Як визначити ціну основного договору при застосуванні підпункту 8 пункту 13 Особливостей для закупівлі додаткових робіт
Однією з проблем здійснення публічних закупівель є недосконалість законодавства, яке нерідко полягає у відсутності нормативного визначення понять, які використовуються замовниками. Про одне з таких понять ми поговоримо сьогодні. Мова буде йти про таке поняття як «основний договір», яке вживається в підпункті 8 пункту 13 Особливостей:
8) у замовника після укладення договору про закупівлю виникла необхідність у закупівлі додаткових робіт чи послуг, пов’язаних з предметом закупівлі основного договору, в того самого виконавця робіт/надавача послуг. Можливість і умови виконання таких додаткових робіт чи надання послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, укладеному за результатами проведення закупівлі. Закупівля додаткових робіт чи послуг у того самого виконавця робіт/надавача послуг здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення закупівлі.
Начебто все просто і зрозуміло – під основним договором в цій нормі мається на увазі договір, який попередньо було укладено замовником для закупівлі робіт чи послуг, і після укладання якого у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових робіт чи послуг, пов’язаних з предметом закупівлі такого договору. Проте господарський договір не є сталим явищем, і коли в ньому відбуваються зміни, вся простота і зрозумілість зникають, і з’являються питання.
Сьогодні, у матеріалі Медіаресурсу професійних закупівель, ми розглянемо одне з них – як визначити ціну основного договору про закупівлю при застосуванні підпункту 8 пункту 13 Особливостей? Чи можна застосовувати ціну договору, визначену сторонами в договорі в момент його укладання, чи необхідно враховувати зміни до договору, внесені протягом строку його дії?
Гарний практичний приклад для демонстрації порушення, допущеного при застосуванні норми підпункту 8 пункту 13 Особливостей нам дає один з моніторингів ДАСУ. Отже, розглянемо його уважніше.
Моніторинг UA-M-2024-12-30-000018 в закупівлі UA-2024-12-18-019926-a.
Як Ви вже зрозуміли, замовником здійснено цю закупівлю без використання електронної системи закупівель на підставі підпункту 8 пункту 13 Особливостей, а саме: у замовника після укладення договору про закупівлю виникла необхідність у закупівлі додаткових робіт чи послуг, пов’язаних з предметом закупівлі основного договору, в того самого виконавця робіт/надавача послуг. Можливість і умови виконання таких додаткових робіт чи надання послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, укладеному за результатами проведення закупівлі. Закупівля додаткових робіт чи послуг у того самого виконавця робіт/ надавача послуг здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення закупівлі.
В Обґрунтуванні здійснення цієї закупівлі зазначено, що Замовником за результатами проведення відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі «Капітальний ремонт адміністративної будівлі» укладено договір на закупівлю робіт від 20.01.2023 № 20, загальна вартість якого становить 3 691 007,71 грн, з переможцем торгів Приватним підприємством «Компанія С.»
В процесі здійснення авторського нагляду за ходом будівництва, проектною організацією, технаглядом, представниками замовника і підрядника було виявлено ряд додаткових робіт, які не були передбачені початковою проектно-кошторисною документацією, але виконання яких є вкрай необхідним для забезпечення певного циклу робіт та завершення будівництва об’єкта. Вартість додаткових робіт з капітального ремонту адміністративної будівлі не перевищує 50 відсотків ціни основного договору закупівлі.
Під час моніторингу аудиторами було проведено аналіз інформації розміщеної в ЕСЗ та встановлено, що дійсно, за результатами проведеної процедури відкритих торгів по предмету: «Капітальний ремонт адміністративної будівлі» між Замовником та підрядником Приватним підприємством «Компанія С.» 20.01.2023 укладено договір на закупівлю робіт за № 20 (далі – Договір) загальна сума якого становить 3 691 007,71 грн.
Проте, 02.12.2024 сторонами було зменшено загальну суму Договору на 1 804 010,73 грн. внаслідок коригування проєктно – кошторисної документації, шляхом укладення додаткової угоди від 02.12.2024 № 3, яка з урахуванням вказаної додаткової угоди, становить 1 886 997,04 грн., при цьому відповідно до пункту 3 зазначеної додаткової угоди передбачено, що вона є невід’ємною частиною Договору.
Тобто, замовник під час дії основного договору уклав з підрядником додаткову угоду і зменшив ціну такого договору.
Проте, незважаючи на укладання додаткової угоди, яка визначила ціну договору в розмірі 1 886 997,04 грн., замовник при застосуванні підпункту 8 пункту 13 Особливостей для розрахунку максимального порогу в 50% ціни основного договору взяв первісну ціну основного договору, тобто 3 691 007,71 грн. В результаті вартість додаткової закупівлі у замовника становила 1 618 972,90 грн.
Повертаємось до нашого питання: як правильно рахувати 50 % ціни основного договору - від ціни договору в момент укладання чи від ціни, яка є в договорі на момент прийняття рішення про застосування підпункту 8 пункту 13 Особливостей – тобто з усіма змінами?
Позиція аудиторів з цього питання наступна:
Виходячи зі змісту частини першої статті 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни договору зобов’язання сторін змінюються відповідно до змінених умов.
Враховуючи вищевикладене, загальна вартість основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення закупівлі відкритих торгів по предмету: «Капітальний ремонт адміністративної будівлі» з урахуванням внесених змін додатковою угодою від 02.12.2024 № 3 становить 1 886 997,04 гривень.
Моніторингом встановлено, що Замовником укладено договір про закупівлю робіт від 18.12.2024 № 460 без використання електронної системи закупівель сума якого становить 1 618 972,90 грн, що перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення закупівлі відкритих торгів, що у свою чергу не відповідає вимогам підпункту 8 пункту 13 Особливостей.
Висновок:
При застосуванні підпункту 8 пункту 13 Особливостей під ціною основного договору варто розуміти ціну договору, яка склалася в результаті внесення змін до такого договору (якщо такі були), а не ціну договору, визначену в ньому на момент його укладання.
Вдалих Вам закупівель!
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.