04.02.2025 Ірина Литвинчук

Оголошення закупівлі з ПДВ та без ПДВ

Порада щодо того, як краще оголошувати закупівлі в системі Прозорро

Оголошувати закупівлі у системі Prozorro можна як з ПДВ, так і без нього. Однак не всі замовники розуміють, які наслідки мають обидва сценарії. У статті розглянемо обидва варіанти закупівель.

Що таке ПДВ

Податок на додану вартість (ПДВ) — це непрямий податок, який  входить в ціну товарів (робіт, послуг), та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець.

Розміри ставок податку визначає Податковий Кодекс України. Ставки податку встановлюються в таких розмірах:

  • 20 відсотків — стандартна ставка;
  • 7 відсотків — застосовується до певних лікарських засобів, медичного обладнання тощо;
  • 0 відсотків — застосовується до визначених операцій, перелік яких наведено у статті 195 Податкового Кодексу України.

Як відбувається оцінка пропозиції в системі

Коли замовник оголошує закупівлю без ПДВ, то й оцінка пропозицій учасників відбувається також без ПДВ. А якщо замовник оголошує закупівлю з ПДВ, то оцінка пропозицій буде з ПДВ. 

Аби забезпечити рівні умови, незалежно від податкового статусу учасників, слід оцінювати подані пропозиції без ПДВ. 
Наведемо приклад у закупівлі UA-2024-12-28-000991-a, де: 

  • замовник є платником ПДВ;
  • очікувана вартість закупівлі оголошена без ПДВ;
  • є три учасники, з яких двоє – платники ПДВ.

Навіщо замовникам оголошувати закупівлі без ПДВ

       1.  Замовнику-платнику ПДВ вигідніше, аби до нього також прийшов платник ПДВ. В   цьому випадку ми рекомендуємо оголошувати закупівлі без ПДВ.

Для замовника, що сплачує ПДВ,  важливо отримати податковий кредит зі своєї закупівлі, оскільки на його розмір зменшиться фактична витрата коштів, сплачених за отримані товари, надані послуги чи виконані роботи.

      2.   Для забезпечення однакового підходу  оцінювання пропозицій  іноземних та вітчизняних учасників , ми також рекомендуємо оголошувати закупівлі без ПДВ, оскільки і іноземні постачальники не сплачують ПДВ.  А це означає, що ціна товару, що пропонує вітчизняний учасник, буде вища на ставку ПДВ.

Крім того, якщо замовник придбаває товари або послуги від іноземного постачальника, тобто нерезидента, який не зареєстрований платником ПДВ в Україні, замовник не може скористатися податковим кредитом за такими операціями. 

Водночас під час оцінки нецінових критеріїв можна врахувати вартість розмитнення та акцизних зборів, якщо ви вже з досвіду попередніх закупівель певні, що постачальником певного виду товару будуть нерезиденти.

Хто такі нерезиденти

Нерезиденти — юридичні особи, які створені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства іншої держави.

Відповідно до частини 2 статті 5 закону України “Про публічні закупівлі”  вітчизняні та іноземні учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах. 

Несплата податку при придбанні товару або послуги у нерезидента регулюється кількома нормативно-правовими актами, зокрема, Податковим кодексом України, Законом України " Про податок на додану вартість", Постанова Кабінету Міністрів України № 1130 від 27.12.2010. Також іншими актами та роз'ясненнями Державної податкової служби, згідно з якими, якщо нерезидент не є платником ПДВ в Україні (наприклад, він не зареєстрований як платник ПДВ), то в замовника (платника ПДВ) не виникає права на податковий кредит за такою операцією.

Приклад закупівель оголошених у різний спосіб

Так в системі Prozorro виглядає закупівля, оголошена з урахуванням ПДВ:

А так виглядає закупівля оголошена без урахування ПДВ:

У яких випадках варто оголошувати закупівлю з ПДВ

Для замовників, які не є платниками ПДВ, та не очікують нерезидентів можна оголошувати закупівлю з ПДВ.
Замовник самостійно має визначати, оголошувати закупівлю з ПДВ чи без ПДВ. Головне — керуватись положеннями статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», в якій визначено, що одним із принципів здійснення державних закупівель є добросовісна конкуренція серед учасників та їх недискримінація. А поки що, і перший, і другий варіант буде правильним. 

Як відображати закупівлю в річному плані

Радимо в річному плані відображати повну вартість з урахуванням ПДВ для того, аби учасники розуміли, які кошти заклав замовник в цю закупівлю, та для розуміння бюджету замовника. 

Як відображати ціну договору про закупівлю

В проєкті договору у розділі «Ціна договору» можна передбачити варіант «ціна договору становить ______ грн з ПДВ/без ПДВ», щоб потім обрати потрібний варіант з урахуванням статусу переможця, визначеного системою.
Незалежно від того як оголошувалась та оцінювалась закупівля, під час оприлюднення звіту про її результати, треба зазначати ціну договору з урахуванням податкового статусу учасника-переможця: 
для платників ПДВ - з ПДВ;
для ФОПів - без ПДВ.

Висновки
Ми радимо замовникам оголошувати свої закупівлі з очікуваною вартістю без урахування ПДВ.  А план закупівлі оголошувати з урахуванням ПДВ та інших зборів і платежів. Саме в плані доцільніше зазначати повну ціну, яка буде закладена на закупівлю, для розуміння повного обсягу бюджету замовника.  Виходить, що в закупівлі та в плані до цієї закупівлі у вас будуть різні суми, і це нормально.

Наприклад, ДП “Прозорро” давно користується саме таким способом проведення закупівель. Ось закупівля, в якій очікувана вартість при оголошенні процедури була вказана без ПДВ — 200 000 грн. А якщо перейти до плану цієї закупівлі, то побачимо, що його було оголошено на суму 240 000 грн, тобто із закладеною сумою 20% ПДВ.
пдв, оголошення, ставка ПДВ,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.