29.09.2021 Тетяна Руденко

Отримали Перелік та Порядок для коронавірусних закупівель

Опубліковано Постанову Кабінету Міністрів України від 22.09.21 № 1012

Нарешті збулося те, чого ми так довго чекали – оприлюднена   Постанова Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1012 «Деякі питання закупівлі лікарських засобів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Постанова 1012).

Нагадаю, що 24 липня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про публічні закупівлі» щодо виключення можливості здійснення закупівель без використання електронної системи закупівель» (він же Закон 1599).

Законом 1599 всі закупівлі, що раніше здійснювалися відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 225 було повернуто до конкурентної сфери, за виключенням наступних товарів:

‑ лікарські засоби, вакцини або інші медичні імунобіологічні препарати,

‑ розхідні матеріали для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та медичні вироби для вакцинації від COVID-19,

‑ медичне обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19,

‑ системи постачання медичних газів необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).

Крім того Законом 1599 було встановлено, що закупівля товарів (крім вказаних вище) та послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби  (COVID-19), здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі» для спрощених закупівель.

Постановою № 1012 затверджено ПЕРЕЛІК лікарських засобів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також ПОРЯДОК проведення таких закупівель.

Ми довго чекали на внесення змін до нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, якими вказані акти будуть приведені у відповідність із Законом 1599. Ви всі пам’ятаєте це тривале нервове очікування.
А тепер розбираємося.

До затвердженого Постановою № 1012  Переліку включено лише лікарські засоби. Тобто, якщо у вас є потреба в ліках для лікування хворих на COVID-19 – згідно з Переліком можете укладати прямий договір на закупівлю. На будь-яку суму, вартість не має значення. Проте у відповідності з затвердженим Порядком.

Які ж зміни у проведенні закупівель без використання електронної системи чекають на уповноважену замовником особу.

Відтепер уповноважена замовником особа також:

- проводить попередні ринкові консультації з потенційними постачальниками та здійснює аналіз ринку задля визначення найбільш економічно вигідної пропозиції;

- перевіряє надійність особи, з якою планується укласти договір про закупівлю, зокрема шляхом встановлення наявності документально підтвердженого досвіду здійснення, аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);

- перевіряє доброчесність особи, з якою планується укласти договір про закупівлю, а саме:

- перевіряє, чи було притягнуто особу, з якою планується укласти договір про закупівлю, до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією;

- перевіряє, чи є постачальник пов’язаною особою з керівником або службовими особами замовника;

- перевіряє, чи притягувалась особа, з якою планується укласти договір про закупівлю, протягом останніх трьох років до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів.

Порядком визначено, що виявлення однієї з обставин, щодо доброчесності особи з якою планується укласти договір, перешкоджає укладенню договору про закупівлю.

Фактично, порядок передбачає перевірку потенційного постачальника щодо відсутності підстав, визначених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

І лише після вчинення всіх необхідних дій замовник може укласти договір про закупівлю лікарських засобів без використання електронної системи закупівель.

Ми так і не отримали більш деталізовану інформацію про можливість укладання договорів на закупівлю інших товарів, що їх Закон 1599 дозволяє закупити без застосування електронної системи закупівель, таких як обладнання, витратні матеріали, системи постачання медичних газів.

Отже, виходячи із наявних обставин, замовник має на власний розсуд вирішувати, які саме закупівлі пройдуть без застосування електронної системи.

Звертаю увагу замовників, хто пережив перевірки контролюючих органів (або ж з ним ділився враженнями той, хто пережив), навіть при доволі простій процедурі закупівлі, що проводилася відповідно до Постанови КМУ від 20.03.2020 № 225, все одно виникали запитання до таких закупівель. Тому зараз готуйтеся виважено та фахово обґрунтувати потребу у закупівлях та в разі необхідності довести це третім особам (перевіряючим).

Отже, що саме можна купувати без проведення процедури закупівлі, незалежно від розміру очікуваної вартості та керуючись власними потребами?

Це розхідні матеріали для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та медичні вироби для вакцинації від COVID-19; медичне обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19, системи постачання медичних газів, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).

Як бачимо, відтепер без аукціону можна купити лише товари, роботи та послуги тут відсутні взагалі.

Розхідні матеріали придбаються виключно для надання допомоги хворим на COVID-19. Медичні вироби, як випливає з тексту – для вакцинації від COVID-19.

Найголовніше у даній ситуації – до розхідних матеріалів відноситься кисень. Закуповуйте, скільки потрібно та як дозволяють кошти.

Для обгрунтування потреби в розхідних матеріалах взагалі можна скористатися протоколами лікування хворих на COVID-19. Тобто лікарський засіб в ампулах передбачає наявність шприців, етанолу для дезінфекції, вати і так далі. Лікарський засіб у флаконах – мають бути системи для введення, катетери різних видів тощо.

Тепер про медичне обладнання. Його без аукціону та без обмеження граничної вартості можуть закупити ті заклади охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на COVID-19.

Обладнання обираєте самостійно, залежно від потреби та наявного фінансування. Але нагадаю, що відтепер ви не можете закупити ремонт медобладнання та його технічне обслуговування без використання електронної системи закупівель, за прямим договором.

Ну і наостанок – системи постачання медичних газів. Тут все здається зрозуміло, закуповується поза аукціоном, без проведення торгів саме система, але не її монтаж, ремонт, реконструкція тощо.

Переходимо до закупівель за спрощеною процедурою.

Якщо коротко, то на час дії оголошеного Кабінетом Міністрів України карантину (поки що до кінця року, 31.12.2021) всі товари та послуги (крім зазначених вище), що необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби  (COVID-19), проводяться за процедурою спрощених закупівель.

Так, додаткового переліку для спрощених закупівель не зробили, але можу сказати, що звісно, внутрішнє переконання це прекрасно, але як бути тому замовнику, до якого прийде перевіряючий, озброєний повноваженнями, і в якого теж є свої внутрішні переконання. І вони можуть бути дещо іншими стосовно внесених до Закону України «Про публічні закупівлі» змін та їхнього практичного застосування.

Знову повертаємось на декілька кроків назад. Під час дії Переліку 225 були непоодинокі випадки коли замовники його просто ігнорували та визначали самі, що саме їм потрібно для боротьби із пандемією. От тоді вони були неправі, але зараз такий підхід вже має право на існування. Тільки закупівля обирається спрощена, а не звіт про укладений договір COVID-19, як це було раніше.  І предмет закупівлі має бути вагомо обґрунтований.

Ви можете закупити таким чином необхідний товар або послуги, але не роботи. Тобто капітальний ремонт приміщень, будівель, споруд вже закуповується у повній відповідності до норм Закону України «Про публічні закупівлі». Але залишається поточний ремонт тих же приміщень із застосуванням спрощеної закупівлі, але без обмеження по вартості. Так само ви можете закупити ремонт та технічне обслуговування медобладнання. Нагадаю, що навіть коли ремонт обладнання називається капітальний, він не перетворюється на роботи, а залишається послугою.

У такий спосіб можна закупити, наприклад, ті товари та послуги, які придбали за коронавірусною процедурою: дезінфекційні засоби, засоби індивідуального захисту, послуги поводження з медичними відходами, кейтерингові послуги тощо. а також інші товари та послуги, якщо ви вважаєте їх необхідними у боротьбі з пандемією та можете довести таку необхідність.

Наприклад, при істотному зростанні кількості хворих у разі потреби можна закупити додаткове харчування за спрощеною закупівлею незалежно від очікуваної вартості.

Такий підхід можна вважити правильним і виправданим в тому сенсі, що ніхто краще за замовника не знає власних актуальних потреб, та що саме необхідно під час епідемії.

Але знову нагадую – у разі проведення спрощеної закупівлі з очікуваною вартістю понад 200 тисяч гривень така закупівля повинна бути максимально обґрунтованою.

І проводячи закупівлі без використання електронної системи закупівель не забувайте вчасно оприлюднювати звіт про укладений договір, договір з усіма додатками та звіт про виконання договору.

Постанова КМУ від 20.03.2020 № 224 станом на зараз чинності не втратила. Тобто, всі ті товари, що включені до затвердженого Постановою 224 Переліку, оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою на всіх етапах постачання.

Ще раз – всі включені в Постанову № 224 товари постачають без ПДВ, незалежно від того, як саме вони гармонують із винятками, про які йдеться у Законі 1599. Це різні нормативно-правові акти, які прямо не стосуються один одного.

Додатковий акцент роблю на засобах індивідуального захисту. Ви ж не забули що при закупівлі медичних масок постачальник обов’язково має надати документ про відповідність ДСТУ EN 14683:2014 та/або EN 14683:2005. Тобто, ніяких саморобних, а також дизайнерських масок з цікавим оздобленням. Це виключно для приватного використання. Вони не відповідають встановленим стандартам та не звільняються від оподаткування ПДВ.

В свою чергу при закупівлі захисного одягу, а саме: халат ізоляційний медичний одноразовий та костюм біологічного захисту/комбінезон додається документ про відповідність ДСТУ EN 14126:2008 та/або EN 14126:2003.

Тобто, медичні маски та захисний одяг, що їх закуповують замовники, повинні обов’язково відповідати встановленим стандартам.

А який саме документ підтверджує відповідність товару необхідним стандартам? Законодавець не вказав спосіб підтвердження, але в  статті 1 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» дається визначення терміну «документ про відповідність» - це декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об’єкта оцінки відповідності;
Отже, стосовно ставки оподаткування ПДВ – до Постанови № 224, порівнюйте предмет закупівлі з відповідним переліком.

А в разі настання будь-яких змін в цьому напрямку, ви про це дізнаєтесь одними з перших в моєму блозі.

Вдалих закупівель!

коронавірусні закупівлі, постанова,

Коментарі

Олена 2021-10-29 10:45:25
Доброго дня! Скажіть будь-ласка в Постанові №224 в переліку Covid закупівлі входили дезинфікуючий засіб і антискптики. Чи можна зараз проводити закупівлю таких товарів без застосування електронної системи про очікуваній вартості більше 50тис.? Дякую
Ярослава 2021-10-12 17:07:05
Доброго дня. Чи існує перелік до Закону 1599 (такий як був у постанові 225)? Бо не дуже зрозуміло, які саме товари підпадають під Закон і закупляються без використання електронної системи. Дякую