрощеної закупівлі
Проте є випадки, коли все-таки можна замість спрощеної закупівлі чи закупівлі через Прозорро Маркет опублікувати звіт про договір про закупівлю. Проте, це можливо лише у виключних випадках, а саме:
1) якщо було двічі відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників. По аналогії з підставою для проведення переговорної процедури закупівлі, технічні та якісні характеристики не повинні змінюватись;
2) якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання. Якщо мова йде про:
витвір мистецтва;
договір з переможцем архітектурного конкурсу;
відсутність конкуренції на ринку;
необхідність захисту прав інтелектуальної власності;
укладення договору про закупівлю з постачальником "останньої надії" на постачання електричної енергії або природного газу;
3) якщо існує нагальна потреба в закупівлі у зв’язку із:
неможливливістю дотримання замовниками строків для проведення спрощеної закупівлі;
При цьому потрібно мати якесь обгрунтування, чому саме неможливо дотриматись строків проведення спрощеної закупівлі. Наприклад, негайна ліквідація прориву труби тощо.оскарженням прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника після оцінки тендерних пропозицій учасників, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендеру, що оскаржується;
Тут мова йде саме про тендерну процедуру. Раніше були випадки, коли закупівля затягувалась через оскарження в АМКУ, а Замовник не мав запасів товару тощо і відповідно не мав можливості його купити не порушуючи Закон
Наразі це питання вирішиться, адже тепер, поки тендер оскаржується (на етапі після аукціону), Замовник може укласти прямий договір і опублікувати про це звіт. Сума такого договору не має перевищувати 20 % очікуваної вартості тендеру, що оскаржується.розірванням договору про закупівлю з вини учасника на строк, достатній для проведення тендеру, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі про закупівлю, який розірваний з вини такого учасника.
Ще один випадок, коли у Замовника могли виникати проблеми - якщо Постачальник не виконував свої зобов’язання і відповідно договір розривали. Тоді Замовник лишався без товару/роботи/послуги та без можливості їх законно закупити до завершення нового терміну.
4) якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у постачанні додаткового обсягу товару у того самого постачальника.
Дана підстава аналогічна до тієї, що є підставою для переговорки, при цьому загальна вартість такого постачання не повинна перевищувати 50 відсотків ціни договору про закупівлю. І при цьому Замовник має надати докузи того, що в разі зміни постачальника замовник був би вимушений придбати товар з іншими технічними характеристиками, що призвело б до виникнення несумісності, пов’язаної з експлуатацією і технічним обслуговуванням.
5) якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника.
Така закупівля у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю. Загальна вартість таких робіт чи послуг не має перевищувати 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного після проведення тендеру/спрощеної процедури.
6) якщо здійснюється закупівля послуг з адвокатської діяльності;
7) якщо закупівля товарів і послуг здійснюється у підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю.
Замовник повинен мати обгрунтування настання події, що є підставою для укладання прямого договору. Адже такі закупівлі можуть бути під більш пильною увагою громадськості та контролюючих органів.
Коментарі