10.01.2019 Світлана Панаіотіді

Банківська гарантія в публічних закупівлях – як бути

Блог Державного уповноваженого Антимонопольного комітету України

Тендерне забезпечення: забезпечення пропозиції
Тендерна гарантія, як оформити правильно
Як уникнути помилок при оформленні забезпечення тендерної пропозиції

Тендерне забезпечення: забезпечення пропозиції

Відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» забезпеченням тендерної пропозиції, а саме: наданням забезпечення виконання зобов’язань перед Замовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, є гарантія

Останнім часом, ми стикаємось із тим, що велика кількість банківських гарантій не відповідають умовам тендерної документації та слугують підставою для відхилення пропозиції постачальника, а іноді і призводять до відміни торгів. 

Отже, ця тема є дуже важливою і я вважаю за потрібне пояснити. 

У відповідності до ст. 24 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиції вимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умови його надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається постачальнику. 

Розмір забезпечення тендерної пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення торгів на закупівлю робіт та 3 відсотки - у разі проведення торгів на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією. 

Отже, Замовник самостійно в тендерній документації визначає конкретний розмір забезпечення тендерної пропозиції. 

Збільшились випадки надання постачальниками торгів у складі тендерних пропозицій банківських гарантій, відповідно до яких, у разі настання гарантійного випадку, банк гарантує сплатити Замовнику будь-яку суму, у розмірі, що не перевищує розмір забезпечення тендерної пропозиції, а не конкретно визначену суму, встановлену замовником. 

Тендерна гарантія, як оформити правильно

Тендерною документацією передбачено, що розмір забезпечення тендерної пропозиції становить 100 мільйонів гривень. Постачальник надає в складі своєї пропозиції банківську гарантію, в якій зазначено, що у разі настання гарантійного випадку, банк гарантує сплатити Замовнику будь-яку суму у розмірі, що не перевищує суму 100 мільйонів гривень. 

В даному випадку, банківська гарантія не відповідає умовам тендерної документації, оскільки передбачає можливість сплати банком будь-якою суми до 100 мільйонів, що може бути навіть 1 гривнею. 

Що робити? 

1)       Замовникам - в тендерній документації потрібно встановлювати саме те, що ви очікує отримати і розглядати та оцінювати пропозиції постачальників виходячи з того, що ви вимагали своєю тендерною документацією та що надано постачальником. 

Пропозиція постачальника має відповідати всім умовам тендерної документації. 

2)       Постачальникам  - у  випадку, якщо умовами тендерної документації було встановлено чіткий розмір забезпечення тендерної пропозиції, то у випадку надання вами в складі пропозиції банківської гарантії з формулюваннями «будь-якої суми до…» або «суми, що не перевищує…» вашу пропозицію, скоріше за все, відхилятимуть. Чому скоріше за все? У випадку, якщо скарг до Колегії АМКУ не буде – це повністю ризик та відповідальність Замовника. У випадку, якщо надійдуть скарги з цього приводу, Колегія прийме рішення про невідповідність такої банківської гарантії вимогам тендерній документації. Тож, пильнуйте ваші банківські гарантії.

Як уникнути помилок при оформленні забезпечення тендерної пропозиції

Замовникам - пильнувати умови тендерної документації та пам’ятати, що тендерна пропозиція має відповідати вимогам тендерної документації, а отже, те, що ви передбачаєте, те ви і отримаєте. 

Постачальникам - пильнувати тексти банківських гарантій, які ви отримуєте та подаєте у складі тендерної пропозиції.

І наостанок, я дуже сподіваюсь, що спільними зусиллями нам вдасться внести зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо встановлення норми, яка передбачить можливість усунення порушень протягом 24 годин, до яких віднести якраз банківську гарантію. 

Вдалих вам закупівель.

Першоджерелом даного матеріалу є  https://liga.net

банківська гарантія, постачальник, замовник, тендерне забезпечення, тендерна документація,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.