31.03.2023 Ірина Литвинчук

Черговий кейс по Моніторингу Державної Аудиторської Служби України на практиці

дослідження практики моніторингу ДАСУ у публічних закупівлях

Аналіз дотримання державними замовниками норм законодавства у сфері публічних закупівель (далі — моніторинг) відбувається під час проведення закупівель, укладення договору та протягом його дії. За здійснення моніторингу відповідає — Державна Аудиторська Служба України (далі — ДАСУ) та її міжрегіональні територіальні органи. 


Ми досліджуємо практику ДАСУ і хочемо поділитися цікавим кейсом, що виник під час моніторингу однієї закупівлі. Оскільки даний випадок може бути не поодиноким - ознайомившись із матеріалом, сподіваємось, що замовники будуть враховувати цю інформацію, аби уникнути подібних помилок при роботі з публічними закупівлями в системі Prozorro.


Отже розберемо проведення моніторингу на конкретній закупівлі UA-2022-11-02-003796-a

Підстави для проведення моніторингу

Виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель

Висновок про наявність або відсутність порушення законодавства:

За результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення вимог пункту 17 частини другої статті 22 Закону та пунктів 28, 44 Постанови №1178. 

За результатами розгляду тендерної пропозиції ПП СЕВЕРИН-Н встановлено порушення частини другої пункту 41 Постанови №1178 та відповідно до пункту 3-7 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону. 

Інформація про результати моніторингу:

За результатами моніторингу встановлено, що на порушення пункту 17 частини другої статті 22 Закону та пункту 28 Постанови №1178 в ТД Замовника не зазначено такі відомості як посада посадової особи замовника, уповноваженої здійснювати зв'язок з учасниками. Також, встановлено, що Замовником у Додатку 2 ТД вимагається від учасників документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених частинами першою і другою статті 17 Закону, що призвело до порушення пункту 44 Постанови №1178, де зазначено, що Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених в абзаці першому цього пункту, крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу четвертого цього пункту. 

Також, за результатами моніторингу встановлено, що Замовником у Додатку 7 ТД для документального підтвердження наявності досвіду виконання аналогічного договору вимагається надання учасником сканкопії з оригіналів аналогічного договору (про який вказана інформація у таблиці), який виконувався у 2019 - 2022 роках зі всіма додатками до нього та документів, що підтверджують його повне виконання, а саме: акти виконаних робіт, довідки про вартість виконаних робіт та витрат. Учасником процедури закупівлі ПП СЕВЕРИН-Н у складі своєї тендерної пропозиції надано довідку про підтвердження досвіду виконання аналогічних договорів б/н та б/д, в якій зазначено договір підряду від 18.10.2021 №30, укладеного з Управлінням комунального господарства Коломийської міської ради на суму 1220000,00 грн., однак надано акти приймання виконаних будівельних робіт (ф.КБ-2в) на суму 788000,00 грн, тобто не в повному обсязі виконання договору. Слід при цьому зауважити, що Замовником наголошено вимогу надання учасником сканкопії з оригіналів аналогічного договору (про який вказана інформація у таблиці). 

Також, Замовником у Додатку 5 ТД для підтвердження наявності в учасника обладнання та матеріально-технічної бази вимагається надати довідку, в якій включається обладнання та матеріально-технічна база, що буде використовуватися при виконанні робіт, а саме: автомобілі бортові, навантажувачі, екскаватори, компресори, котки дорожні тощо. Учаснику необхідно підтвердити наявність основних машин та механізмів для виконання робіт наступними документами:

- копії техпаспортів або свідоцтв про державну реєстрацію транспортних засобів;

- бухгалтерську довідку за підписом керівника або головного бухгалтера про знаходження основних засобів на балансі підприємства для машин, механізмів та техніки, яка не підлягає державній реєстрації.

Якщо учасник буде використовувати обладнання, машини, механізми тощо, відповідно до договорів оренди, або лізингу, або послуг, або інше, що визначене законодавством України, то учасник у складі пропозиції для підтвердження вказаної інформації у вищезазначеній таблиці надає сканкопії з оригіналів договорів оренди, або лізингу, або послуг тощо та копії техпаспортів до них. При цьому, вказані договори мають бути чинними протягом строків надання послуг. Учасником ПП СЕВЕРИН-Н у складі своєї тендерної пропозиції надано довідку про наявність обладнання та матеріально-технічної бази б/н та б/д, в якій зазначено екскаватор, автомобіль бортовий, дорожній коток, навантажувач, трактор, віброплощадка компресор, молоток відбійний, трамбівка, пилка дискова електрична та бетонозмішувач, однак, учасником не надано копії техпаспортів або свідоцтв про державну реєстрацію транспортних засобів та бухгалтерську довідку за підписом керівника або головного бухгалтера про знаходження основних засобів на балансі підприємства для машин, механізмів та техніки, яка не підлягає державній реєстрації. Також, Замовником у пункті 1 Розділу 3 "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції" вимагається надати учаснику Проєкт договору, підготовлений у відповідності з Додатком 9 до тендерної документації, який повинен бути заповнений стороною договору (без зазначення ціни), підписаний уповноваженою особою Учасника і містити печатку (у разі наявності). Учасником ПП СЕВЕРИН-Н у складі своєї тендерної пропозиції надано проєкт договору, в якому у пункті 3.1 зазначено, що ціна цього договору становить 2827782,00 грн. без ПДВ, тобто зазначено суму договору. Таким чином, на порушення частини другої пункту 41 Постанови №1178 та відповідно до пункту 3-7 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, Замовник не відхилив тендерну пропозицію ПП СЕВЕРИН-Н як таку, що не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 Закону та Постанови №1178 вимогам до учасника відповідно до законодавства.

Що ж сталось?

Коротко про те, які саме порушення було виявлені в тендері:

Замовником в тендерній документації не зазначив посаду уповноваженої особи що здійснює зв’язок з учасниками;

Замовник у тендерній документації вимагає від учасника документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених частинами першою і другою статті 17 Закону, хоча дана інформація вже зазначена в електронних полях системи

Не всі надані скан копії договорів учасника (а саме лише 2 із 3-х наданих) були виконані в повному обсязі;

Учасником не надано копії техпаспортів або свідоцтв про державну реєстрацію транспортних засобів та бухгалтерську довідку за підписом керівника або головного бухгалтера про знаходження основних засобів на балансі підприємства для машин, механізмів та техніки, яка не підлягає державній реєстрації; 

Учасником у складі своєї тендерної пропозиції надано проєкт договору, в якому у пункті 3.1 зазначено суму договору, хоча на відміну від вимог - договір мав бути без зазначення суми.

Порада від Prozorro

Замовники, коли ви перевіряєте учасника на етапі кваліфікації, треба бути дуже уважним до деталей та запевнитись, що ця пропозиція відповідає вашим же умовам документації. Адже, як ми бачимо, будь які помилки, значні або незначні, можуть стати підставою для моніторингу та в ході перевірки бути порушенням. 

дасу, моніторинг,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.