10.10.2024 Ірина Литвинчук

Інтерв’ю з Наталією Шимко для Радника у сфері публічних закупівель

Коротко про головні зміни в електронній системі публічних закупівель від Наталії Шимко

Заступниця гендиректора ДП Прозорро Наталія Шимко, дала інтерв’ю для  Радника у сфері Публічних закупівель.

Вона розповіла про зміни, які чекають на користувачів системи. Зокрема про впровадження електронних протоколів та договорів, доопрацювання системи згідно з новою редакцією Закону «Про публічні закупівлі» та розширення інтеграції з державними реєстрами.

Як система «готується» до впровадження  України «Про публічні закупівлі»? Як відбуватиметься «перехідний період» між старим функціоналом та новим? Чи буде прибрано з системи «зайві» види закупівель, щоб замовники не зробили помилку та раптово не оголосили відкриті торги згідно зі «старим» функціоналом? 

Нова редакція Закону передбачає приведення нашого законодавства до Директив Європейського Союзу, що регулюють сферу публічних закупівель. Я розумію, що часті зміни викликають невдоволення замовників, але без таких змін Україна не зможе стати частиною ЄС. Вони є необхідною умовою нашого членства.

Оскільки нова редакція передбачає період у 9 місяців для введення в дію, протягом цього часу ми зможемо доопрацювати систему, а Мінекономіки й Кабмін — прийняти необхідні підзаконні нормативні акти. Дуже сподіваюсь, що нам цього часу вистачить, бо доопрацювань багато. Це і зовсім нові процедури та механізми закупівель, і часткові зміни до існуючих. Як завжди, процедури, розпочаті по старій редакції Закону, будуть завершуватись за її правилами, а нові будуть проводитись за новою редакцією.

Крім того, нова редакція Закону, як і стара, на час дії воєнного стану передбачає регулювання постановою Кабміну, тому, якщо воєнний стан буде тривати, то сфера буде працювати за поточними правилами. 

Що стосується доопрацювань системи, то хочу відзначити, що система «Прозорро» весь час удосконалюється, як і законодавство, що регулює сферу публічних закупівель. При цьому ми намагаємось досягти паралельності цих процесів, інколи нам це вдається, інколи, на жаль, ні. Буває так, що система не встигає за змінами законодавства, а буває, що випереджає їх. 

Так, наприклад, нова редакція Закону передбачає такий новий для України механізм закупівель, як динамічні системи закупівель. Водночас, хоча закон ще не прийнятий, але цей механізм уже реалізований у нас у системі. Наразі він використовується для здійснення рамкових закупівель оборонними замовниками з урахуванням особливостей, встановлених постановою від 11.11.2022 № 1275.


Коли нова редакція Закону буде введена в дію, старі процедури не будуть видалятись із системи, оскільки це б спотворило дані, але на майданчиках буде обмежена можливість їх вибору, для того щоб запобігти помилковому обранню.

Впевнена, що Уповноважений орган і ДП «Прозорро» будуть активно проводити роз’яснювальну роботу з замовниками та учасниками, для того щоб підготувати їх до нових правил. Тому раджу всім після прийняття нової редакції Закону слідкувати за анонсами наших бізнес-сніданків та інших відкритих заходів

Повну версію інтерв’ю читайте за посиланням.

інтерв`ю, питання, відповіді,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.