24.02.2020 Лілія Кулик

Уповноважена особа в новому Законі: відповіді на питання

Відповіді на питання, як оформити Уповноважену особу, хто може бути Уповноваженою особою чи повинна вона мати досвід роботи

19 квітня 2020 року все і ближче і все більше виникає у Замовників питань з приводу діяльності Уповноважених осіб. Тож ми вирішили відповісти на найактуальніші питання з цього приводу.

Як оформити Уповноважену особу

Згідно з частиною 1 статті 11 Закону відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів:

1) шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством;

2) шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов’язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);

3) шляхом укладення трудової угоди (контракту) згідно із законодавством.

Тож Уповановаженою особою може бути або окрема людина або ж ці функції можуть бути покладені на працівника як додаткові роботи.

Хто може бути уповноваженою особою?

Багато питань ставлять з приводу того, чи може Уповноваженою особою бути начальник відділу, головний бухгалтер, директор тощо.
Відповідь: всі перераховані вище особи можуть бути призначені Уповноваженою особою, шляхом покладання на них додаткової роботи. Жодних обмежень з цього приводу в Законі немає.
Згідно зі статтею 105 Кодексу Законів про Працю України працівники, можуть виконувати додаткову роботу за іншою професією (посадою). При цьому їм провадиться доплата за суміщення професій (посад).

Розміри доплат за суміщення професій (посад) встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі. 

Тому якщо в колективному договорі передбачена доплата за суміщення професій (посад) і при цьому не обумовлюються будь-які обмеження в посадах чи професіях працівників, яким ця доплата не виплачується, вона може бути встановлена всім працівникам підприємства (організації, установи). В тому числі і працівникам, які належать до керівного складу (начальник відділу, заступник начальника тощо).

Чи повинна Уповноважена особа мати досвід роботи

Звідки взялась вимога до Уповноваженої особи мати 2 роки досвіду роботи - з Примірного положення про тендерний комітет. Але ж на те воно і примірне положення, щоб не бути обов’язковим до виконання. 

Тобто Замовник, приймаючи Положення про тендерний комітет або уповноважену особу, може не зазначати пункт про досвід роботи Уповноваженої особи. Таким чином ця норма (щодо 2 років досвіду в сфері) є необов’язковою

Чи повинна Уповноважена особа пройти тестування до 19 квітня 2020?

Ні, Уповноважена особа має пройти тестування до 1 січня 2022 року. Де про це написано? Якщо уважно подивитись на Прикінцеві положення Нової редакції Закону, то в розділі 4 там написано:
Установити, що до 1 січня 2022 року:
1) замовник може утворювати тендерний комітет (комітети) для організації та проведення процедур закупівель.

2) уповноважені особи підтверджують рівень володіння знаннями у сфері публічних закупівель з урахуванням вимог абзацу другого частини восьмої статті 11 цього Закону.

Тож пункт щодо обов’язковості тестування Уповноважених осіб вводиться в дію 1 січня 2022 року.

уповноважена особа, Закон України про публічні закупівлі,

Коментарі

Альона
Хто може виконувати обовязки уповноваженої особи на момент її відсутності (відпустка, лікарняний, тощо)?
Геннадий Яценко
Альона, В моем случае никто , брал ноутбук на море и проводил открытые торги на месте если достаточно ЕЦП если нужна подпись шефа тогда надо ехать и пописывать ксерить и подцеплять.
Наталя
Для спрощених закупівель уповноважена особа також може пройти тестування до 01.01.2022 року чи необхідно раніше, адже спрощені закупівлі будуть здійснюватись уповноваженою особою вже з 19.04.2020. Чи може взагалі не потрібно проходити тестування для уповноважених осіб, які будуть здійснювати спрощені закупівлі.
Ліля
Наталя, тестування можна буде пройти, як тільки буде розроблена методика і саме тестування. Це в планах на 2020-2021 роки. До 1 сычня 2022 року обов'язково потрыбно буде пройти тестування. Наразі такої вимоги немає
Альона
Ліля, надайте будь - ласка відповідь на питання: Хто може виконувати обовязки уповноваженої особи на момент її відсутності (відпустка, лікарняний, тощо)?
Ліля Тімохін
Альона, той, кого визначить Замовник. В цьому сенсі нічого не змінилось в порівнянні з тендерним комітетом. Визначаєте особу, призначаєте її тимчасово УО
Ірина
Альона, підкажіть як добавити в кабінеті уповноважену особу на спрощені закупівлі? Яку інформацію потрібно вказувати про уповноважену особу? І якщо уповноважена особа залишається секретарем тендерного комітету. то як це відображається на майданчику? Наш майданчик Zakupki.prom.ua. Дякую
Олена
Доброго дня! Допоможіть, будь ласка, правильно зрозуміти норми Закону. Статтею 11 Закону визначено, що відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа. Разом з цим, прикінцевими положеннями визначено, що до 1 січня 2022 року замовник може утворювати тендерний комітет. Як це розуміти? Чи обов’язково необхідно призначати уповноважену особу з 19.04.2019 року? Чи до 1 січня 2022 року може працювати тільки тендерний комітет? Чи тендерний комітет може бути утворений додатково разом з призначенням уповноваженої особи і вони повинні займатися різними закупівлями? Чи уповноважена особа може входити до складу тендерного комітету? Є якісь роз’яснення з цього приводу?
Ліля
Олена, вся ця інформація є в нашій статті https://infobox.prozorro.org/articles/hto-maye-provoditi-sproshcheni-zakupivli-z-19-kvitnya-2020-roku
Олена
Ліля, Дякую.
Олена
Чи можно призначити УО працiвника з вищою педагогiчною освiтою?
Ліля
Олена, В Законі написано: Уповноважена особа повинна мати вищу освіту, як правило юридичну або економічну освіту. Як правильно - це не обов'язково, тож УО може мати хоч технічну освіту, хоб будь-яку іншу
Наталія
Чи може хтось поділитись своїм положенням про уповноважену особу???
Валентина
Хто повинен затверджувати річний план закупівель та зміни до нього, якщо після 19.04.2020 у Замовника для організації спрощених процедур буде декілька УО, а для відкритих торгів -тендерний комітет ?
Ліля Тімохін
Валентина, той, кого Ви визначите в положенні про ТК та УО. Тут обмеження немає, або ТК або УО, тож Ви вирішуєте і зазначаєте інформацію про це в Положенні
Олександр Олещенко
Ліля Тімохін, після 19.04.2020 р. плануємо призначити дві УО, кожна з цих осіб буде відповідальною за організацію та проведення конкретних процедур закупівель/спрощених закупівель. Тоді, відповідно, кожна УО повинна планувати "свої" закупівлі за які вона буде відповідальною, затверджувати їх та вносити до річного плану закупівель. Таким чином, якщо в установі призначено дві і більше УО, то кожна з них окремо є відповідальною за планування закупівель, які вона буде проводити ?
Ліля
Олександр Олещенко, все залежить від того, як Ви визначите в Положенні. Може кожен свої планувати, може хтось один планувати, а проводити будуть різні. Головне, що пороги у Вас одні
Ірина
Якщо закупка буде до 25000грн, після 19 квітня, я так розумію, що потрібно надавти тільки звіт в прозоро?
Олександр
Ірина, якщо 25000 грн. - це загальна сума закупілі по відповідному предмету закупівлі на рік, то через звіт про укладений договір. А якщо по цьому предмету закупівлі плануєте проводити ще закупівлі і загальна сума складе 50 тис. грн. і більше (звісно до 200 тис.грн.) , то цю закупівлю на 25 тис. грн. необхідно буде проводити вже через спрощену закупівлю.
Левун Оксана
Видаліть моє питання
Ліля
Левун Оксана, видалила :)
Наталія
Доброго дня! з 19 квітня 2020 року Звіти про укладені договори без електронної системи хто повинен оприлюднювати: ТК чи уповноважена особа?