Уповноважена особа в новому Законі: відповіді на питання
19 квітня 2020 року все і ближче і все більше виникає у Замовників питань з приводу діяльності Уповноважених осіб. Тож ми вирішили відповісти на найактуальніші питання з цього приводу.
Як оформити Уповноважену особу
Згідно з частиною 1 статті 11 Закону відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів:
1) шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством;
2) шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов’язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);
3) шляхом укладення трудової угоди (контракту) згідно із законодавством.
Тож Уповановаженою особою може бути або окрема людина або ж ці функції можуть бути покладені на працівника як додаткові роботи.
Хто може бути уповноваженою особою?
Багато питань ставлять з приводу того, чи може Уповноваженою особою бути начальник відділу, головний бухгалтер, директор тощо.
Відповідь: всі перераховані вище особи можуть бути призначені Уповноваженою особою, шляхом покладання на них додаткової роботи. Жодних обмежень з цього приводу в Законі немає.
Згідно зі статтею 105 Кодексу Законів про Працю України працівники, можуть виконувати додаткову роботу за іншою професією (посадою). При цьому їм провадиться доплата за суміщення професій (посад).
Розміри доплат за суміщення професій (посад) встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.
Тому якщо в колективному договорі передбачена доплата за суміщення професій (посад) і при цьому не обумовлюються будь-які обмеження в посадах чи професіях працівників, яким ця доплата не виплачується, вона може бути встановлена всім працівникам підприємства (організації, установи). В тому числі і працівникам, які належать до керівного складу (начальник відділу, заступник начальника тощо).
Чи повинна Уповноважена особа мати досвід роботи
Звідки взялась вимога до Уповноваженої особи мати 2 роки досвіду роботи - з Примірного положення про тендерний комітет. Але ж на те воно і примірне положення, щоб не бути обов’язковим до виконання.
Тобто Замовник, приймаючи Положення про тендерний комітет або уповноважену особу, може не зазначати пункт про досвід роботи Уповноваженої особи. Таким чином ця норма (щодо 2 років досвіду в сфері) є необов’язковою
Чи повинна Уповноважена особа пройти тестування до 19 квітня 2020?
Ні, Уповноважена особа має пройти тестування до 1 січня 2022 року. Де про це написано? Якщо уважно подивитись на Прикінцеві положення Нової редакції Закону, то в розділі 4 там написано:
Установити, що до 1 січня 2022 року:
1) замовник може утворювати тендерний комітет (комітети) для організації та проведення процедур закупівель.
2) уповноважені особи підтверджують рівень володіння знаннями у сфері публічних закупівель з урахуванням вимог абзацу другого частини восьмої статті 11 цього Закону.
Тож пункт щодо обов’язковості тестування Уповноважених осіб вводиться в дію 1 січня 2022 року.
Коментарі