25.03.2021 Олег Блінов

Демпінг на закупівлях газу: як захиститися замовнику

інформація про те, як вберегтися від демпінгу на закупівлях газу

Статтю підготував експерт-аналітик Центру громадського моніторингу та досліджень Олег Блінов для  Dozorro 

Цьогорічна зима принесла багато клопотів із закупівлею енергоносіїв. Насамперед через те, що більшість бюджетних установ, організацій та підприємств тепер повинні закуповувати електроенергію через відкриті торги та спрощені закупівлі. Придбання пального та паливної деревини теж рідко проходить гладко – на ринку висока конкуренція, тож і на замовників в АМКУ скаржаться частіше. Відповідно, укладання договорів затягується. Проте чи не найбільш проблемними для замовників цієї зими стали закупівлі природного газу. І навіть не стільки через труднощі під час проведення самих процедур закупівель, як під час виконання укладених за їх результатом контрактів на постачання газу.

У Законі України «Про публічні закупівлі» є суттєві обмеження щодо внесення змін до договорів про закупівлю. Зокрема, істотні умови угоди не можна коригувати після її підписання і до того моменту, коли всі сторони виконають свої зобов’язання в повному обсязі. Із цього правила є 8 винятків — їх визначає частина 5 статті 41. Згідно з одним із них, ціну за одиницю товару можна збільшити:

  • пропорційно до 10% у випадку коливання ціни на ринку
  • без збільшення загальної суми договору
  • не частіше, ніж 1 раз на 90 днів (однак ця умова не поширюється на закупівлі бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії).

Проблеми з неправомірним застосуванням цієї норми закону виникають вже не перший рік. Коли замовник та постачальник неодноразово підвищують ціну за одиницю товару після підписання договору, вони фактично спотворюють результат аукціону. 

Як за допомогою додаткових угод підвищують ціну на газ

Цього січня до мене звернулися кілька замовників щодо цього питання, тож я вирішив дослідити поточну ситуацію в таких тендерах. І не дарма. Я проаналізував закупівлі природного газу в листопаді та грудні 2020 року в Хмельницькій області і виявив, що до 43-ьох щойно укладених договорів у січні-на початку лютого вже внесли зміни щодо збільшення ціни газу. Ба більше, є замовники, які за кілька тижнів встигли укласти вже по 8 таких додаткових угод.

5 замовників із найбільшою кількістю додаткових угод на збільшення ціни

Номер закупівлі

Замовник

Кількість внесених змін до договору

UA-2020-11-17-009851-c

Комунальне некомерційне підприємство "Білогірська центральна районна лікарня"

8

UA-2020-11-18-011651-c

Білогірська селищна рада

8

UA-2020-11-09-002604-b

Хмельницький національний університет

6

UA-2020-11-11-003529-c

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області

6

UA-2020-12-08-016218-c

Шепетівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 ім. М.Островського

6


До прикладу,  Білогірська селищна рада уклала договір на закупівлю газу 28 грудня 2020 року. І вже з 11 по 27 січня 2021 року вона підписала 8 додаткових угод з ТОВ «КАСТУМ» на підвищення ціни. Як наслідок, природний газ, який спочатку згідно з договором коштував 4100 грн за 1000 куб. м, тепер обійдеться сільраді в 8782,28 грн за 1000 куб. м. Тобто ціна зросла аж на 114%. Аналогічна ситуація склалася і з  закупівлею природного газу Комунальним некомерційним підприємством «Білогірська центральна районна лікарня». Замовник 28 грудня 2020 року уклав договір із ціною 4100 грн за 1000 куб.м. Але після 8 додаткових угод, на початок лютого ціна виросла вдвічі — до 8200 грн за 1000 куб. м.

Завдяки додатковим угодам, замовники з постачальниками підіймали демпінгову ціну за результатом аукціону до більш-менш ринкової. Але в таких випадках нівелюється сенс тендерної закупівлі. Виходить, що учасникам не треба боротися на тендері — досить виставити максимально низьку ціну і перемогти. А потім вже за погодженням з замовником підвищити її до прийнятного для себе рівня.

Чудово описує всю абсурдність такої ситуації  закупівля природного газу Гуківської сільської ради. Учасник ТОВ «СЕРВІС ГРУПП ЛТД» за результатом аукціону запропонував ціну 6084 грн. за 1000 куб.м. Система Prozorro визначила її як аномально низьку. Однак учасник одразу подав обґрунтування, у якому стверджував, що його ціна цілком ринкова. Замовник врахував цю інформацію і 15 січня все ж уклав договір із “СЕРВІС ГРУПП ЛТД”. Та вже за кілька днів сторони підписали дві додаткові угоди — ціна зросла із 6084 грн до 7326,90 грн за 1000 куб. м. Жодної поставки газу за нижчою ціною постачальник так і не здійснив.

У чому полягає порушення?

Подібне збільшення ціни не лише нівелює мету конкурентної закупівлі як відбору найбільш економічно вигідної пропозиції. Найчастіше такі дії замовників є неправомірними. Адже згідно з законом, підставою для збільшення ціни в договорах може бути саме коливання ціни товару на ринку (в сторону підвищення чи зниження). І саме постачальник має підтвердити такі зміни відповідним документом.

Переважно постачальники надають замовникам довідки, які інформують лише про середньоринкову ціну товару за певний період. Проте відмінність ціни договору від середньоринкової не є підставої для її підвищення. Причиною може слугувати лише коливання. Приміром, спочатку ринкова ціна товару була 100 грн за одиницю, а постачальник звернувся до замовника, коли вона зросла вже до 200 грн. Фактично, відбулось коливання ціни в сторону збільшення на 100%.

Часто виникає питання, а коли треба зафіксувати початкову ціну: станом на дату подання пропозиції учасника, дату визначення переможця чи дату підписання договору про закупівлю? На мою думку, цей варто зробити в момент укладання угоди. Бо якщо на той час ціна не влаштовує постачальника, він може відмовитися від контракту.

Я проаналізував аналогічні закупівлі в системі Prozorro замовників Хмельницької області та інформацію щодо роздрібних цін реалізації природного газу з веб-сторінки найбільшого постачальника області ТОВ «ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ ЗБУТ». І такого значного коливання цін на ринку знайти не вдалося. Вони зростали в межах 10-20%, але аж ніяк не на 70-100% за один місяць.

То що ж робити замовникам?

Найчастіше замовники погоджуються на такі дії без особливого бажання. Постачальники часто змушують замовників укладати додаткові угоди, погрожуючи, що вони не виконуватимуть умови договору або узагалі розірвуть його. А це знову новий тендер та час на його проведення. Хто ж хоче посеред зими залишитися без постачальника газу?

Проте закон «Про публічні закупівлі» дає замовникам низку можливостей боротися з таким шантажем. 

По-перше, погоджуватися на зміну істотних умов договору про закупівлю — це право, а не обов’язок замовника. Виходячи зі змісту статті 188 Господарського кодексу України та статей 651, 652 ЦК України, зміна умов договору про закупівлю або його розірвання можлива лише за згодою сторін (якщо інше не передбачено законом або самим договором) чи за рішенням суду.

У разі розірвання договору про закупівлю з вини учасника, замовник на час проведення нового тендера має право:

  • одразу укласти угоду на суму в межах 20% розірваного договору (якщо ці 20% становлять менше 200 тис. грн);
  • оперативно провести скорочену переговорну процедуру закупівлі на суму в межах 20% розірваного договору (якщо ці 20% перевищують 200 тис. грн).

Тож на час проведення нових відкритих торгів чи спрощеної закупівлі замовник не залишиться без постачання газу.

Крім цього, доцільно встановити в тендерній документації вимогу щодо надання переможцем закупівлі забезпечення виконання договору в розмірі до 5% вартості договору. Тоді постачальники будуть уважніші до цінової політики на аукціоні — адже розумітимуть, що у випадку невиконання умов виграного договору вони втратять кілька десятків тисяч гривень.

Крім цього, замовник може законно відмовити учаснику від участі нових торгах, якщо попередній договір розірвали з вини цього постачальника.  

І насамкінець, замовникам варто відповідально ставитися до внесення таких змін до істотних умов договору. Адже в майбутньому це може призвести не лише до адміністративної відповідальності (стаття 164.14 КУпАП), а й до можливого позбавлення волі через вчинення кримінального правопорушення, як це було з керівником «Комбінату міського господарства» Дрогобицької міської ради.

закупівля газу,

Коментарі

Наталія 2021-04-13 17:55:16
Доброго дня. Поясніть, будь-ласка, як нам діяти у такій ситуації. Договір на постачання газу підписано 25.01.2021. Постачальник двічі підвищив ціну: з 25.01.2021 на 10 % ( ріст відносно ціни на момент подання пропозиції в грудні) та з 01.02.2021 на 3,7% на підставі довідок ТПП про середньозважену ціну на ринку природного газу за даними Української енергетичної біржі. Договором передбачено зміну ціни пропорційно рівню коливань на ринку. Потім на ринку спостерігалось зниження. Але з 1.04.2021 постачальник наполягає на черговому збільшенні ціни на 9%, мотивуючи тим, що його ціна постачання газу на сьогодні занизька (6149 грн. за 1000 куб.м.). На підтвердження надає довідку ТПП про приведену вартість газу на європейських хабах на 1.04.2021 (наприклад німецький хаб NCG – 9467,43 грн.). Згідно умов договору нову вартість ми маємо порівнювати з попередньою довідкою ТПП, де була визначена середньозважена ціна на ринку станом на 28.01.2021 (8222 грн.). Математично – ріст 15 %. Але ж, якщо порівнювати нову вартість з вартістю на хабах станом на 28.01.2021 за даними УЕБ (німецький хаб NCG – 10279,55 грн.), то росту не має, а навпаки зниження на 7,9%. Середньозважена ціна на ринку на сьогодні також нижча порівняно з 28.01.2021. Ми про це відповіли постачальнику, але він обурений і наполягає на підвищенні ціни. Які наші дії? Чи можемо ми застосувати довідку ТПП на 1.04.2021 про приведену ціну на європейських хабах? Чи розривати договір? Дякую.
Тетяна 2021-04-15 14:47:27
Наталія, це ситуація, коли учасник вважає себе на коні, але варто посилатися саме на умови договору закупівлі і діяти відповідно до його умов в частині його розірвання.
Тетяна 2021-04-06 16:52:55
Закупівлю природного газу і електричної енергії не потрібно було виділяти із рамок обмежень ст.41 Закону. Законотворці самі створили учасникам умови для майже щоденного перегляду цін, торгово промислова палата працює на учасників, які за один місяць можуть тричі і навіть більше разів підвищувати ціни в межах 10 відсотків і як працюють - порівнюють ціни день до дня, в кращому випадку - подекадно, і результат- 3 - 5 додаткових угод до договорів із захмарними цінами і замовники відбиваються як можуть і живуть в постійних стресах від вседозволеності учасників. Ініціюйте зміни до Закону і поставте цих ліцензіатів в нормальні рамки, тоді замовники подякують вам
Валентина 2021-10-20 19:54:23
Тетяна, повністю вас підтримую!!!
Дмитро 2021-04-02 14:31:45
Автори от таких дописів, нажаль, жодних практичних та дієвих порад не дають. Так пишуть собі сяке таке, що ну дуже далеко від реалій, типу можна в межах закону, а не роблять так бо у замовника низька кваліфікація. Закон не дає замовнику жодних адекватних та оперативних механізмів у таких ситуаціях. Банківська гарантія – то для «великих» закупівель. На дріб’язок шукати і вмовляти доводиться. «У разі розірвання договору про закупівлю з вини учасника» - вину учасника хто встановить. Моніторингу, що напишите на нашу думку винен? А ще ДКСУ є. І там своя «поважна думка».
Марина 2021-03-28 15:17:13
Цікаво, чим керується автор сатті, коли пише про можливість "оперативно провести СКОРОЧЕНУ переговорну процедуру закупівлі на суму в межах 20% розірваного договору (якщо ці 20% перевищують 200 тис. грн)"? Хіба при закупівлі природного газу можливе укладення договору за скороченими строками по результатам проведення переговорної процедури ?
Миколай 2021-03-29 10:39:07
Марина, авток цілком правий. Якщо ви уважно ознайомитесь зі ст.40 Закону, то побачите норму п.3 ч.2. : "якщо у замовника виникла нагальна потреба здійснити закупівлю у разі: розірвання договору про закупівлю з вини учасника на строк, достатній для проведення тендера, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі про закупівлю, який розірваний з вини такого учасника. Застосування переговорної процедури закупівлі в такому випадку здійснюється за рішенням замовника щодо кожного тендера;". Щоб обрати "Нагальну потребу", то потрібно і тип процедури обирати: "Переговорна сорочена". Головне відразу у Річному плані обрати цей тип процедури.