10.05.2023 Мінекономіки

ПОСИЛИЛИ ПРОЗОРІСТЬ ТА КОНКУРЕНЦІЮ: УРЯД УХВАЛИВ РІШЕННЯ ЩОДО ЗАКУПІВЕЛЬ ДЛЯ ПОТРЕБ ОБОРОНИ

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення, що посилює прозорість і публічність закупівель для потреб оборони для Збройних Сил України, сприятиме конкуренції та зменшенню вартості послуг харчування для бюджету країни.

Відповідні зміни до постанови «Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» № 1275 Уряд ухвалив на засіданні 9 травня 2023 року. Рішення ухвалене на виконання  закону № 2958-IX щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях. 

«Ми посилюємо прозорість процесу закупівель продуктів для армії, зберігаючи необхідний за умов війни рівень безпеки. Окрім того, створюємо можливості для держзамовника купувати товари у порядку проведення  спрощених закупівель у системі Prozorro, що збільшить рівень конкуренції на ринку й відповідно, сприятиме закупівлі продуктів за конкурентними цінами», - зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Рішенням затверджено Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил України. 

Ключовим положенням Порядку є те, що продукти харчування закуповуються, як товар – за виключенням випадків, коли вартість супутніх послуг (зокрема послуг з організації харчування, освіження) перевищує вартість самих продуктів. Також держзамовник може визначити вид предмета закупівлі, як послуги, в випадку забезпечення харчування в закладах освіти та в окремих військових частинах, у яких не передбачено наявність кухарів або їх залучення неможливе з об'єктивних причин.

«Таким чином ми відмовляємося від системи закупівлі послуг, що себе скомпрометувала, та переходимо до закупівлі товарів. Закупівля послуг залишиться в незначних обсягах і здійснюватиметься в основному для військових вузів, ліцеїв – де послуги з приготування їжі дійсно надаються», - пояснила заступник Міністра економіки Надія Бігун.

Окрім того, рішенням розблоковується можливість придбання із використанням спрощених закупівель в системі Prozorro та перелік інформації для подання замовником до оголошення про закупівлю.

Зокрема, в оголошенні має бути зазначено:

  • найменування та код ЄДРПОУ держзамовника;
  • назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
  • технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;
  • орієнтовні кількість та місце поставки товарів або обсяг та місце виконання робіт чи надання послуг (місце поставки товарів, надання послуг чи виконання робіт може зазначатись як населений пункт або район чи область);
  • умови поставки товарів, надання послуг чи виконання робіт (зокрема строк, протягом якого необхідно отримати товари, виконати роботи чи отримати послуги), умови оплати тощо.

Також Уряд приводить строки оприлюднення інформації про закупівлі замовником та її перелік у відповідність до закону щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях, аби державним замовникам не довелось звітувати двічі.

Так, закон передбачає, що звіти про закупівлі, що не були оприлюднені з початку вторгнення до набуття чинності законом про запровадження прозорості в оборонних закупівлях, мають бути оприлюднені в системі Prozorro до 22 червня 2023 року включно. Для безпеки постачальників та військових, додатки до звітів про укладені договори із закупівлі послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин оприлюднюються у форматі Ехсеl без зазначення загального закупленого обсягу, натомість із вказанням цін за кожну одиницю продукту харчування та супровідних послуг. 

Що стосується майбутніх угод про закупівлю, укладених без використання електронної системи закупівель, то, за умови, що вартість придбаних товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 тис. грн, а робіт – 1,5 млн грн, держзамовник має оприлюднювати інформацію про них протягом 10 робочих днів після укладання. Відповідні ж договори за такими звітами мають бути оприлюднені протягом 90 днів після завершення воєнного стану.

Рішення не стосується закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин тощо.


Інформацію оприлюднено на офіційному сайті Міністерства економіки України.

роз'яснення МЕРТУ,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.