09.10.2023 ДП "Прозорро"

Prozorro Market - інтернет магазин для державних замовників

Детальний опис функціонування Е-каталогів (оновлення статті 09.10.2023)

Що таке Prozorro Market

Електронний каталог Prozorro Market – систематизована база актуальних пропозицій товарів постачальників. Ця база формується та наповнюється адміністраторами е-каталогу централізованими закупівельними організаціями. 

Замовники можуть використовувати електронний каталог для відбору постачальника товару (товарів).

На підставі яких нормативно-правових актів діє Prozorro Market та хто може купувати товари в е-каталозі

Постанова КМУ № 1178 від 12.10.2022р. “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування” (надалі ꟷ Особливості) визначає, коли саме замовники можуть використовувати е-каталог  Prozorro Market:

Як альтернативу закупівлі без використання електронної системи. Так пунктом 11 Особливостей передбачає, що для здійснення закупівель товарів, вартість яких є меншою ніж 100 тис. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів.

Як альтернативу відкритим торгам з особливостями. Пунктом 10 Особливостей визначено, що придбання замовником товарів, вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, здійснюється, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі. Відповідно до п. 12 Особливостей, у разі здійснення закупівлі товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. гривень, з використанням електронного каталогу, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822.

Постанова КМУ № 822 від 14.09.2020 р. визначає Порядок формування та використання електронного каталогу (надалі - Порядок)  ꟷ з урахуванням вартісних меж, встановлених Особливостями.

Як купити товари через електронний каталог Prozorro Market


Для того, щоб працювати з електронним каталогом, потрібно зареєструватись на одному з майданчиків:

Наразі в електронному каталозі можна закуповувати єдиним методом закупівлі - шляхом запиту ціни пропозицій постачальників.

Відповідно до змін Постанови 1178, від 01.09.2023р. пряма закупівля через е-каталог не здійснюється.

Поговоримо більш детально про запит ціни пропозицій.

При закупівлі через запит ціни пропозицій, замовник не готує тендерну документацію та не проводить розгляд пропозицій.

Для здійснення запиту ціни, Замовник обирає профіль товару і створює запит пропозицій ціни від постачальників.

У запиті потрібно вказати:

 • необхідну кількість товару;

 • строки та місце поставки (графік поставок);

 • спосіб оплати.

Також Замовник може завантажити до закупівлі свій проєкт договору або скористатись шаблоном. Постачальники отримують запрошення участі у процедурі електронною поштою і протягом не менш як 2 робочих днів подають свої пропозиції.

Система визначає переможця автоматично.

Схематично алгоритм запиту ціни пропозицій виглядає так:

Важливо! При закупівлі через запит ціни пропозицій відповідно до п. 10, 12 Особливостей Замовник має публікувати звіт про виконання договору, укладеного за результатами закупівлі та зміни до такого договору у разі їх наявності.

Яка роль ЦЗО в Prozorro Market

Централізовані закупівельні організації є адміністраторами електронного Prozorro Market. Давайте розберемось, що це означає.

Адміністратор Prozorro Market – юридична особа, що:

 • визначає товарну номенклатуру та структуру е-каталогу;

 • створює профілі товарів;

 • проводить кваліфікацію постачальників та аналізує на відповідність їх пропозиції через систему управління е-каталогом.

В Prozorro Market максимально спрощена задача для державних замовників, адже вони не повинні проводити кваліфікацію постачальників, перевіряти їх документи тощо, все це зробить за них ЦЗО

Наразі адміністраторами є 3 централізовані закупівельні організації:

 • ДП «Медичні закупівлі України» - займаються закупівлями медичних засобів;

 • ДУ «Професійні закупівлі» - займаються закупівлями всіх  інших товарів, окрім медичних;

 • ЦЗО «Українські спеціальні системи» - займаються закупівлями комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення.


Що таке профіль товару?

Найпростіше це описати як набір технічних характеристик товару аналогічно технічним умовам на торгах. Наприклад, є профіль товару папір для друку, щільність 80 г, білизна 100%. У цьому профілі можуть міститись пропозиції кількох постачальників. Запит ціни пропозицій оголошувати потрібно саме у профілі товару. Постачальники його бачать і подають свої пропозиції.


* В постанові 822 слова “профілів товару”  замінено словами “специфікацій товару”, згідно з  Постановою КМ № 677 від 04.07.2023

Як стати Постачальником товарів через Prozorro Market

Як вже було написано вище, відбір постачальників в Prozorro Market здійснює ЦЗО.

ЦЗО  публікує оголошення про проведення відбору постачальників до е-каталогу та перелік умов їх відбору на веб-порталі Уповноваженого органу (prozorro.gov.ua).

* В постанові 822 слова “профілів товару”  замінено словами “специфікацій товару”, згідно з Постановою КМ № 677 від 04.07.2023

Для того, щоб стати постачальником Prozorro Market подати заявку на кваліфікацію до оголошення про відбір постачальників у категорію товарів, яку ви плануєте продавати на державному маркетплейсі. Таку заявку можна подати через кабінет постачальника на одному з авторизованих електронних майданчиків, які працюють з е-каталогом:

Для того, щоб успішно пройти кваліфікацію, потрібно підтвердити досвід постачання товарів з тієї категорії, до якої ваша організація подає заявку. Учасник відбору може самостійно обрати найбільш зручний для себе спосіб підтвердження досвіду, зазначений в оголошенні про відбір.

Протягом 10 робочих днів після оприлюднення заявки учасником відбору, ЦЗО має розглянути її та оприлюднити результати кваліфікації. У разі, якщо постачальник не пройшов кваліфікацію, він може подати заявку повторно у те саме оголошення. Діє оголошення про відбір до 3-х років. Весь цей час постачальники можуть подавати свої заявки на кваліфікацію в електронний каталог Prozorro Market.

Схематично алгоритм кваліфікації постачальника в е-каталог виглядає так:


Які тарифи діють на Prozorro Market

Подача заявок та кваліфікація постачальників безплатна. Постачальники Prozorro Market сплачують не за участь у торгах, а комісію за використання електронного каталогу, що розраховується від суми договору на момент його укладання:

 • 3% від суми договору при вартості закупівлі до 50 тис. грн;

 • 2% – до 200 тис. грн;

 • 1% – понад 200 тис. грн.

Для замовників використання електронного каталогу Prozorro Market безкоштовне.

Історична довідка:

Пілотний проєкт електронного каталогу Prozorro Market стартував 01 березня 2019 року, коли  ДП «Прозорро», ДУ «Професійні закупівлі», ДП «Медичні закупівлі України» та представники електронних майданчиків підписали Меморандум щодо реалізації даного проекту.

Також Наказом ДП "ПРОЗОРРО" № 25 від 20.10.2022 затверджено Інструкцію з використання Prozorro-market.

е-каталог, закупівлі, закупівля ліків, допорогові закупівлі, звіт про укладений договір,

Коментарі

Сергій 2021-02-15 11:32:13
Державна установа має кошторис на придбання паперу на суму 160000 грн. Ця сума розбита помісячно на 9 місяців (до кінця року). Нам потрібно проводити спрощену закупівлю чи можливо (і чи це буде законно) купувати товар на приват маркеті?
Ліля 2021-06-01 14:50:26
Сергій, закупівля через прозорро маркет є заміною спрощеної, тому можна купувати через маркет
Юлія
Професійно і зрозуміло написана стаття. Дякую.
Антоніна
На якому етапі закупівлі через е-каталог створюється план закупівлі?
Олександр
Ліля, а в плануванні тип процедури ми обираємо без застосування електронної системи обо звіт про укладений договір? Заздалегідь дякую
Ліля
Антоніна, до проведення закупівлі або ж до укладання договору, коли Ви будете знати вартість товарів, що закуповуватимете
Ірина
Якщо в е-каталозі є декілька пропозицій товару з однаковими характеристиками, однак за різними цінами. Портібно обов’язково обирати товар з найнижчою вартістю? Чи можна дорожчий, однак продавець з нашого міста?
Олександр 2020-08-04 10:49:07
Ірина, любой
Надія
Доброго дня! Просимо надати роз’яснення як правильно закуповувати товари через е-Каталог, оскільки кожного разу коли закуповується той чи інший товар відбувається якась невідповідність. Наприклад у річний план вносимо закупівлю «Дизельне пальне», Прозорро Маркет формує звіт з назвою закупівлі «Нафта та дистиляти» (це на майданчику Е-тендер). Повна невідповідність у найменуваннях, звернувшись на майданчик сказали скасовувати звіт. Але звідки замовник може передбачити, який саме предмет закупівлі сформує система, при тому при всьому, що у замовника немає доступу до виправлення того ж предмету закупівлі чи іншої інформації. Наступний випадок, уже проаналізувавши ситуацію, врахували те що система автоматично ставить предмет закупівлі з назви коду CPV, закупили через е-Каталог «Офісне устаткування та приладдя інше», звісно в річний план внесли відповідну закупівлю з таким же найменуванням, але, при формуванні звіту Прозоро Маркет, невідомо звідки, зазначив предмет закупівлі «Офісне устаткування та приладдя інше. Клейка стрічка канцелярська». Дуже цікаво чому саме клейка стрічка канцелярська підтягнулась в найменування із 25 позицій товарів, які закуповуються. Що нам робити, знову скасовувати звіт? Надайте, будь ласка, конкретні роз’яснення як працювати замовникам з е-Каталогом. Не можемо зрозуміти чому в системі Прозорро, проаналізувавши сформовані системою звіти у інших замовників, інформація заповнена у звітах різна? У одних звітах у найменуваннях закупівлі «Нафта та дистиляти» у інших «Бензин», у конкретній назві закупівлі у деяких звітах зазначено «Нафта та дистиляти (бензин)» у інших без назви «Нафта та дистиляти» просто «Бензин». Телефонуємо на майданчик, відправляють на Прозорро, фахівці з Прозорро відправляють на майданчик, телефонуємо на Прозоро Маркет відправляють або на Прозорро або на майданчик за консультаціями. А у висновку, при перевірці перевіряючими органами, відповідальність нестиме хто – звичайно ЗАМОВНИК. ПРОСТО ЖАХ!!!
Галина
Добрий день. Чи можна здійснити закупівлю товарів через е-каталог,якщо сума перевищує 50 тис.грн але не перевищує граничну 200 тис.?
Катерина
Доброго дня! Яка доля електронних каталогів на сьогодні з огляду на наступі обставини?: 1. пілотний проект завершився чи ні? 2. не визначено структуру, порядок формування та використання Е-каталогів КМУ ( вимога ч. 15 ст 11 діючого ЗУ). Чи можна користуватись каталогом Замовникам в розумінні закону?