17.04.2025 Медіаресурс професійних закупівель

Чи може замовник не застосовувати вимоги щодо локалізації товару, якщо країною походження такого товару є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі?

Чи може замовник не застосовувати вимоги щодо локалізації товару, якщо країною походження такого товару є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі?

Темою цього матеріалу від Медіаресурсу професійних закупівель стане порядок застосування винятку щодо застосування вимог Закону про локалізацію товару, який передбачений пунктом 3 Особливостей:

Положення пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону не застосовуються замовниками у разі:
здійснення замовником закупівлі товарів, робіт чи послуг, якщо країною походження таких товарів (зокрема, якщо набуття замовником у власність таких товарів передбачається за результатом виконання робіт чи надання послуг) є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі, укладеної 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, з якою Україна уклала інші міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, що містять положення про державні закупівлі, у тому числі угоди про вільну торгівлю, або країна, яка є учасником Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”.

Замовники нас запитують, чи можна не застосовувати норми щодо локалізації, якщо країною походження товару є одна з країн, яка є стороною Угоди про державні закупівлі. Для відповіді на це питання нам необхідно розглянути алгоритм здійснення закупівель  локалізованих товарів.

Алгоритм здійснення закупівель  локалізованих товарів

Так, пунктом 6-1 Розділу Х “Прикінцеві та перехідні положення” Закону передбачено, що при закупівлі товарів, яка входять до переліку, визначеного цим пунктом, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, замовник здійснює закупівлю товарів, визначених підпунктом 2 цього пункту, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує встановлений поріг, у 2025 році це 25 відсотків.

Тут виникає питання – а на якому етапі здійснення закупівлі замовник приймає рішення про застосування або про незастосування норм щодо локалізації?

Якщо замовник здійснює закупівлю товарів, які входять до переліку, визначеного пунктом 6-1 Розділу Х Закону, і очікувана вартість дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, замовник повинен застосовувати норми пункту 6-1. Наявність цих умов є безумовною підставою для застосування норми щодо локалізації при здійсненні такої закупівлі, а це означає, що замовник при формуванні тендерної документації повинен встановити вимоги щодо локалізації. 

Таким чином, замовник вказує в тендерній документації, що він буде розглядати пропозиції лише щодо товарів, які внесені до переліку локалізованих товарів, і учасники повинні у складі тендерної пропозиції надати наступні документи:

  • або довідку у довільній формі із зазначенням відомостей про запропонований товар. В довідці має бути зазначена ідентична інформація до тієї, що визначена в переліку локалізованих товарів за посиланням https://prozorro.gov.ua/page/localisation, а саме: назва товару, найменування виробника товару, код РНОКПП / ЄДРПОУ виробника товару та ID товару.
  • або скриншот з інформацією про запропонований товар з переліку локалізованих товарів за посиланням https://prozorro.gov.ua/page/localisation, на якому відображена наступна інформація: назва товару, найменування виробника товару, код РНОКПП / ЄДРПОУ виробника товару та ID товару; або фото з інформацією про запропонований товар з переліку локалізованих товарів за посиланням https://prozorro.gov.ua/page/localisation, на якому відображена наступна інформація: назва товару, найменування виробника товару, код РНОКПП / ЄДРПОУ виробника товару та ID товару.
  • копію сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) щодо виробника, продукція якого пропонується таким учасником, або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності;

Для предметів закупівлі, які належать до колісних транспортних засобів додатково: 

  • копію сертифікату типу обладнання (або сертифікату типу транспортного засобу) чи сертифікату відповідності транспортних засобів або обладнання, чи сертифікату відповідності щодо індивідуального затвердження, в якому зазначено місцезнаходження виробника колісного транспортного засобу в Україні, виданий органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання, який відповідно до законодавства призначений Мінінфраструктури, чи свідоцтва про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI), що входить в структуру ідентифікаційного номера колісного транспортного засобу (VIN), виданого національною організацією України, уповноваженою на ведення реєстрації та присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI).

Так виглядають вимоги щодо закупівлі товару, який підпадає під визначені критерії – наявний в переліку та з очікуваною вартістю 200 тисяч гривень і вище.

В той же час, поряд з вимогами щодо необхідності підтвердження наявності встановленого ступеня локалізації, в тендерній документації замовник передбачає, що в закупівлі застосовуються встановлені законодавством винятки з цієї норми. Так, учасники можуть пропонувати товари без підтвердженого ступеня локалізації, якщо запропонований товар є походженням з країни, яка є стороною Угоди про державні закупівлі. В такому випадку учасник для доведення факту походження товару з такої країни повинен надати сертифікат про походження товару (пункт 3 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженого Постановою КМУ від 2 серпня 2022 р. № 861).

І тільки вже на етапі розгляду пропозиції учасника, який запропонував товар походженням з такої країни, замовник приймає рішення про застосування чи не застосування винятку, передбаченого пунктом 3 Особливостей, до тендерної пропозиції конкретного учасника. При розгляді тендерної пропозиції такого учасника замовник перевіряє наявність сертифікату про походження товару замість документів, що подаються для локалізованих товарів.

Висновок

На етапі підготовки тендерної документації замовник теоретично не має уявлення про те, які товари будуть запропоновані учасниками – походженням з України чи з інших країн. Саме тому, для товарів з переліку пункту 6-1 Розділу Х Закону, очікувана вартість яких становить або перевищує 200 тисяч гривень, замовник встановлює вимоги щодо підтвердження наявності ступеня локалізації. А виняток, передбачений пунктом 3 Особливостей, замовник застосовує вже щодо конкретної пропозиції конкретного учасника, який запропонував товар, що підпадає під цей виняток.

Вдалих Вам закупівель!

локалізація, Закон України про публічні закупівлі, тендерна документація,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.