Комп’ютери та комп’ютерні сервери
Нецінові критерії
Статтею 29 Закону України «Про публічні закупівлі» змінено підходи до встановлення критеріїв і методики оцінки тендерних пропозицій, у тому числи із застосуванням нецінових критеріїв оцінювання у приведеній ціні.
Лист-роз’яснення Мінекономіки щодо нецінових критеріїв оцінки від 02.04.2021 № 3304-04/20327.
Про «нецінові критерії» на Infobox Prozorro.
Зазначайте екологічні вимоги в спеціальних відкритих електронних полях тендерної документації. Такі поля відкриті на усіх закупівельних майданчиках з травня 2023 року.
Відео підказка: визначаємо екологічні вимоги до предмету закупівлі
Інструкція користувача по застосуванню електронних полів для закупівлі з екологічними вимогами
Показники та вимоги згідно Технічного регламенту для перевірки пропозиції
Якщо закуповується ноутбуки, стаціонарні комп'ютери і монітори, принтери і багатофункціональні пристрої, замовник керуючись пунктом 5 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» та статтею 7 Закону України «Про енергетичну ефективність» може встановити вимогу щодо екологічного маркування І типу.
Екологічне маркування І типу – перевірена та точна інформація щодо загальної екологічної переваги продукції в межах конкретної категорії. Принципи та методи екологічного маркування І типу встановлені ДСТУ ISO 14024:2018 (ISO 14024:2018, IDT).
На кожну категорію розробляється окремий стандарт екологічного маркування якій визначає екологічні характеристики і переваги товару, матеріалу чи виробу враховуючи його складники, технічні характеристики, показники якості і безпеки та впливи під час виробництва і використання. Є найбільш надійним методом встановлення і підтвердження відповідності екологічним характеристикам з рекомендованих Європейською комісією.
Стандарти екологічного маркування І типу визначають більш кращий показник енергоефективності для енергоспоживчої продукції у поєднанні з вимогами до хімічної безпеки, ресурсоефективності, ремонтопридатності (придатності до модернізації) та продовженого строку служби. При встановлені вимог щодо екологічного маркування І типу рекомендується попередньо провести аналіз ринку шляхом проведення попередніх ринкових консультацій з виробниками і імпортерами продукції у спосіб визначений пунктом 4 статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі». Враховуючи велику долю імпорту енергоспоживчих продуктів варто скористатись міжнародним реєстром органів екологічного маркування І типу Global Ecolabelling Network. Органи які мають міжнародне визнання мають позначення GENICES що свідчить про успішне проходження міжнародного аудиту і підтвердження відповідності програми екологічного маркування вимогам ISO 14024:2018. На офіційних сайтах органів екологічного маркування розміщується реєстр виданих сертифікатів або сертифікованої продукції які можна використати для перевірки даних щодо сертифікації та правомірності застосування екологічного маркування І типу.
Приклад закупівлі ноутбуків: оголошення UA-2020-10-29-007922-c
Замовник: Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів України
Предмет закупівлі: ноутбуки (ДК 021:2015:30210000-4: Машини для обробки даних (апаратна частина)
Вимоги тендерної документації Замовника: Ноутбуки повинні відповідати вимогам екологічних критеріїв на дану категорію продукції, встановленим відповідно до стандарту ДСТУ ISO 14024:2018 для вітчизняного виробника (або еквіваленту цього стандарту для виробника іншої країни). Для підтвердження встановленої вимоги Учасник у складі тендерної пропозиції надає копію сертифіката відповідності екологічним критеріям програм екологічного маркування І типу або ліцензійну угоду на право застосування такого маркування (наприклад TCO Certified, Blu Angel Ecolabel, EU Ecolabel, Eco Mark Program, Nordic Swan або інших що мають міжнародне визнання) та допускається надання посилання на зазначену інформацію щодо запропонованої моделі товару у форматі відкритих даних.
Приклад закупівлі багатофункціональних пристроїв: оголошення UA-2021-05-14-000889-b
Замовник: Державне підприємство «Українські спеціальні системи» в інтересах Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України
Предмет закупівлі: Багатофункціональні пристрої (формату А4) (ДК 021:2015:30230000-0: Комп’ютерне обладнання)
Вимоги тендерної документації Замовника: БФП повинні відповідати вимогам екологічних критеріїв на дану категорію продукції, встановленим відповідно до стандарту ДСТУ ISO 14024 для вітчизняного виробника (або еквіваленту цього стандарту для виробника іншої країни). Для підтвердження встановленої вимоги Учасник у складі тендерної пропозиції надає копію сертифіката відповідності екологічним критеріям програм екологічного маркування І типу або ліцензійну угоду на право застосування такого маркування (наприклад TCO Certified, або Blu Angel Ecolabel, або EU Ecolabel, або Eco Mark Program, або Nordic Swan або інших, що мають міжнародне визнання).
Так само як і вимогу щодо екодизайну – вимогу щодо екологічного маркування І типу слід визначати в спеціальних відкритих електронних полях тендерної документації.
Вартість життєвого циклу предмету закупівлі замовник може обрати у якості критерія оцінки цінової пропозиції на заміну традиційного – «ціна», керуючись пунктом 3 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі».
У разі застосування критерію оцінки вартості життєвого циклу до цього критерію крім ціни товару (роботи, послуги) може включатися один або декілька витрат замовника протягом життєвого циклу товару (товарів), роботи (робіт) або послуги (послуг), а саме витрати, пов’язані з:
1) використанням товару (товарів), роботи (робіт) або послуги (послуг), зокрема споживання енергії та інших ресурсів;
2) технічним обслуговуванням;
3) збором та утилізацією товару (товарів);
4) впливом зовнішніх екологічних чинників протягом життєвого циклу товару (товарів), роботи (робіт) або послуги (послуг), у разі якщо їхня грошова вартість може бути визначена, зокрема вплив викидів парникових газів, інших забруднюючих речовин та інші витрати, пов’язані із зменшенням впливу на навколишнє середовище (довкілля).
У разі застосування критерію оцінки вартості життєвого циклу, всі його складові не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Калькулятор ТСО розроблений ВГО “Жива планета” за підтримки проєкту GIZ "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) значно спрощує опанування та використання методики оцінки вартості життєвого циклу. Застосунок має спеціальну формулу для ноутбуків і універсальну яку можна застосувати до інших видів комп’ютерної технікі
Це дружня до користувача математична модель, в яку вже закладена формула розрахунку. Ви можете використовувати його як практичний інструмент розрахунку, вводячи дані щодо предмету закупівлі, обираючи необхідну категорію. За введеними даними Ви отримаєте правильний розрахунок якій дозволить порівняти надані пропозиції та обрати більш економічну пропозицію.
Дізнайся більше про переваги та можливості методу оцінки вартості життєвого циклу на платформі Київської школи економіки через Онлайн модуль "Вартість життєвого циклу: практика застосування в публічних закупівлях" (за посиланням опис і реєстрація).
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.